Beliniz kalçanıza göre kalınsa dikkat

Kalçasına göre bel kalınlığı fazla olan kişilerin kalp hastalığına yakalanma riski yükseliyor.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Sırrı Kes "Kalçaya göre bel kalınlığı artarsa kalp hastalığına yakalanma riski yükseliyor. Erkeklerde bel çevresi genişliği 94 kadınlarda ise 80 santimetreden yüksekse risk artar" dedi.
Prof. Dr. Süleyman Sırrı Kes AA muhabirine yaptığı açıklamada koroner kalp hastalığının 20'li yaşlardaki erkeklerde bile görüldüğünü Türkiye'de 45-75 yaş arasındaki erkeklerinkalp hastalıklarından ölüm oranının bütün Avrupa ülkelerinden daha fazla olduğunu söyledi.
Sigara tüketimi kalp hastalıklarını artırıyor

Son yıllarda kadınlarda sigara tüketimine bağlı olarak kalp hastalıklarının arttığını belirten Prof. Dr. Kes ''Sigara tüketimi ile riskin artması eşit ölçüde gider. Sigara bırakıldığındaysa hastalığın riskleri azalır. Örneğin sigarayı bırakan bir kişinin 1 yıl içinde kalp hastalığına yakalanma riski % 50 azalıyor. 10 yıl sonra ise hiç sigara içmemiş kişilerle aynı seviyeye geliyor. Kilo arttıkça teknenin batma ihtimali artıyor'' ifadelerini kullandı.
Göbekte yağlanma durumlarında risk yükseliyor

Prof. Dr. Kes obezite ve kalp hastalıkları arasındaki ilişkinin yağın vücutta dağılımı ile ilgili olduğunu yağın göbekte toplandığı durumlarda ise riskin çok yükseldiğini vurguladı.
Bel genişliğinin kalp hastalığında oldukça önemli bir faktör olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kes"Kalçaya göre bel kalınlığı artarsa kalp hastalığına yakalanma riski yükseliyor. Ülkemizde obezite önemli bir rahatsızlık.
Erkeklerde bel çevresi genişliği 94 santimetreden yüksekse risk artar 102 santimetreyi geçtiğinde risk daha yükseliyor. Kadınlarda ise bel genişliği 80 santimetre üzerinde risk artmakta 88 santimetre üstünde ise risk en üst seviyeye gelmektedir" şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Kes yapılan çalışmalarda düzenli bir aktivitenin kalp hastalığından kaynaklanan ölümleri % 14 oranında azalttığının görüldüğünü belirtti.