Kalp için ekmeğin esmeri üzümün kırmızısı

Kalbinizin ‘iyi’ olmasını istiyorsanız; her gün bir diş sarımsak haftada haftada üç gün kuru fasulye ve nohut yiyin. Çayın yeşilini üzümün kırmızısını tercih edin. Tuz şeker ve alkolle vedalaşın.


İSTANBUL - Sağlıklı bir kalbe sahip olmanın en önemli yollarından biri sağlıklı beslenme. “Bunun için işe yağı azaltmakla ve doğru yağı kullanmakla başlayabilirsiniz” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz Duman’a göre ayrıca esmer tahılları tercih ederek posayı artırabilir kurubaklagil sebze ve balığa sofranızda yer açarak kalp damarlarınıza iyilik yapabilirsiniz.

Küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak kalp hastalıklarından korunmada önemli rol oynuyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Duman sağlıklı bir kalp için beslenmede dikkat edilecek noktaları anlattı:
"Beslenmenizde toplam yağ tüketimi enerjinin yüzde 30’unu geçmemeli.

Yediğiniz tüm besinlerin yağ miktarını dikkate alın. Süt ve süt ürünlerinin az yağlı veya yağsız olanlarını tercih edin. Yağsız dana koyun eti ile derisi alınmış kanatlı hayvan etlerini tercih edin. Yemeklerinizde katı yağları az kullanın. Margarin tereyağı kuyruk yağı iç yağı gibi doymuş yağlar yerine bitkisel sıvı yağları (zeytinyağı ayçiçek yağı soya kanola yağı vb.) tercih edin. Uygun pişirme yöntemlerini seçerek yağ kullanımını azaltın ve zeytinyağı/fındık yağı kullanın.

Beslenmenizde kuru baklagillere (nohut kuru fasulye mercimek vb.) daha çok yer verin. Kuru baklagiller; yağ doymuş yağ ve kolesterolden fakir kompleks karbonhidratlar ile posadan zengin bitkisel protein kaynağı besinlerdir. İçerdikleri fitokimyasal maddeler nedeniyle kan kolesterolünü düşürücü pozitif etkileri vardır.

KOLESTEROLÜ SINIRLAYIN
Doymuş yağ alımının kısıtlanması ve diyetle kolesterolün azaltılması; kan kolesterol düzeyinin düşürülmesine yardımcıdır. Kolesterol içeren besinlerin diyetten çıkarılması gerekmez sınırlamak yeterlidir. Süt peynir tavuk balık ve kırmızı et; kolesterol içeren besinler olup aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan birçok besin öğesini içerir. Bu nedenle süt ve süt ürünlerini az/yarım yağlı tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca karaciğer gibi kolesterol içeriği yüksek sakatatlardan uzak durulmalı.

PROTEİN AMA ÖLÇÜLÜ VE KALİTELİ
Kalp sağlığı için protein grubu besinler de (balık kümes hayvanları eti yumurta ve kırmızı et) beslenmede yer almalı. Ancak bu besin grubunun tüketiminde önemli olan miktar ve sıklıktır. Kalp sağlığının korunması açısından yağsız kırmızı etin haftada en fazla 1 kez tavuk etinin 1 kez balıketinin 2 – 3 kez kuru baklagillerin de 2 – 3 kez yenilmesi gerekir. Kırmızı et tükettiğinizde günlük 60 – 100 gr (3-4 adet köfte veya 1 ince biftek) tavuk tükettiğinizde günde toplam 100 – 120 gr (yarım tavukgöğsü) balık yediğinizde 200- 250 grama kadar ızgara veya buğulama yiyebilirsiniz.

Yumurta kolesterolden zengindir; ancak haftada 2 kez 1 dilim peynirin yerine haşlanmış 1 tam yumurta yiyebilirsiniz. Yumurta sarısının iyi kolesterolü arttırıcı özelliği de unutulmamalı. Eğer kolesterolünüz yüksek seyrediyorsa öğlen veya akşam kurubaklagil yenilecek olan günlerde yumurtayı tercih edebilirsiniz.

POSA TÜKETİMİNİZİ ARTIRIN
Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimi haftada 2 kez kuru baklagillerin kullanımı kepekli yulaflı ekmeklerin ve tam tahıllı kahvaltılık gevreklerin tercih edilmesi günlük posa tüketiminizi artırmanıza yardımcı olur.

KALBİNİZ İÇİN BELİNİZİ İNCELTİN
Daha fazla sebze ve meyve:
Beta karoten vitamin A ve vitamin C gibi antioksidan vitaminleri yüksek oranda içeren sebze ve meyvelerin tüketimi kalp sağlığını olumlu etkiler. Dikkat etmeniz gereken nokta; aynı anda fazla meyve yememektir. Meyveleri mümkün olduğunca gün içine dağıtarak yemelisiniz.

Kilolarınızdan kurtulun: İdeal vücut ağırlığınızı koruyun şişmansanız ideal ağırlığınıza ulaşın. Aşırı vücut yağı kalp hastalığı riskini arttırır. Vücutta fazla yağın depolandığı bölgeye göre de kalp sağlığı etkilenir. Bu nedenle; ideal vücut ağırlığınıza ulaşmanız (ideal Beden kitle indeksi/BKİ) dışında bel/kalça oranınızın da normal olması kalp sağlığı açısından önemlidir. Bel/kalça oranı erkeklerde 0.9 kadınlarda 0.85 üzerine çıkmamalıdır.

