Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kısa boyluların kalp krizi geçirme riski daha yüksek

  Kısa boyluların kalp krizi geçirme riski daha yüksek

  Leicester Üniversitesi öncülüğünde yapılan araştırmaya göre kısa boylu insanların uzun boylu insanlara nazaran kalp krizinin daha yüksek olduğu anlaşıldı.


  Leicester Üniversitesi öncülüğünde yapılan araştırmaya göre kısa boylu insanların uzun boylu insanlara nazaran kalp krizinin daha yüksek olmasının nedeni genetik faktörler. BBC‘nin haberine göre İngiltere ‘de her yıl 73 bin kişi kalp bağlantılı hastalıklardan hayatını kaybediyor.
  Bilim insanları uzun yıllardır yapılan farklı araştırmalarda boy uzunluğu ile kalp hastalıkları arasında bir bağlantı olduğunu görüyordu. Ancak son araştırma bunu daha net ortaya koydu.
  Kalp damarları daha dar

  Araştırmada kalp hastalığı geçirmiş olan ya da sağlıklı farklı boy uzunluğunda 200 bin kişinin DNA’larını inceledi ve bireylerin boy uzunluğunu belirleyen genetik değişkenlerin kardiyovasküler sistemin gelişiminde de etkili olduğu ortaya çıktı. Buna göre kısa boylularda kalbe kan sağlayan ana damarlar daha dar oluyor ve bu da yağ birikimini artırarak damar duvarlarının kalınlaşmasını kolaylaştırıyor. Atardamarların tıkanması da kalp krizine neden oluyor.
  Profesör Sir Nilesh Samani “Genetik olarak sizi kısa ya da uzun yapan değişkenler aynı zamanda kan damarlarınızın yapısını da etkiliyor. Bu da sizin kalp hastalığı geçirme riskinizi artırıyor ya da azaltıyor” diyor. Araştırmaya göre iki insanın boyları arasındaki her 635 cm’lik fark kısa boylu kişinin kalp krizi geçirme riskini diğerine göre yüzde 135 artırıyor. Profesör Samani “DNA bir kişinin yaşam tarzı ya da sosyoekonomik şartlarıyla değişebilecek bir şey değil. Kısa boy koroner kalp rahatsızlıklarıyla doğrudan bağlantılı ise kısa boyda etkili olan genetik faktörler de kalp rahatsızlıklarıyla doğrudan bağlantılı demektir” diyor.
  Araştırmaya destek veren İngiliz Kalp Vakfı’ndan Profesör Jeremy Pearson da Independent gazetesine yaptığı açıklamada bunun kalp rahatsızlıklarının genetik nedenleri de olabileceğini gösteren ilk araştırma olduğunu belirtiyor. Bilim insanları yine de bu araştırmadan yola çıkarak kısa boylu insanların daha sık kalp kontrolünden geçirilmesinin gerekli olmadığını kalp hastalıklarına neden olan birçok değişik faktörün bulunduğunu belirtiyor.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kalp atışlarımın normal olduğu an çok az sadece uyurken normal atıyor. Onun dışında sigaradan mı bilmiyorum ama gerçekten kalp atışları daha ritimsiz atıyor. Bir de Türk kahvesini fazla kaçırıyorum. Herşey aleyhime yani.
  Eğer rakibin ben isem; bilmeni isterim ki ben vazgeçmeden sen asla kazanamazsın!

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tansiyon düşük ama kalp atışlarım 100'ü buluyor. Sigaradan olduğunu doktor söylemişti.
  Ne yaparsam yapayım kalp krizinden gidiciyim nasıl olsa. Sigaraya devam.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Boyla ilgili olduğunu sanmıyorum genetik yapıyla alakası var. Anne tarafı kısa boylu olduğu halde kalp yetmezliği yoktu. Babam da boy olarak ortalamanın çok üstünde. Kimin genlerini aldım acaba?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş