Etkili Bir Hafızaya Sahip Olmanın Yolları
Sakinleşmek stresten uzak durmak egzersiz yapmak yeşil yapraklı ve parlak renkli sebze ve meyve yemek şarkı ezberlemek hafızayı güçlendiriyor.

İnternet sitesi Yahoo Sarah Jio'nun değişik uzmanlardan derlediği "Daha iyi hafızaya sahip olmanın 10 kuralı" başlıklı araştırmasının sonuçlarını yayınladı.

Beyin kaslarını harekete geçirerek daha güçlü hafızaya sahip olabilmenin mümkün olduğunu ortaya koyan araştırmanın sonuçları şöyle:

- Bir şeyi öğrenmek için el hareketleri kullanmak beynin anımsama yapmasında kolaylık sağlıyor.

- Televizyon izlemek kitap okumak ve müzik dinlemek gibi aktivitelerle beyni meşgul etmeden kesintisiz en azından 6 saat uyuma hafızayı onarıyor.

- Sakinleşmek ve stresten uzak durmak beyne ciddi anlamda yardımcı oluyor.

- Egzersiz tüm vücuda özellikle beyindeki hafıza bölümlerine ulaşarak kan akımını hızlandırıyor.

- Brüksel lahanası brokoli kabak yapraklı yeşillikler kiraz kırmızı elma patlıcan ve üzüm gibi parlak renkteki sebze ve meyve yemek hafızayı kuvvetlendiriyor.

- Okumak ve okunan kitabı tartışmak hafızayı güçlendiriyor. Beyindeki düşünmeden sorumlu bölgeyi güçlendirmek için okunan şeyin tercüme edilmesi de etkili oluyor.

- Koku hatırlamaya yardımcı oluyor. En kuvvetli ve ekonomik koku ise biberiye. Konsantrasyon ve dikkat sorunu çeken kişilere biberiye içerikli parfüm öneriliyor.

- Tek bir şeyle ilgilenmek. Örneğin kitap okurken televizyonun açık olmaması yemek yaparken telefonla konuşmamak gibi...

- Şarkı ezberlemek.

- Sürekli yeni şeyler öğrenmek