Mülakat sırasında işinize yarayacak bilgiler şunlardır:

Firmanın ürünleri

Piyasadaki yeri

Firmanın büyüklüğü

Rakipleri

Çalışan profili

Pozisyon ismi

Beklenen görevler

Ödeme politikası

6. Bu bilgileri firmaya gitmeden önce sekreterle yapacağınız bir telefon görüşmesiyle elde edebilir internetten de bazı bilgilere ulaşabilirsiniz.

7. Gazete ilanı ya da danışmanlık şirketi vasıtasıyla mülakata gitseniz bile bu bilgileri telefon ya da danışmanlık şirketinden önceden elde edebilirsiniz. Pek çok danışmanlık şirketi ön görüşmede firma ismini söylemese de işin mahiyeti ve firma hakkında kısa bilgiler verecektir.

8. Mülakat gününde size verilen saatte orada olun. Herhangi bir nedenden dolayı geç kalacaksanız arayıp gecikeceğinizi ve ne kadar zaman sonra orada olabileceğinizi bildirin.

9. Görüşmeye giderken giyiminize özen gösterin. Abartılı makyaj ve dikkat çekici aksesuarlar kullanmayın. Mümkünse takım elbise ceket veya temiz görünümlü bir giysi tercih edin. Fazla spor kot pantolon benzeri giysilerle gitmeyin.

10. Mülakata gideceğiniz yer büyük bir ihtimalle yazılı olarak müracaat ettiğiniz bir yer olacaktır. Farklı bir durumda mülakata çağrıldıysanız yanınızda bir CV bulundurun.