Kişinin karşısındakini bilinçaltı seviyesinde yönlendirmesi beden diliyle mümkün. Bunu gerçekleştirmenin yolu da karşıdaki kişiyle 'uyum' sağlamaktan geçiyor. Karşıdaki kişi müstakbel işvereniniz olabilir. O nasıl bir vücut dili kullanıyorsa siz de ona yakın bir vücut dili kullanabilirsiniz. Karşınızdaki ses tonunu nasıl ayarlıyorsa siz de aynı şekilde ayarlayabilirsiniz. Yüksek sesle konuşuyorsa siz de bağırır gibi değil ama canlı ve yüksek bir ses tonuyla konuşabilirsiniz. Sakin sakin konuşuyorsa siz de sakin sakin konuşabilirsiniz. Öncelikle kendinizi karşınızdakine uydurmak benzetmek gerekiyor. Dolayısıyla o da sizinle bir yakınlık hissedecek ve görüşme baştan rahatlamış olacak. Başlangıçta böyle bir şey yaptığınız zaman karşınızdaki üst düzey bir yönetici de olsa uzman da olsa konuşmanın seyri içinde sizin tarafınıza çekilecek. Böylelikle görüşme çok daha sağlıklı bir şekilde ilerleyecek. Bu bir oyun gibi de düşünülebilir.

Mülakatta ücret konuşulmalı mı?

AÇ: Konuşmayı bu noktaya işveren getirir. Mülakata giden kişinin ücretleri sorması doğru olmaz. Eğer işveren değinmediyse siz de konuyu açmayın. Ancak ikinci bir görüşmeye çağırılırsanız bu konu kendiliğinden açılacaktır. Açılmıyorsa konuşmanın sonlarına doğru kibar bir dille sorabilirsiniz.

Genç bir insan kariyerini nasıl planlamalı? Kariyer merkezlerine mi danışmalı yoksa bunu kendi başına da yapabilir mi?

BG: Diyelim ki aşçı olmak istiyor. Hilton Oteli gibi beş yıldızlı bir otelin aşçısı olmayı hedeflemiş. Önce küçük ölçekli yerlerde çalışmakla başlayacak basamakları yavaş yavaş çıkacak. İşverenine hedeflerini anlatacak. Küçük bir restoranda başladıysa orada öğrendiği bilgilerin yeterli olduğuna inandığı zaman bir otele geçebilir. Tek yıldızlı bir otelde başlar sonra örneğin bir tatil köyüne geçer. Böyle böyle yükselmeye başlar. Şöyle bir durum da olabilir; diyelim ki beş yıldızlı bir otelde aşçılık işi bulamadı o zaman aynı otelde boş olan bir başka pozisyonda mesela resepsiyonda çalışarak başlayabilir. Ama pozisyonunu aşçılarla dost olmak üzere kullanır. Yönünü oraya doğru çevirir. Tabii bunu ancak bir kariyer planı varsa yapabilir ve işe bu gözle bakabilir. Bir ormana bilerek baktığınızda hangi ağaç çam hangi ağaç çınar görürsünüz. Ama bilmeden baktığınızda yemyeşil bir güruh görürsünüz. Kariyer planlamak o ağaçların neler olduğunu bilmek ve aralarından işine yarayacakları alıp ne tarafa doğru yürüyeceğini belirlemek gibi bir şeydir.