Gökdelenlerde yaşayanlar dikkat

Kanada'da yapılan bir araştırmaya göre gökdelen ya da çok katlı binalarda yaşamak kalp krizi geçirenlerin yaşama şansını azaltıyor.
Kanada'da St Michael's Hastanesi'nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre gökdelenlerde yaşayanların kalp krizigeçirdiklerinde hayatta kalma şansı azalıyor. Bunun nedeni olarak müdahale süresinin uzaması gösteriliyor.
Hızlı müdahale hayati önem taşıyor

Araştırmada bilimsel çalışmada kalp krizi geçirenlere hızlı müdahalenin hayati büyük önem taşıdığına vurgu yapılıyor. Kalp krizi geçiren bir hastaya müdahalenin 1 dakika gecikmesi kurtulma şansının yüzde 7 ile 10 azalmasına anlamına geliyor.
Bir binanın birinci ve ikinci katında yaşayanların müdahale halinde kurtulma şansının yüzde 4.2 olduğu belirtiliyor. İncelemeye alınan toplam 8 bin kişi arasında 16'ıncı kat ve üzerinde yaşayanlardan sadece yüzde 0.9'u kurtulabildi.
25'inci kat ve üzerinde oturan ve kalp krizi geçiren 30 kişiden kurtulan olmadı. Buna çare olarak gökdelenlerde belirli katlarda ve asansörler gibi yerlerde kalbin yeniden normal ritmine dönmesini sağlayan cihazların konulması ya da böyle acil bir durumda binaya gelen sağlık ekipleri için ayrı bir asansör bulundurulması öneriliyor.