Kalbe faydalı besinler

Kalbe faydalı besinler


Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Demirtaş da kalp sağlığının korunmasında faydalı olan besinler hakkında bilgi verdi. Buna göre zeytinyağı kalp sağlığı açısından oldukça en çok önerilen besinler içinde yer alıyor. Zeytinyağı kandaki kolesterol miktarını düşürüyor ve kan basıncını düzenliyor.

Balık: Haftada 4 kez tüketilebiliyor. Balık tüketimi kalp hastalığı riskini azaltıyor. Fındık: Fındık ve fındık yağı mono doymamış yağ asitlerini içerdiğinden her gün bir avuç fındık kötü kolesterol (LDL) oranını düşürüyor HDL gibi iyi kolesterolü de yükseltiyor. Fındık damarları koruyan E vitamini içeriyor. Fasulye: Her gün 1 ya da fincan tüketilen kuru ve tane fasulye kandaki kolesterol miktarını azaltacağından kolesterol gibi damarı tıkayan başka maddelerin birikmesini önlüyor. Ispanak: Kolesterolün damarlara yerleşmesini önlüyor magnezyum ve potasyum gibi mineraller içerdiğinden kan basıncını düşürüyor. Domates: Antioksidan özelliği nedeniyle damarları serbest radikal hasarından koruyor. Havuç: Havuçta bol A vitamini ve beta karoten bulunuyor. Kalp rahatsızlığı ve damar sertliği üzerinde de olumlu etki ediyor.

Sarımsak: Kanın pıhtılaşmasını azaltıyor ve kötü (LDL) kolesterolü düşürerek kalbin daha rahat çalışmasını sağlıyor. Soğan: Bol miktarda A ve B vitamini bol miktarda fosfor iyot silis ve kükürt gibi maddeler içeriyor. Bu maddeler kolesterolün oksitlenip damar duvarlarına zarar vermesini engelliyor.

Muz: Potasyum B6 vitamini ve Magnezyum içeriyor. Her ikisi de kalp sağlığı için çok önem taşıyor. Greyfurt: C vitamini deposu olarak gösteriliyor. Greyfurt içeriğine pembe rengini veren madde sayesinde damar duvarlarını kolesterol tahribatından koruyarak kalbin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor.

Elma:
Kalp hastalıklarından koruyor. Elmadaki lif kendini kolesterole bağlayarak kolesterolün damarlardan geçmesini önlüyor.