Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kalp krizini tetikleyen 9 neden

  Kalp krizini tetikleyen 9 neden

  Dünyada ve ülkemizde en sık görülen ölüm sebeplerinden olan kalp krizinde 9 faktör ön plana çıkıyor.

  Günümüzde her 7 kişiden 1'i kalp kriziyle karşı karşıya. Üstelik artık bu sorundan gençler de nasibini alıyor; ekonomik gelişme sonucu aşırı beslenme ve sigara tüketiminin artması nedeniyle gençlerde de kalp krizi sıklığı gün geçtikçe artıyor. Bu iç karartan tablonun yanı sıra yüz güldüren sonuçlar da var: Kalp krizi aslında yaşam alışkanlıklarında alınabilecek önlemlerle yüzde 70-80 oranında önlenebiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İlke Sipahi kalp krizine yol açan nedenlere ve bu nedenleri ortadan kaldırmak için yapılabileceklere dikkat çekti.

  Sigara

  Her ne kadar klişe gibi gözükse de bazı gerçekler hiç değişmiyor; o da sigaranın kalp krizi riskini misliyle arttırdığı. Araştırmalar gösteriyor ki sigara kalp krizini erkeklerde de kadınlarda da yaklaşık 3 kat arttırıyor. Üstelik sigara sadece kalp krizi riskini arttırmayıp akciğer hastalıkları ve gırtlak ile mesane kanserlerinin yanı sıra birçok kanser çeşidinin de riskini dramatik olarak arttırıyor. Sigara içiyorsanız bu zararlı alışkanlığınızı bir an önce bırakın.

  Yüksek kolesterol

  Her ne kadar kolesterolün kalp krizine yol açıp açmadığı konusunda tartışmalar sürüyor olsa da Sipahi bilim dünyasında böyle bir tartışmanın söz konusu olmadığını söylüyor. Kötü huylu kolesterol olan LDL-kolesterol ne kadar yüksekse kalp krizi riski o kadar yüksek oluyor. Öte yandan iyi huylu HDL-kolesterol seviyesi de ne kadar yüksekse kalp krizi riski o kadar düşüyor. Ancak kolesterol seviyelerimiz sadece diyetten etkilenmiyor. Genetik faktörler de çok önemli. Diyet yeterli olmadığında ''statin'' grubu kolesterol ilaçları kriz riskini tartışmasız olarak belirgin azaltıyor.

  Kolesterolu azatlan besinler

  Kolesterolü azaltmak için sakatattan kalamar midye karides gibi kabuklu deniz hayvanlarından kırmızı et sucuk salam sosisten kızartmalardan kaymak krema mayonez gibi yağlı gıdalardan uzak durmak gerekiyor. Öte yandan fındık ceviz ve yer fıstığı gibi kuruyemişler kolesterol seviyesinde mütevazı olarak bazı düzelmeler sağlayabiliyor.

  Diyabet

  Diyabet kalp krizinin çok önemli bir nedeni. Diyabet hastaları en sık kalp krizi nedeniyle hayatını kaybediyor. Öyle ki kalp krizinden ölüm oranı tip 1 diyabetlilerde 3-10 kat tip 2 diyabetlilerde erkekse 2 kadın ise 4 kat artıyor. Bunun nedeni ise diyabetin damar duvarının esnekliğini bozması kanda pıhtılaşmayı artırması ve damar iç yüzeyindeki hücre hasarını kolaylaştırması. Prof. Sipahi "Maalesef son yıllarda hastalar çok yiyip-az hareket etmeyi 'insülin direnci' diye yumuşatarak ifade etmeyi tercih ediyor. İsmine ne dersek diyelim oburluk ve hareketsizlik diyabet hastalığına yol açıp kalp krizi riskini arttırıyor” şeklinde konuştu.

  Yüksek tansiyon

  Yüksek kan basıncı da kalp krizinin risk faktörlerinden. Öyle ki kalp krizi riskini göreceli olarak yaklaşık yüzde 50 oranında arttırıyor. Üstelik sadece kalp krizi riskini değil inme ve kalp yetersizliği riskini de çok belirgin olarak yükseltiyor. Yüksek tansiyon hastası olmamanın en etkili yolu ise tuz tüketimini azaltıp düzenli egzersiz yapmak.

