Ansızın gelişebilen ve arkasından kötü durumları getirebilen öfke doğru öneriler ile kolaylıkla kontrol altına alınabiliyor meleklerim. Bir anlık sinir neticesinde oluşan ve etkisi altına aldığı kişileri fazlasıyla etkileyen “öfke” konusunda açıklamalarda bulunan uzmanlar öfke ve bu rahatsızlığı yok edebilecek konular hakkında şunları söylüyorlar;ABD’de bulunan Ohio Üniversitesi’nde yapılan araştırmada sinirli kişilerin öfkelerini geçirmek için 10′a kadar saymasının bir işe yaramadığı ortaya çıktı. Uzmanlar stres seviyeleri yüksek öğrenciler üzerinde uyguladıkları testlerde kendilerini rahatsız eden duygulara odaklanmak yerine “kendinden uzaklaşma” metodunu tercih edenlerin olumlu duygu değişimleri yaşadığını tespit etti.

Araştırmayı yürüten ekipten Brad Bushman kendisini sinirli ve üzgün hisseden insanların duygularına yoğunlaşmasının yanlış olduğunu söyledi.

Bushman sözlerine şöyle devam etti: “Bir çok insan negatif duygularını analiz ederek yaşadığı stresten uzaklaşacağını düşünür.

Fakat bu yöntem genelde geri teper çünkü bu şekilde kafalarındaki negatif düşünceleri sürekli olarak aktif tutarlar.“

Uzmanlar “kendinden uzaklaşma” yöntemini kullanarak insanların strese girdiklerinde farklı şeyler düşünerek içinde bulundukları durum dışında başka şeylere odaklanmalarının doğru olduğunu söyledi.

Bir önceki yazımız olan Annelerin doğru bildiği yanlışlar nelerdir? başlıklı makalemizde annelerin yanlışları hakkında bilgiler verilmektedir.