Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kalp krizi en çok Karadeniz'de görülüyor

  Kalp krizi en çok Karadeniz'de görülüyor

  Türkiye'de kalp krizi haritasında en riskli bölge Karadeniz Bölgesi çıktı...
  Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Kulan Türkiye'de kalp krizi haritasında Karadeniz'in 1. sırada Ege Bölgesi'nin ise son sırada olduğunu söyledi.
  İHA'nın haberine göre Karadeniz Bölgesi'nde kalp krizinin nedenleri arasında A tipi bir davranış olduğunu belirten Prof. Dr. Kaan Kulan "A tipi bir davranış agresif bir davranıştır. Karadeniz halkının en büyük özelliğinden biridir A tipi davranış. Karadeniz insanın iklim yapısından kaynakladığını düşündüğümüz bir durum. Güneşe çok uzun süre hasret kalıyor bol yağmur alıyor ve bu maalesef agresif bir davranışa neden oluyor bu sebeple kalp krizi riski artıyor" diye konuştu.
  Bölgede yoğun olarak kullanılan tereyağının kalp krizi riskini artırdığını vurgulayan Prof. Dr. Kulan "Karadeniz insanında kolesterole genetik yapıda müsait ve buna tereyağı tüketimindeki aşırılık da kolesterol seviyesinin yükselmesine sebep oluyor. Tereyağında maalesef kolesterol oranı yüksek olduğu için kötü kan yağlarını yükseltiyor. Peki zeytinyağı yağ değil mi? Evet zeytinyağı da yağ ama zeytinyağı kandaki iyi yağı yükseltiyor yani 'HDL' kolesterolü. Tereyağı ise 'LDL' kolesterolü yükseltiyor yani kötü yağları yükseltiyor. Bu dengesiz yapılar her iki yağında biri iyi kolesterolü olan ve kardiyovasküler korumayı sağlayan yani kalp krizine karşı koruyan kolesterolken diğeri maalesef kalp krizine neden olan kolesterol çeşidi" şeklinde konuştu.
  Kalp krizine neden olan 5 faktör

  Dolayısı ile bu iki faktörün Karadeniz Bölgesi'nde insanlarda kalp krizi sebebine oldukça yüksek seviyede etkilediğini söyleyen Kulan "Kalp hastalıklarının asıl ana sebepleri için 5 tane neden var. Bunlar hipertansiyon diyabet kolesterol A tipi davranış ve sigara içmek. Son zamanlarda hükümetimizin aldığı tedbirlerle sigara içme biraz daha azalmaya başladı. Bölgeye baktığımız zaman Doğu Karadeniz kardiyak ana temada birinci sıraya çıkıyor. 2. sırası Marmara Bölgesi. Marmara Bölgesi'nin olmasının başta sebebi İstanbul gibi bir metropolünün olması. Metropoller fast-food alışkanlıklarının çok fazla olduğu beslenme alışkanlıklarının tamamen bozulduğu hayat şartlarının zorlaştığı için kişilerin zamanla yarıştığı aşırı stres ve aşırı bunalımlı olan bir şehir ve bu kardiyak olarak 2. sırada yer almasını etkiliyor" dedi.
  "Akdeniz mutfağı kalp dostu"

  Ege Bölgesi'nde kalp krizlerinin diğer bölgelere göre daha az yaşandığını belirten Kulan "Ege halkı çok enteresan bir halktır nasıl Karadeniz insanı agresif bir yapıya sahipse Ege halkı ise günü yaşarlar sakindirler beslenmesi ise Akdeniz mutfağıyla beslenirler. Akdeniz mutfağı bugün kardiyak beslenmede en ön sırada yer alan özellikle yağ olarak zeytinyağını tercih eden et olarak keçi etini tercih eden veya balığı tercih eden sebze yemeğinin de ön planda olduğu tereyağı ile hiç tanışmamış bir yer. Ve dolayısıyla bu bölgede bunlardan ötürü diğer bölgelere göre kalp krizi görünme oranı oldukça azdır"ifadelerini kullandı.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Temiz havası var aslında olmaması lazım.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş