Bu çocuk 3 ana dilli dahi mi?

7 yaşına kadar sadece Arapça öğrendi sonra hiç duymadığı Türkçe ile okula başlayıp liseyi bitirdi. 17'sinden sonra İngilizce üniversiteye başladı. Şimdi 'çevirmenim' diyor. Peki bu münkün mü?
Harikalar Asrı

Evet başlıktan da anlaşılacağı gibi harikalar asrındayız. Dil konusunda da neyin ne zaman karşımıza çıkacağı asla belli olmuyor. Şimdi daha yeni ortaya çıkan bir harikayı dil anlamında analiz edelim.
Bir ütopya vatandaşı 3 ana dili olduğunu söyleyip bunların kendisindeki gelişme aşamalarını bizim de feyz alacağımız şekilde anlatmış. Bakalım doğru anlamış mıyız?

Söz konusu harika vatandaşımız 7 yaşına kadar sadece Arapça gördükten sonra 7 yaşında hayatında hiç görmediği Türkçede okumaya başlayıp 17 yaşında liseyi bitirip hayatında hiç görmediği başka bir dilde İngilizce üniversite okumuş. Şimdi bu 3 dilde de çevirmenlik yapıyormuş.

Dilbilimsel açıdan bu ‘mucize’yi analiz edelim; Doğduğundan itibaren 7 yaşına kadar soyutu somutu öznel nesnel her şeyi Arapça gören vatandaşımız dinleme ve konuşma düzeylerinde Arapçayı öğrenip 7 yaşında bir anda hiç bilmediği Türkçe dilinde okul okumaya başlıyor. Evet “mucize” de burada başlıyor. 17 yaşına kadar Türkçe dilinde okul okuduktan sonra yine hayatında görmediği bir dil olan İngilizce üniversite okuyor. Arapça ile Türkçeyi karıştırmadan ve karşılaştırma yapmadan hem de. Çünkü karşılaştırmalı sistemi reddediyor. Bu dahimiz her şeye sıfırdan başlayıp 17 yılını yok sayıp bir anda İngilizce üniversite okuyor ve şu anda bu 3 dilde de çevirmenlik yapıyor.

Biraz daha açarsak; 7 yaşına kadar sadece “konuşma” ve “dinleme” düzeyinde bildiği ana dili Arapçayı bir kenara koyup okuma ve yazmayı da dahice bir şekilde Türkçe okulda öğreniyor.

Bu arada 7 yaşına kadar ilk defa görüp beyninde sadece Arapça kodlanan şeyleri de yine dahice Türkçe dilinde hallettikten sonra 17 yaşında her şeyi hem Arapça hem Türkçe'de bildiği 2 ana dile sahip oluyor. Ve 17 yaşına geldiğinde Arapça ve Türkçe katkısı olmadan -çünkü onu biz savunuyoruz yani karşılaştırmalı yöntemi- bir anda kafasını formatlayıp hayatında görmediği başka bir dilde konuşma anlama okuma ve yazma düzeylerinde İngilizce üniversite okuyup 17 yıllık farkı da kapatıyor. Şu anda ise bu 3 dilde hem konuşma hem okuma hem anlama hem de yazma düzeylerinde çevirmenlik yapıyor.

İnanın merak ettim başka bir üstadın “Kürtçe düşünür Arapça yazar Türkçe konuşurum” dediği durumu birkaç adım öteleyip ” 0-7 yas arası sadece anlama ve konuşma düzeyi olan bir dili 7-17 yaş arası başka bir dilde yazma ve okuma düzeyini hallederken “3. bir dilde konuşma okuma anlama ve yazma düzeylerinde kafamı sıfırlayıp diğer iki dilin katkısını almadan her şeyi halledip 3 tane ana dil oluşturdum” diyen biri herhalde bu kadar emek sarf edeceğine tıp okusaydı herhalde kanserin çaresini bulurdu. Ama bu kadar dahi birisi inanın bunu da yapar.

Çevirmenlikten anladığı da bu şahsın herhalde Kapalı Çarşı’da yapılan çevirmenliktir. Hakkını verip acaba 7 yaşından sonra sadece o yaşa kadar ve konuşup\anladığı ve mucize eseri yazma ile okumayı hangi arada öğrendiğini sadece Allah’ın bildiği Arapçada okuma/yazma düzeyinde veya 17 yaşından sonra Arapça ve Türkçeyle karşılaştırma yapmadan bir anda üniversite okuduğu İngilizcede 4 düzeyinde çevirmenlik yapmasını anlamak için tanışmak gerekir.

Ayrıca bu şahsin kendini birbirine paralel dillerden birini ana dili olarak benimseyip dil bilimi kuramlarına göre diğerlerini çok rahat öğrenen insanlarla ayni kefeye koyması da bir dünya insani olduğunu göstermektedir. Ama süper bir çevirmen olarak dünyada henüz İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye mekanik yani makine dili yani bilgisayar çevirisi olmadığını bilmemesi de manidardır bu anlamda. Ama olsun hatasız kul olmaz.

Batı dillerinde birbirlerine olan çeviri programları da örneğin Fransızcadan Almancaya verdiğinin aynısını Almancadan Fransızcaya vermemektedir. Birtakım internet site sayfalarında yer alan bu sayfanın çevirisini isterseniz diye başlayan sözlerde sizi daha önce tercümeleri yapılmış sayfalara yönlendirir. Bu anlamda anında çeviri yoktur ve hala canlı canlı insanlar tarafından yapılır. Ayrıca çeviri yapılan dillerde de bilgisayar programının hisleriyle çeviri yapması saçmalığın dik alasıdır. Öyle bilgisayar varsa dünyada görmek isterdim. Ama dehalar bitmediği gibi akşama kadar biçsek sabaha kadar çıkar.

Ayrıca 4 yaşına kadar Zaza’ca bilip sonra Türkçe öğrendim diyenler de Zaza’ca yazılmış bir matematik kitabı veya fizik kitabı veya kimya kitabi bulurlarsa dil adına bildirsinler. Ayrıca ben ikinci dilde kodlama olmaz demedim ilk dildeki gibi olmaz dedim. Dili bildiğini savunanlar okuyup anlamanın da dilin parçası olduğunu algıladıkları anda zaten sorun yarı yarıya çözülecektir.

Ayrıca Chomsky’yi tam anlamadan ansiklopedik bilgi tarzında kopyala yapıştırıcıları bu ülkede hangi titre de olurlarsa olsunlar hangi adla ifade etmek gerektiğini herkes bilmektedir. Çevirinin ne olduğunu anlamayan zümre yıllardır hemşerilerinin kollarında yaşadıkları uzaklardan buradaki dil sürecine şimdi mi katkı yapmak gereğini duymaktadır?

Bir mahkemede 3 dilde insanın bulunduğu bir ortamda çevirmen için his diye bir şey söz konusu değildir. Size birisi konuşurken kaynak dil onun dili hedef dil sizin diliniz. Siz birisine aktarırken kaynak dil sizin diliniz hedef dil aktardığınız kişilerin dilidir. Bunu bile bilmeyen biri 10 sayfa okuma yazma bilmediği bir dilde sadece konuşarak çevirmense dünyadaki ilkokul bile okumamış tüm cahiller sırf belli bir yaşa kadar sadece duyup konuştukları dille çevirmendirler diye kabul edilecek. Bravo bravo bravo söyleyecek laf yok. Tüm dünyada bir dili bilmek okumak yazmak olarak anlaşılıyor ama yıllardır yurt dışında olan Ütopyalılar da kafa hala eski kafa.
Harikalar asrındayız.

Mustafa Özay / Haber 7