10)
Oğuz Aral


Türk karikatür tarihinin babalarından biriydi Oğuz Aral. Bizim nesil pek tanımaz kendisini ama yarattığı Avanak Avni karakteriyle milyonlara ulaşabilmiş bugün çizgileriyle bize seslenen pek çok ismin önünü açmıştı. Sade ve anlaşılır çizgileriyle karikatürün hem bir sanat hem de bir mizah ögesi olabileceğini Türk halkın öğretenlerden biriydi desek çok da yanlış olmaz. Kurucusu olduğu GIRGIR dergisi bugün bile yakalanması zor tirajlara imza atarak Avrupa’nın en büyük 3. mizah dergisi olmuştu. 2004′te aramızdan ayrıldığında geride Hayk Hmmer Köstebek Hüsnü Utanmaz Adam ve Vites Mahmut gibi ölümsüz karakterler ile bir sürü çırak karikatürist bıraktı. Toprağı bol olsun.

9-) Turhan Selçuk
Ustalara saygı kuşağımızın bir diğer duayeni Turhan Selçuk karikatürde politik mizahın usta ismiydi. 1950′li yıllardan itibaren çeşitli günlük gazetelerde yayınladığı cesur çizimleriyle iktidarların korkulu rüyası haline gelmişti. Ama Turhan Selçuk denildiği zaman bugün akla gelen ilk şey Abdülcanbaz karakteridir. Türk karikatürünü dünyaya açan isimlerden biri olan Turhan Selçuk Abdülcanbaz’ın maceralarını 1957′den ölümüne kadar aralıkla çizmeye devam etti. Bu esnada Abdülcanbaz ve diğer çizimleri pek çok ödüle layık görülürken bir sembol haline gelerek bugün puldan tişörte kadar pek çok objeyi süsler hale gelmiştir. Çizgilerinden sadelikten ve eleştiriden asla vazgeçmeyen Selçuk’un adı Türk karikatür tarihinde sonsuza kadar yaşayacaktır.


8 -) Behiç Pek
İtiraf etmeliyim ki ismini şu meşhur evinin talan olması haberiyle öğrendim Behiç Pek’in. Ancak karikatürlerine aşinaymışım meğer. İnternette isimsiz dolaşan pek çok karikatürün kendisine ait olduğunu öğrenince saygım bir kat daha arttı. Karşımda bir usta olduğunu anlatıp esas duruşa geçip bu yazıyı yazdım. Muhalif olmakla politik mizahın birbirine karıştırıldığı şu günlerde ince dokunuşları ilaç gibi geldi. “İyi çiziyon ama siyasete bulaşma” diyen boş beleş adamlar belki bişeyler öğrenir diye “Barış ne zaman?” başlıklı karikatürünü çerçeveletip İstanbul’un en kalabalık meydanına asabilirim.

7-) Galip Tekin
Karikatürist derken iki kere düşündüğüm bir isim Galip Tekin. Romancı olsa Stephen King’in Türkiye şubesi derdim ama gözardı edilemeyecek bir çizim yeteneği var. Bu yeteneği destekleyen çok acayip bir de kafası. Starv TV’de yayınlananan Acayip Hikayeler serisini izlediyseniz ne demek istediğimi daha iyi anlamışsınızdır. Tuhaf aykırı rahatsız eden ama bakmadan da edemeyeceğiz hikayeler resimliyor kendisi. Korku ögeleriyle harmanladığı her bir bilimkurgu filmine rahatlıkla çevrilebilecek çizgi hikayeleriyle gönlümde çok özel bir yeri var kendisinin. Yıllardır devam ettirdiği çizerlik kariyerinde kendini tekrar etmeyen nadir isimlerden birisi. Bu bakımdan da ayrı bir alkışı hak ediyor usta. Parayı bulsun da Türkiye’nin J.J.Abrams’ı olsun. Yakışır.


6-) Ersin Karabulut
Geldik karikatür camiasının Genç Semih’i Ersin Karabulut’a. Kendisini tarz olarak Galip Tekin’e benzeten bilmem kaçıncı kişi olarak tarihe geçmekte hiçbir beis görmüyorum. Zira Yeraltı Öyküleri ile bunu sonuna kadar hak eden bir isim Ersin Karabulut. Değme bilimkurgu senaryosuna taş çıkartan işler okuduk sayesinde. Sandık İçi ile biz Türk erkeğinin ergenlik ortalamasını alan bu yetenekli çizer kardeşimize ciddi anlamda hayranım. Çizgili tişört insanı olan Ersin karakteriyle hem kendi hayatını hem de bizim hayatımızı bize anlattı. Öykülerini okurken keşke arkadaşım olsa diye çok kez içimden geçirmişimdir. Benim gibi daha pek çok insana bu duyguyu yaşattığına eminim. Ailece beğenerek izliyoruz kendisini.

