Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Gençlerde Kalp Krizi Daha Öldürücü

  Kalp krizinin genç insanlarda daha tehlikeli sonuçlar doğurduğunu söyleyen uzmanlar yaşlılarda ana damar tıkanınca yan damarların devreye girdiğini ancak gençlerde yan damarlar gelişimini tamamlamadığı için kalp krizinin öldürücü olduğunu belirtiyor.

  Uz. Dr. Özlem Batukan Esen 11- 17 Nisan Kalp Sağlığı Haftası’nda gençlerde kalp hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

  Kalp krizinde gençler yaşlılara göre daha şanssız
  Yaşlandıkça damarlar arasında ‘köprü damarları’ oluşmaktadır. Bu durumda kalp herhangi bir damar tıkanmasında diğer damardan kan alarak beslenmeye devam edebilmektedir. Gençlerde böyle bir yapı oluşmadığı için krize hazırlıksız olan kalp aniden durup ölüme sebep verebilmektedir. Kişiyi hayatta bırakan bu ortamlar 50 yaşından sonda gelişmektedir. Ancak gençlerin kalbi buna hazır olmadığı için kriz ile birlikte ölüm ortaya çıkmaktadır. Kalp krizi olduğu zaman 50 yaşındaki bir insan hastaneye yetiştirilebilirken daha genç bir kişi hastaneye ulaştırılamadan hayatını kaybetmektedir. Çünkü yaşlıları hayatta bırakan kalbi krize hazırlayan köprü damarları gençlerde bulunmamaktadır.

  Uyuşturucu kullanımı da gençlerde kalp krizi nedenleri arasında başı çekiyor
  Gençler arasında kalp krizine neden olan bir başka etken de uyuşturucu kullanımı. Kokain marihuana ya da hap gibi maddeler kalp krizinin en önemli nedenlerinden biri. Özellikle kokainin direkt kalp krizine neden olan bir etkisi var. Sigara ve alkol gibi kola tüketimi de gençler arasında çok yaygın. Kola kalp hızını olumsuz yönde etkileyen bir içecek. O nedenle tüketiminin minimuma indirilmesini öneriliyor.

  Beden eğitimi derslerine dikkat!
  12-13’lü yaşlarda beden eğitimi derslerinde öğrenciler ani kalp ölümü nedeniyle kaybedilmektedir. Burada altta yatan en önemli faktör ailesel faktörlerdir. Ailede mutlaka erken ve ani ölümlerin araştırılması gereklidir. Bu tür ölümlerde gencin ailesinde ani ölüm olanların oranı % 30’dur. Yapısal kalp hastalıkları bozuklukları kalp ritim bozuklukları ve kalp kası hastalıkları ani ölümlerin en önemli nedenlerindendir. Bu tür ölümlerin nedeni kalp krizi değildir ama aşırı adrenalin deşarjı nedeniyle ortaya çıkan ritim bozukluklarıdır. Bunu önceden öngörmek şu anki şartlarda mümkün olmasa da çocukların küçük yaşlardaki şikayetlerinin dikkate alınması çok önemlidir. Nefes daralması ve çarpıntı gibi şikayetler dile getiren çocukların daha erken doktora götürülmesi gerekmektedir.

  Sporculardaki ani ölümlerin nedeni % 70-80 kalp krizi kaynaklı
  Spor esnasında gerçekleşen kalp krizlerinde stres faktörünün önemli olduğu düşünülmektedir. Kalp duvarında oluşan kolesterol içeriği yoğun plaklar strese bağlı olarak yırtılır. Yoğun stres altındaki rekabet sporları yapan sporcularda adrenalin seviyesi yükselir ve bunun içine bazı ilaç kullanımları da eklendiğinde bu plaklar yırtılır. Bu plak yırtıkları pıhtılaşarak aniden damarların tıkanmasına neden olabilir. Bu da kalp krizinden ölümleri beraberinde getirir. Futbol basketbol gibi rekabet gerektiren sporlar genç sporcular için çok daha fazla risk taşımaktadır.

  Ani ölüm riski halı saha maçlarında da var
  Halı saha maçlarında kalp krizine bağlı ani ölümlerin ortaya çıkmasının nedeni oyuncuların profesyonel sporcu olmamaları. Çünkü haftada bir kez halı sahada maç yapan amatör sporcular yeterli kondisyona sahip değil düzenli olarak spor yapmıyor ve hareketsiz yaşıyor. Bu hareketsizlik haftada bir yapılan maç ile yüksek adrenalin deşarjını ve kalp krizinden ölümü getiriyor. Gençlerin halı saha maçlarında kaybedilmesinin altında da stres yüzünden damar içindeki plakların yırtılması ve kalp krizi oluşması yatıyor.

