“En büyük risk risk almamaktır” diyor Robin Sharma. İnsanlar çalıştıkları iş yerlerinde posizyonları ve unvanları ne olursa olsun “liderlik” davranışı sergileyebilir. Liderlik sizin kendi tercihinizdir. Bunun için verdiğiniz sözleri tutun. Yaptığınız işte en iyi olun ki size değer versinler. İşlerinizi küçük ve önemsiz görmeyin. En basit bir ihmal büyük sonuçlar doğurabilir. Gelişim ile değişimi beraber götürün. Size ters gelen zorlandığınız işlerden kaçmayın üzerine gidin. Yapabileceklerinizin altında söz verin; ama fazlasını yapın.

Daima olumlu içten ve samimi insan olun. Zamanında olman gereken yerde olun; asla geç kalmayın. Lütfen demeyi ve teşekkür etmeyi unutmayın. Söz verdiklerinizden fazlasını yapın. İnsanları ilk gördüğünden daha iyi durumda bırakın. Arkadaş canlısı olun. İlginizi ve alakanızı eksik etmeyin. Yüzünüzden gülümseme eksik olmasın.

Kendinize ait bir kişilik ve hayat felsefesi oluşturun. Net hedefleriniz olsun. Bunu yazın ve belli aralıklarla tekrar edin. Günün en zor işi sabah ilk yaptığınız iş olsun. Her gün yüzde bir de olsa ilerleme kaydedin. İki gününüz eşit olmasın. Sabahları erken kalkın ve düşünmek için kendinize zaman ayırın. Sabah planınızı yapın ve evden çıkarken ne yapacağınız belli olsun.

Şu sorulara cevap verin:
- Hayatta en önemli gördüğünüz şey nedir?
- Hayatımda terk etmem gereken şey nedir?
- En çok neyi yapmaktan pişmanlık duyuyorsunuz?

Bin kişi ile yapılan bir araştırmada insanların en fazla pişmanlık duyduğu şeyler sırasıyla şöyledir. “Keşke dinlenmek için kendime daha fazla zaman ayırabilseydim…” “Keşke kendimi daha iyi ifade edebilseydim…” “Keşke daha fazla sevgi dolu ilişkiler kurabilseydim…”
Bize hayatta en çok lazım olan şeyler nelerdir? Hiçbir şarta bağlı olmayan sevgi sebat etme ve direnme gücü hayatın her anını dolu dolu yaşamak hayat boyu öğrenmeyi sürdürmek cesaret ve insanlıkçı olabilmek…
Sabahları erkenden kalkın. İbadete ve duaya zaman ayırın. Kitap okuyun ve düşünün.

Sağlığınıza önem verin. Düzenli spor yapın ve sağlıklı beslenin. Sağlıktan sonra önemli önceliğiniz aileniz olsun. Özellikle çocuklarınızla özenli vakitler geçirmeye bakın. Hayatınızda en önemli amacınız ne ise her gün onun için mutlaka bir şeyler yapın. Günün sonunda günün bir değerlendirmesini yapın. Yaptıklarınızı ve hedeflerinizi gözden geçirin.

Hayatta hedefinize ve hayalinize ulaşmaya engel olan dört faktör vardır:
1. Korku: Korktuğun şeyin üzerine gidin.
2. Başarısızlık: Başarısızlıktan korkarak denemeyi bırakmayın.
3. Unutmak: Öğrendiğimiz şeyleri unutmamak için yazarak sürekli tekrarlayınız.
4. İnançsızlık: Çoğu kişi kişisel gelişime karşı alaycı bir tutum takınır. Başlangıçta başarısızlık da yaşanmış olabilir. Gerçekte ise başarıya giden yol başarısızlıktan ve risk almaktan geçer.

Hayatta mutlu olmanın da sırları ve yolları vardır:
Yeni bir araba sizi birkaç hafta yeni bir ev sizi birkaç ay mutlu eder. Gerçek mutluluk ise “İnsanlara hizmet etmede”dir. İnsan aldıkları ile değil verdikleri ile mutlu olur. Ne kadar zengin olursanız olun paraya ihtiyacınız varsa başkalarına veremiyorsanız fakir sayılırsınız. Siz kendinizde olanı veremiyorsanız asla mutlu olamazsınız.

Bütün bunları yapabilmek için aklınızı kullanmalısınız. İhtiyacımız olan en önemli şey akıldır. Akıllı olmak bir şey değildir; mühim olan o aklı yerinde kullanmaktır. Sahip olmadığı şeylere üzülmeyen ve sahip olduklarına sevinen akıllı bir insandır.
İşini her şeyden önemli sayarak günde sekiz saat çalışan sonunda çalıştığı yerin başına geçer ve günde aynı hızla yirmi dört saat çalışmaya mahkûm olur. Mutluluğun formülü gerektiğinde önemsiz şeylerle meşgul olabilmektedir. Eğer boş zamanınız yoksa ruhunuzu kaybediyorsunuz demektir. Kalitenizin ölçüsü boş zamanlarınızda ne yaptığınızdır. Medeniyetlerin kalitesi de insanlara sağladığı boş zaman ve bunun kalitesi ile ölçülür. Babam bana çalışmayı fakat işin esiri olmamayı öğretti. Şimdi okumanın hikâye anlatmanın şakalaşmanın konuşmanın ve gülmenin iş kadar; hatta ondan da önemli olduğunu biliyorum.
“İşinizin çok önemli olduğunu düşünüyorsanız bu sinirlerinizin ciddi biçimde bozulduğunun en açık göstergesidir” der Bertrand Russell… Boş zamanı iyi değerlendirmek çok ciddi bir sorumluluktur. "Yeterli zamanım yok deme. Büyük insanların da günleri 24 saattir..."