5-) Cihan Ceylan
Cihan Ceylan için “tespit makinası” desek abartı olmaz herhalde. Kendisiyle tanışmam ortaokul yıllarında deli gibi takip ettiğim Kemik dergisiyle olmuştu. En çok güldüğüm karakterlerinden biri olan “her şeyi geç algılayan adam” ile bir gün patlayacağının sinyallerini veriyordu. Ve nihayet beklenen oldu ve Sami nam-ı diğer Yine O Adam ile patladı gitti. Özer Aydoğan’la beraber otobüslerde attığımız kahkahalar yüzünden maruz kaldığımız “Aa deli mi lan bu?!” bakışlarından kendisi sorumludur. Arz ederim.


4-) Uğur Gürsoy
Bu adam çok güzel bir adam! Çizgilerine alışmak zor oldu benim için ama bu ince mizah nasıl olursa olsun bir yol bulup kalbine giriyor insanın. Nohut çüklü Fırat karakteriyle çocukluğumuzun anılarına hunharca zum yaptı. İyiki de yaptı. Yastıktan nevresimden ev yapmayı bişey yapmak için bozulan televizyon kumandalarını okudukça “adam aynı beni çizmiş abi geyiği” yapmayan kalmamıştır. Sevimli karakterlerin babası Uğur Gürsoyun bir diğer güzelliği de Faik. Kendisini okumamış olanımız oktur herhalde. Ecnebilerde “homeless” esprileri boldur ancak Faik elden bırakmadığı kibarlığı ile bu haşin dünyada yüzümüzü güldüren naif bir karakter. Eh Anadolu’nun evsizine de bu yakışırdı.

3-) Selçuk Erdem
Selçuk Erdem sade ama sağlam çizgileriyle bağımlılık yapan bir çizer. Zaman zaman tekrara düşse de her daim gideri olan bir tarzı var çünkü. Absürdlüğü gündelik hayata hayvanlar alemine tarihsel olaylara bu kadar iyi yakıştıran çok az çizer vardır. Zamana bir kesik atıp gündelik geyikleri olmadık yerlere monte eden çok ince bir zeka ile karşı karşıyayız. Benzer tarzda çizen Erdil Yaşaroğlu’ndan en çok ayrıldığı nokta burası sanırım. Seviyoruz seni reyiz!


2-) Yiğit Özgür
Geldik bir başka manyağa! Manyak diyorum çünkü biz akıllı mantıklı insanlar bu adamın kafasının nasıl çalıştığına akıl sır erdiremiyoruz. Adam sanki tüm Türkiye’yi kocaman “hunililer” diyarına çevirmeye çalışıyor. Gülerken gözlerden yaş gelmesi ne demek ben bu adamla öğrendim. Kendisini uzun uzadıya anlatmaya gerek yok kanımca. Sen bizi güldürdün Allah da seni güldürsün diyoruz ve listemizde 2 numaraya oturtuyoruz.

1-) Umut Sarıkaya
O biiir çemcük ağızlı! O biiir Sivaslı! O biiir gözlem dehâsı! O biiir detay manyağı! O bir ki üç: U-mut Sa-rı-ka-ya! Bu giriş için kendisinden özür diliyorum ama yeteneği zekası karşısında gerçekten maymuna dönüyorum. Lise turnuvasında yenileyim gelsin beni “Ağlama Melis” diye teselli etsin ne bileyim aşk acısı çekeyim “Montla sıç!” diye tavsiye versin istiyorum. Kendisi benim için “5 milyon borç istenmeyecek sanatçılar listesi”nde bile değildir düşünün artık ne kadar sevdiğimi. Bu ülkenin humor of sense’i ilan ediyorum seni. Saygılar sana Sivaslı!


Ayrıca: Serdar Gilkal


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


İkinci kuşak karikatüristlerimiz arasında değeri en bilinmemiş çizerlerimizdendi Serdar Gilkal. Bugün adını duyan çok fazla insan yoksa bu yaşayan karikatüristlerimizin ayıbıdır. Korku ve komedi ögelerini bir araya getiren dönemine göre yenilikçi bir çizgisi vardı Gilkal’in. Otisabi’nin yaratıcısı Yılmaz Aslantürk’le beraber birkaç projeye imza attıysa da İstanbul’da tutunamadı. Bursa’da doğdu Bursa’da öldü. Ablasıyla beraber yaşadığı evin çatısından atlayarak. Son yıllarda psikolojisinin iyi olmadığı ve maddi sorunlarla boğuştuğunu haberlerden öğrendik. Sonrası veryansın.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]