Harekete geçin: Kalp sağlığınız için fiziksel aktivitenizi artırın. Aktif yaşam; kan kolesterol ve trigliserit düzeylerinizi normalde tutar HDL kolesterol (iyi kolesterol) düzeyini arttırır kan basıncını düşürür stresi kontrol etmeye yardımcı olur ve enerji harcayarak vücut ağırlığının kontrol altında tutulmasını sağlar.

TUZ VE ŞEKERDEN DOST OLMAZ!
Tansiyonunuzu kontrol edin: Eğer kan basıncınız yüksekse kontrol altına alın. Hipertansiyon kalp krizi ve felç için risk etmenidir. Vücut ağırlığını korumak eğer şişmansanız ideal vücut ağırlığına ulaşmak fiziksel olarak aktif bir yaşam şeklini benimsemek sigarayı bırakmak tuz ve sodyumu (2000 mg/gün) orta düzeyde içeren bir beslenme şeklini uygulamak; hipertansiyonu kontrol altına almanızda önemlidir.

Şekere dikkat: Eğer şeker hastasıysanız; basit şekerleri tamamen hayatınızdan çıkartmanız gerekiyor. Şeker yerine tatlandırıcı kullanabilirsiniz. Günümüz teknolojisinde normal şekerden tadı çok da farklı olmayan toz tatlandırıcılar mevcut. Bunlarla yapacağınız sütlü tatlıları reçelleri ve içine giren diğer malzemeleri de hesaplayarak (un yumurta yağ vs) kek vb. yiyebilirsiniz. Şeker hastası değilseniz şeker ve şekerli gıdalar yiyebilirsiniz ancak şekerli gıdaların da fazla yenmesi kilonuzun ve dolayısıyla kan yağlarınızın artmasına neden olacağından günlük yenilen miktarı 6–8 tatlı kaşığı ile sınırlandırmanız gerekmektedir.

Alkolden uzak durun: Sürekli alkol alımı kolesterol metabolizmasını olumsuz etkiler. Kalp sağlığı açısından alkolden uzak durmak gerekir. Ancak yine de alkol almak istiyorsanız; haftada iki gün birer kadeh kırmızı şarap tüketebilirsiniz.

KALP DOSTU BESİNLER
• Her gün 1 diş sarımsak: Sarımsak; içinde bulunan besin öğelerinden dolayı damar içinde pıhtılaşmayı engelleyerek koroner kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Her gün 1 diş sarımsak yenilebilir.

• Balıktan şaşmayın: Balık ve balık yağı damar içi tıkanıklarının azalmasında etkindir. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri yüksek antioksidan özelliğindedir. Gut hastalığınız ürik asit yüksekliği veya böbreklerinizle ilgili herhangi bir rahatsızlığınız yoksa balığı ızgara buğulama füme şeklinde istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Çiftlik balıklarını içerdiği organik olmayan maddelerden dolayı sık tüketmeyin.

• Ceviz fındık veya badem: Ceviz fındık; yüksek antioksidan özelliği olan omega-3 ve E vitamininin yanı sıra magnezyum ve posa da içerir.

• Beyaz değil esmer tahıl: Yulaf çavdar ve tam buğday ununun; B ve E vitamini içeriklerinden dolayı kalp hastalıklarını önleyici özellikleri vardır. Yulaf gevreği kepekli ekmek kepekli makarna kepekli pirinç bulgur tüketimini artırabilirsiniz.

• Çayın yeşili makbul: Yeşil çayda bulunan polifenoller antioksidan özelliği nedeniyle kalp hastalıklarının engellenmesinde etkili oluyor. Siyah çay ve kahve tüketimi yerine; yeşil çay adaçayı papatya rezene gibi bitki çaylarının tüketimini tavsiye ediyoruz.

• Üzümün kırmızısı olsun: Kırmızı üzüm; içeriğindeki yüksek antioksidanlardan dolayı kalp hastalıklarında olumlu etkisi vardır. Özellikle çekirdekli kuru kırmızı üzümün tüketimi önerilir.

• Domates ve karpuzsuz olmaz: Domates-karpuz antioksidan özelliği olan likopeni yüksek oranda içeriği için yapılan araştırmalarda kalp hastalıkları oluşum riskini azalttığı görülmüştür.

• Her gün 1 kaşık keten tohumu: Doymamış yağ asitleri potasyum posa E vitamini ve omega –3 içeren keten tohumunun; bu sayede kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunuyor. Her gün 1 çorba kaşığı keten tohumunu yoğurt ve çorba gibi besinlerin içine katarak tüketebilirsiniz.

• Kolesterole karşı posa: Beslenmenizde posalı besinlerin tüketimlerinin arttırılması kan kolesterol seviyelerinizin düzenlenmesinde sizlere yardımcı olur.

KALBİNİZ İÇİN BUNLARI YEMEYİN!
- Kuyruk yağı iç yağı tereyağı margarin ve katı yağlar.
- Kaymak krema yoğunlaştırılmış süt tozu.
- Karides havyar kalamar gibi deniz ürünleri ördek kaz eti.
- Aşırı yağlı börek kek yaş pasta çörek kurabiye gibi besinler.
- Sigara ve alkol.
- Hazır gıdalar (çorbalar et suları vb.)
- Kızartılmış ve kavrulmuş besinler (et hamur işi sebze).
- Sakatatlar; karaciğer böbrek dil dalak beyin ve et ürünleri; sucuk pastırma salam sosis."


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]