Aort damarı yırtılması ile ilgili bilinmesi gerekenler

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Gerçekoğlu ‘gizli tehlike’ aort damarı yırtılması hakkında önemli bilgiler verdi.

Geçtiğimiz günlerde sevilen sanatçı Oya Aydoğan'ın hayatını kaybetmesi nedeniyle gündeme gelen Aort Damar Yırtılması (tıbbi adıyla aort disseksiyonu) beklenmedik bir durum olduğu için önceden pek fazla bir belirti vermiyor.

Teşhis edildiğinde ise hastaların yaklaşık yarısı hayatını kaybedebiliyor. Sanatçının ölümünden sonraki süreçte halk arasında hastalıkla ilgili yanlış bilgiye dayalı korkuların olduğunu gözlemlediğini dile getiren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Gerçekoğlu önemli bilgiler verdi.

Yüksek tansiyonlular ve tiryakiler dikkat

Boğaza bir yiyecek kaçması nedeniyle öksürmek eğer kişinin damarları sağlıklı ise aort damar yırtılmasına sebep olmaz. Fakat aort damarının bazı kısımlarında doğuştan gelen gelişim bozuklukları ana atar damarlarda 'anevrizma' olarak tabir ettiğimiz balonlaşma veya damar sertliğine bağlı damar yapısında bozulma bulunuyorsa ani kan basıncı yükselmeleri damarın zayıf kısmından yırtılmasına neden olur. Öksürmek hapşırmak ani travmalar gibi nedenler bu basıncın yükselmesine neden olurlar. Yüksek tansiyon hastaları ve sigara kullananlar daha fazla risk altındadırlar.

Belirtisi sırt ağrısı olabilir

Damarınızın zayıflayan kısmı bir balon gibi patlamaz. Damar tabakalardan oluşmuş bir yapıdır. Yırtılma önce iç tabakadan başlar. Hastalar genellikle "yırtılma hissi” şeklinde bir ağrı tarif ederler. Yırtılmanın yerine göre sırt ve göğüs ağrısı olur. Fakat ağrı görülmeyen yırtılmalar da mevcuttur. Yırtılma sonrası kanamaya bağlı olarak ani tansiyon düşmesi ve bayılma görülebilir.

Tetkik yapılmadan anlaşılmaz

Eğer aort damarınızda anevrizma oluşmuşsa neredeyse cerrahi sınırlara gelmiş olsa da bunu tetkik yaptırmadan anlamanız mümkün değildir. Pek çok hastada bu durum başka rahatsızlıklarla ilgili tetkik yaptırırken ortaya çıkar. Rutin kontroller bu nedenle oldukça önem taşır. Her yıl yaptıracağınız Ekokardiyografi ve tüm batın ultrasonu ile aort damarınızda bir genişleme olup olmadığını takip edebilirsiniz. Ayrıca kötü yaşam alışkanlıklarınızdan kurtulmanız ve tansiyonunuzu kontrol altında tutmanız damar sağlığınız açısından son derece önem taşır.

- - - Güncellendi - - -

Aort damarı neden yırtılır

Aort damarı neden yırtılır? İlk müdahale nasıl olmalı? İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu merak edilen bu sorulara yanıt verdi.


Türk sinemasının önemli değerlerinden Oya Aydoğan'ın 12 saat süren ameliyatı ile gündeme gelen aort hastalığı ile ilgili olarak İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu önemli bilgiler verdi.

Ani ölüm getirebilir

Karagözoğlu "Tıp Mesleğinde "aort" adıyla tanımlanan damar kalpten ilk çıkan en büyük atar damardır. Oksijenden zengin kanı kalpten vücudun tüm bölümlerine dağıtır. Damarlar kanın bedenimizin tüm birimlerine ulaşmasını sağlayan boru sistemidir. Aort damarı da bu sistemin ilk ve en büyük başlangıcıdır. Yani aort hayattır. Damarlar yırtılabilir. Bu hayati riskler taşır. Ama aort atar damar yırtılması ani ölüm getirebilir. Çünkü en büyük damar olduğundan ani iç kanama oluşur. Çok miktarda kan dolaşım sisteminden boşalır. Organlar bir anda çalışamaz hale gelir. Çünkü kan hayat sağlayan sıvıdır" dedi.

Öksürük ve öğürtü damarları yırtabilir

Boğazına takılan gıdayı çıkartmaya çalışırken şikayetlerinin başlamasıyla ilgili olarak"Öksürük sırasında bedenimizde ani değişiklikler olur. Saatte 800 kilometreden fazla hız söz konusu olabilir. Tansiyonumuz aniden fırlayabilir. Öğürtü sırasında batın içi basınç ve tansiyon olumsuz etkilenebilir. Bu gibi ani değişiklikler damar elastikliği bozuksa damar sertliği varsa yırtılmalara iç kanamalara ani ölümlere neden olabilir" diyerek uyarılarına devam etti.

Risk taşıyanlar muayene olmalı

Karagözoğlu "Damar sertliği (Ateroskleroz veya arter duvarlarında sertleşme) yüksek tansiyon şeker hastalığı yüksek kolesterol sigara içme alışkanlığı kalıtsal hastalıklar biküspit aort kapağı yaralanma veya enfeksiyonlar anevrizmanın gelişmesine yol açabilir. Bu özellikleri olan hastalarımız lütfen kontrollerini yaptırsınlar" diyerek uyarılarını tamamladı.