“Başıca vazifemiz uzaktaki belirsiz şeyleri değil elimizde belli olanı yapmaktır” demektedir Tomas Carlyle. Gerçekten de insan elindeki imkânları değerlendirerek yapacağı şeyi yapar. Bunun için insanın elinde bulunan sermaye akıl bilgi sıhhat ve zamandır. Bediüzzaman hayatı bize anlatırken “Hayat zannettiğin halat yalnız bulunduğun andır” demektedir. Bulunduğu anı verimli değerlendiren bir insan bütün zamanlarını verimli şekilde değerlendirmiş olur.

Hz. İsa (as) bizlere “Her sabah Allah’a bu gün için dua et. Bugün yaşayacağın şekilde hareket et. Himmet ve gayretini bugün için topla. Geçmişi ve geleceği unut. Yarını merak etme!” şeklinde öğüt vermiştir. Yarını elbette düşünmeli. Bu düşünme plan yapmak hazırlanmak şeklinde olmalı. Fakat merak etmemelidir.

İnsan gelecek konusunda devamlı olarak ümitli olmalı ve etrafına da ümit saçmalıdır. Pozitif düşünmek ve hayata olumlu bakmak kişiyi doğru düşünmeye ve olumlu sonuçlar almaya götürür. Bediüzzaman bize bu gerçeği “Güzel gören güzel düşünür güzel düşünen hayatından lezzet alır” ifadeleri ile ders vermektedir.

Amiral Ernest J. King “En iyi erlere en iyi teçhizatı verdim. Bana en iyi görünen talimat verdim. Elimden başka bir şey gelmez...” ve devamla “Bir gemi batarsa tekrar yürütemem. Batacaksa tutamam. Dünkü işleri için üzülmektense yarınki işler için uğraşırım. Vaktimi daha iyi kullanırım. Hem böyle şeylere kapılırsam uzun zaman dayanamam” demektedir.

Olumlu ve iyi düşünce sebep ve neticelerle alakalı olup mantıklı düşüncedir. Böyle birisi yapıcı geleceğe ait planlarla uğraşır. Fena düşüncelerin çoğu yorgunluk ve sinir bozukluğunu verir. İşlerin ne kadar çok olursa olsun bunları planlamalı ve birer birer yapmalısın. Kum saatinin taneleri gibi birer birer. Biri bitmeden diğerine başlamamalısın. Robert Louis Stevens “Herhangi bir insan yükü ne kadar ağır olursa olsun onu geceye kadar taşıyabilir. Herhangi bir insan işi ne kadar ağır olursa olsun onu bir günde yapabilir. Herhangi bir insan güneş batıncaya kadar sabırlı muhabbetli temiz bir hayat yaşayabilir. Hakikatte hayatın manası bundan ibarettir” diyerek bize bir günün değerini sabrını gayretini bir güne toplamanın önemini anlatmaktadır.

“Akıllı bir insan için her gün yeni bir gündür.” Hayat yaşadığımız andadır her günün bünyesindedir. Fakat bunu geç öğreniyoruz. Hep yarın diyoruz. Çocuk “büyüdüğüm zaman” der büyük “evlenince” der. Ve zaman gelip geçer. Bu bağlamda Peygamberimizin (sav) “Yarıncılar helak oldu” buyurması ne kadar enteresandır. “Yarıncılar kimdir” sorusuna peygamberimiz (sav) “Yarıcılar tövbeyi yarına bırakanlarıdır” buyurmuşlardır.

Hayatta her şey değişir yalnız “değişme kanunu” değişmez. Ve Heraklitus demiş: “Aynı nehre iki defa giremezsiniz… Nehir her saniye değişir. İçine giren insan da öyle... Hayat sonsuz bir değişmedir. Bir Romalı atasözü “Corpe diem...” yani “bu günü sıkı tut...” sözüdür.

Kendime Sorular:

1. İstikbal için üzülmekle veya “ufkun ötesinde bir gül bahçesi hasretiyle” bu günü yaşamamaya geciktirmeye istekli miyim?

2. Maziyi hatırlayarak bu günü zehirliyor muyum?

3. Sabah kalkınca o günü sımsıkı tutmaya istekli ve azimli misiniz?

4. Her günü değerlendirerek hayattan daha çok istifade edebilir miyim?

5. Bunu yapmaya ne zaman başlamalıyım? Haftaya mı? Yarın mı? Bugün mü?