  Yaşınız genç de olsa kalp sağlığınızı kontrol altında tutun
  Kalp krizini önceden teşhis edebilmenin tek bir yolu yok. Sporcuların sahada kaybedilmemesi için ayrıntılı tetkiklerin çok titiz bir şekilde yapılması gereklidir. Özellikle rekabet gerektiren sporlarla uğraşanların yıllık olarak tüm kolesterol profili genetik risk marker’i olabilecek kan tahlilleri ve bunların yanında ekokardiyografi ve efor testleri incelemeleri yapılmalıdır. Riskli gruplar yani birinci derecede yakınlarında ani ölüm hikayesi bulunanlar kalp kasında kalınlaşma oluşmuş sporcular kas hastalığı olanlar üst tetkiklere yönlendirilmelidir. T Dalga Alternansı yüksek riskli kişilerde uygulanması gereken bir tetkiktir. Risk gruplarında birinci basamak olarak kullanılmalıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kalp krizinde gençler daha şanssız

  Türkiye'de kalp krizi geçirenlerin ortalama yaşı 35-65 arasında değişiyor. Gençlerde damar gelişimi tamamlanmadığı için kalp krizi hayati kayıplara neden olabiliyor.

  Gençler yaşlılara kıyasla kalp krizi konusunda daha şansız durumda. Çünkü yaşlandıkça damarlar arasında “Köprü damarları” oluşuyor. Bu durumda kalp herhangi bir damar tıkanmasında diğer damardan kan alarak beslenmeye devam edebiliyor. Gençlerde böyle bir yapı oluşmadığı için krize hazırlıksız olan kalp aniden durup ölüme sebep verebiliyor. Kişiyi hayatta bırakan bu durum ise 50 yaşından sonra gelişiyor. Gençler arasında kalp krizine neden olan bir başka etmen de uyuşturucu. Ayrıcasigara alkol ve bazı asitli içecekler de kalp sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

  Çocuğunuz "nefesim daralıyor" diyorsa

  10 yaş ve sonrasında beden eğitimi derslerinde öğrenciler ani kalp ölümü nedeniyle hayatını kaybediyor. Ailesel faktörlerin burada önemli rol oynadığını belirten Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Esen "Ailenin kalp öyküsü bilinmelidir. Yapısal kalp kalp ritim bozuklukları ve kalp kası hastalıkları olan bir ailede aniölüm oranı yüzde 30’dur. Ancak bu tür ölümlerin nedeni kalp krizi değil aşırı adrenalin deşarjı nedeniyle ortaya çıkan ritim bozukluklarıdır. Bunu önceden ön görmek mümkün olmasa da çocukların küçük yaşlardaki şikayetlerinin dikkate alınması gerekmektedir. Nefes daralması ve çarpıntı şikayeti olan çocuklar hemen doktora götürülmelidir" diyor.

  Rekabet içeren sporlar gençlere zarar veriyor

  Ani sporcu ölümlerinin %70-80’inin kalp krizi kaynaklı krizi tetikleyeninse stres olduğuhu vurgulayan Dr. Esen "Kalp duvarında oluşan kolesterol içeriği yoğun plaklar strese bağlı olarak yırtılır. Yoğun stres altındaki rekabet sporlarını yapan sporcularda adrenalin seviyesi yükselir ve bunun içine bazı ilaçkullanımları da girince plaklar yırtılır.

  Bu plak yırtıkları pıhtılaşarak aniden damarların tıkanmasına neden olur. Bu da kalp krizinden ölümleri beraberinde getirir. Futbol basketbol gibi rekabet gerektiren sporlar genç sporcular için çok daha fazla risk taşımaktadır" şeklinde konuşuyor.


  Profesyonel olmayan sporcular da risk altında

  Arkadaşlar arasında oynanan halı saha maçları da ani ölüm riski taşıyor. Bu durumun oyuncuların profesyonel olmamasından kaynaklandığını aktaran Doç. Dr. Özlem Esen alınması gereken önlemler hakkında şu bilgileri veriyor:

  "Haftada bir kez halı sahada maç oynayan amatör sporcular yeterli kondisyona sahip değildir. Düzenlispor yapmadıkları ve hareketsiz yaşadıkları için de haftada bir yapılan maç ile yüksek adrenalin deşarjı yaşanmakta bu da beraberinde kalp krizini getirmektedir. Topluluk psikolojisi ile seyredilen maçlar da zarar verebilmektedir.

  Kişi tek başına maç seyrederken yaşamadığı stresi topluluk psikolojisi ile kat kat yaşayabilmektedir. Bu tür kalabalık ile seyredilen maç ortamlarında kalp krizi geçirme riski çok daha fazladır.


  Sporcular kontrollerini ihmal etmemeli

  Kalp krizini önceden teşhis edebilmenin bir yolu bulunmamaktadır. Sporcuların sahada kaybedilmemesi için ayrıntılı tetkikler titiz bir şekilde yapılmalıdır.

  Özellikle rekabet gerektiren sporlarla uğraşanlar yıllık olarak tüm kan tahlillerini ekokardiyografi ve efor testlerini yaptırmalıdır. Birinci derecede yakınlarında ani ölüm hikayesi bulunanlar kalp kasında kalınlaşma oluşmuş sporcular kas hastalığı olanlar ise üst tetkiklere yönlendirilmelidir."

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş