Kalp hastalari için yaşamsal öneriler!

Kalp hastalari için yaşamsal öneriler!

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nazan Kanal kalp hastalarının ramazan ayı boyunca dikkat etmeleri gereken önemli noktaları şöyle sıralıyor:

• 2 ana 1 ara öğün beslenin: Beslenme düzeninin değişmesi öğün sayısının ve sıklığının azalması gibi nedenlerle metabolizma hızı yavaşlıyor. Bu yüzden Ramazan’da en az 2 ana 1 ara öğün beslenmeye özen gösterin. Yemeği mümkün olduğunca uzun sürede daha da iyisi ikiye bölünmüş olarak yiyin. Sofradan henüz tam doyma hissi olmadan kalkın.

• Yemek sırasında aşırı hızlı ve bol su içmeyin: Yemekle birlikte aşırı hızlı ve bol su tüketiminden de kaçının. Çünkü midenin aşırı gerilmesi kalp ritmini bozabiliyor bu da sıklıkla kalp krizi şikâyetleri ile karıştırılan reflü ile sonuçlanıyor.

• Tuz ve kalori miktarına dikkat edin:
İftar yemeğinde tuz ve kalori miktarını aşmayın. Aksi halde tansiyon yükselebiliyor veya mevcut kalp yetersizliği sorunu artabiliyor. Ayrıca Ramazan ayı sonunda şişmanlamış da olabiliyorsunuz.

• Tatlı yerine meyve veya dondurma yiyin: İftarda tatlı yemekten kaçının. İftardan 2 saat sonra ara öğün olarak meyve veya diyet dondurma tüketin.

• Sahuru atlamayın: Sahur öğününü kesinlikle atlamayın. Çünkü sahur açlık ve susuzluk süresini kısaltacak ve günlük kalori ihtiyacınızı ikiye bölerek tükettiğiniz için daha dengeli beslenmenizi sağlayacaktır. Sahurda tokluk hissi yaratacak çorba kepekli ekmekle kahvaltı şekersiz meyve kompostosu gibi besinler tüketin ve bol su için.

• Gün içinde fiziksel aktivitelerinizi azaltın: Özellikle henüz uzun açlık dönemine alışkın olmadığımız ilk 1 hafta su tuz ve enerji kaybını olabildiğince azaltmak için fiziksel aktiviteyi mümkün olduğunca azaltın. Spor amaçlı egzersizi veya yorucu günlük işleri iftar sonrasına bırakın.

• Sıcak ortamdan kaçının: Serin ortamlarda bulunmaya çalışın. Sıcak hem su ve tuz kaybına bağlı tansiyon düşüklüğüne hem de damarlarda genişlemeye bağlı tansiyon yüksekliğine neden olabiliyor.

• İlaç saatlerinizi doktorunuzla konuşun: Kullanmakta olduğunuz ilaçların alınma saatlerinin iftar ve sahura göre düzenlenmesi eğer kullanıyorsanız diüretik denilen idrar söktürücü ilaçların dozunu azaltmak veya iftar saatinde almak konusunda doktorunuza danışın.

• Gündüz uykusuna yatın:
Sahur nedeniyle uyku süresi kısalabileceği için gündüz uykusuna yatmanızda fayda var. Çünkü uyku tüm vücut için olduğu gibi kalbin dinlenmesinde de önem taşıyor. Ayrıca böylece uzamış açlık ve susuzluk döneminde su ve enerji kaybını azaltmış olursunuz.

• İftardan sonra en az 2 saat uyumayın:
Yemekten sonra 2 saatlik bir süre geçmeden uyumamanızda da fayda var. Aksi halde yine mide reflüsü sorunu ortaya çıkabiliyor.

• 20 dakika yürüyüş yapın: Gün içinde oruç nedeniyle spor yapmak su ve enerji kaybına neden olduğu için önerilmiyor. Oysa kalp ve tansiyon hastaları için düzenli egzersiz yapmak önemli. Ayrıca spor iftar yemeğinin sindirimine de katkı sağlıyor ve reflü ile hazımsızlık yakınmalarını azaltıyor. Yemekten en az 1 saat sonra kısa yorucu olmayan fiziksel aktivitede bulunun. Örneğin 20 dakikalık yürüyüş yapabilirsiniz.