  İlerleyen yaş

  Kalp krizi gençlerde de görülüyor ancak risk artan yaşla beraber yükseliyor. "Öte yandan kalp krizinin gençlerde daha ölümcül olduğu yönündeki kanı da doğru değil” diyen Prof. Sipahi sözlerine şöyle devam ediyor: "Araştırmalar yaşlılarda kalp krizi sonrası ölüm oranlarının gençlere kıyasla kat be kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Ancak bu demek değildir ki genç kalp krizi hastalarının tamamı kalp krizinden sağ kurtuluyor.”

  Erkek olmak

  Kalp krizi konusunda erkekler kadınlara göre daha şanssız. Kalp krizi riski açısından kadınların yaklaşık 10 yıllık bir avantajı söz konusu. Yani 50 yaşında bir erkeğin riski yaklaşık 60 yaşında bir kadınınki kadar. Buna neden olarak da kadınlardaki östrojen hormonunun koruyucu etkisi gösteriliyor. Dolayısıyla erkeklerin değiştirebilecekleri risk faktörlerine yani sigara kolesterol şeker ve tansiyona daha da erken dikkat etmeye başlamaları gerekiyor.

  Obezite

  Obezite damarlarda erken yaşlanma ve işlev bozukluğunun yanı sıra sertleşmeye ve kalp krizine yol açıyor. Kalp krizine karbonhidrat ve lipid metabolizmalarını bozarak neden oluyor. Dr. Sipahi erkeklerde bel çevresi 102 cm'yi kadınlarda 88 cm'yi geçtiğinde riskin arttığını belirtiyor:"Ancak obezite kalp krizi açısından minör bir risk faktörü olarak kabul ediliyor yani eğer eşlik eden diyabet tansiyon kolesterol bozukluğu yoksa kalp krizi riskini göreceli olarak sadece yüzde 10-20 oranında arttırıyor.”

  Aile öyküsü

  Özellikle 1. derece yakınlarda genç yaşlarda (örneğin babada veya erkek kardeşte 55 yaşından önce annede veya kız kardeşte 65 yaşından önce) kalp hastalığı öyküsü olması kişinin riskini arttırıyor. Ancak bireyin kolesterol seviyeleri ideal seviyede ise aile öyküsü olmasına rağmen riskin aslında önemli derecede artmadığı biliniyor.

  Kanda bazı maddelerin yüksek olması

  Şeker ve kolesterol seviyeleri kadar önemli olmasa da kanda bazı maddelerin yüksekliğinin kalp krizi riski ile ilişkili olabileceği iddia ediliyor. Bunlar arasında karaciğerden üretilen ve iltihap göstergesi olan C-reaktif protein bir kan yağı-proteini olan lipoprotein (a) bir amino asit olan homosistein bir pıhtılaşma faktörü olan fibrinojen bulunuyor.

  Bu risk faktörlerine dikkat

  Prof. Dr. İlke Sipahi kalp krizine yol açan diğer faktörleri de şöyle sıralıyor: "Böbrek yetmezliği özellikle hipertansiyona yol açarak kalp krizi riskini arttırıyor. Bunun yanı sıra gut hastalığı romatizmal-iltihabi hastalıklar AIDS hastalığı aşırı alkol tüketimi bazı ağrı kesiciler kadınlarda doğum kontrol hapları ve bazı menopoz sonrası hormon ilaçlarının kullanımı da kalp krizi riskini yükseltebiliyor.”

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kalp önemli her sene düzenli kontrol ettirmek lazım hiç aksatman.

  HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı Endless Love Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kalp önemli her sene düzenli kontrol ettirmek lazım hiç aksatman.

  HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

  En temiz ölüm bence tak diye gidiyorsun.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı OkyanusunKalbi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

  En temiz ölüm bence tak diye gidiyorsun.

  Nerden biliyorsun Oki gittin mi? (:
  Altay, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Nerde o gunler. Oleceksem kalp krizinden olmeyi tercih ederim. Kanser olup aci cekmektense kalp krizi daha acisiz sanki. Tabi her olum aci vericidir. Ruhun bedenden cikmasi kolay bisey olmasagerek.

  Amannn gece gece olum konusmayim en iyisi. Allah herkese saglikli uzun omur versin.

  Forum Runner

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş