TEKFUR'un Güzel Kızı Moni ve KASTAMONU

Tekfur’un güzel kızı MoniKaleyi kuşatan türk askerlerinin komutanına kalenin burçlarından görür görmez aşık olur.Aşkını ise dadısı aracılığıyla Komutana bildirir.Aşkına karşılık veren yakışıklı komutana kale kapsının anahtarlarını teslim eder. Günlerce süren kuşatmaya rağmen düşmeyen kaleyeaskerlerin ellerini kollarını salla***** ve kapıdan girmesi sonucu durumu anlayan Tekfurgüzel kızı Moni’yi kalenin burçlarından aşağı attırır.

Türkler tarafından söylenen “ Kastın neydi Moni’ye “ sözü zaman içinde değişerek KASTAMONU’ya dönüşmüştür. Kale eteklerinde bulunan “Kırk kız türbesi” günümüzde de halk tarafından hala saygıyla ziyeret edilir.

Kastamonu ili kuzeyde Karadeniz sahiline paralel olarak yükselen Küre (İsfendiyar) Dağları güneyde güneybatı-kuzeydoğu yönünde uzanan Ilgaz Dağları ile dağlık ve ormanlık bir bölge konumundadır.İlin en yüksek noktası Ilgaz Dağları üzerindeki Hacet Tepesidir (2 565 m.). En önemli vadileri Daday ve Taşköprü ovalarını içine alan Gökırmak ile Devrez vadileri olup; Araç ve Devrekani çayları Gökırmak ve Devrez Çayı ilin önemli akarsularıdır. Zonguldak ve Sinop'u birbirine bağlayan 135 km. uzunluğundaki kıyı şeridi ile de Karadeniz sahilinde yer almaktadır. İl sınırı içinde iklim iki farklı özellik gösterir. Sahil boyunca bol yağışlı ve ılıman bir iklim iç kesimlerde ise soğuk ve kurak karasal iklim hâkimdir.

Çok eski bir yerleşim yeri olan Kastamonu il merkezi ve ilçeleriadeta bir açık hava müzesi gibidir.Kastmonu’ya bağlı Araç Taşköprü Küre Abana ilçeleri sit alanı kapsamındadır. Taşköprü'de Zımbıllı Tepe İnebolu'da Abeş Kalesi Geriş Tepesi Çatalzeytin'de Ginolu Koyu Cide İlçesinde Gideros Koyu birer arkeolojik sit alanıdır.

Kastamonu Sinop limanına giden İpek Yolu güzergahlarının kavşak noktasında yer alması dolayısıyla tarih boyunca önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Kastamonu ve çevresinde ele geçen buluntular ilk yerleşimin Paleolitik Döneme dayandığını göstermektedir. Yöreye daha sonra Hititler Persler Makedonlar Romalılar Bizanslılar Selçuklular Çobanoğluları Candaroğulları ve Osmanlılar hâkim olmuşlardır.

Kastamonu Kalesi Zımbıllı Tepe Höyüğü Atabey Camisi İbni Neccar Camisi Mahmut Bey Camisi İsmail Bey Külliyesi Kurşunlu Han Deve Hanı Urgan Hanı Gökçeağaç Hanı geçmişten günümüze kalan belli başlı tarihi mekanlardır.Bunun dışında İl merkezinin Akmescit Hepkebirler Atabey ve İsmailbey mahallelerinde özgünlüğünü yitirmemiş geleneksel Türk evi ve yakın dönem Osmanlı sivil mimarisi örnekleri bulunmaktadır. Kastamonu’nun bu geleneksel evlerini il merkezindeki kadar yoğun olmamakla birlikte Taşköprü Küre İnebolu Araç ve Abana gibi ilçelerinin eski mahallelerinde de görmek mümkündür.


Kastamonu'da arkeolojik ve tabii sit alanı olup cennet gibi doğal güzelliğe sahip Cide Gideros Koyu Cide İlçesi Plajı Kumluca Akbayır Köyü Kumsalı Doğanyurt'da Kadınlar Plajı İnebolu'da Boyranaltı Plajı Gemiciler Köyü Plajı Bozkurt'da Yakaören Köyü Plajı Abana'da Halk Plajı Tatil Köyü Plajı ve Çatalzeytin'de Ginolu Plajı deniz özlemi çekenlerin arayıp da bulamayacakları güzelliklere sahiptir. Ilgaz Dağı Milli ParkıKüre Dağları Milli ParkıKastamonu Tabiat Anıtları bugün koruma altına alınmış yeşilin her tonunu yakalayabileceğiniz doğal güzelliklerle bezenmiş alanlardır.

Günümüzün Moda turizm alanları olma özelliği açısından grafikleri hızla yükselen Yaylalar ise Kastamonu'nun Araç İlçesinde Munay Fındıklı SıragömüKirazlı Başköy Yaylaları; Daday İlçesinde Oluklu Yaylası; Azdavay İlçesinde Suğla yaylası; Küre İlçesinde Belören yaylası; Tosya İlçesinde Kösem yaylası Dipsizgöl Yeşil göl Sekiler Yaylası olarak sıralanırlar.Bu merkezler Kastamonu’da yayla kültürünün yasandığı ve yasatıldığı merkezlerdir.

Pınarbaşı ilçesinde Ilgarini (Ilvarini) Mağarası Küre ilçesinde Sarpunalınca Mağarası Şenpazar ilçesinde Kuyluç Mağarası doğal güzellikleri ve doğa turizm çeşitliliği açısından görülmeye değer nitelikte doğal alanlardır.

Ne Yenir ? Her pazar fırınlarda pastırmalı ekmek veya etli ekmek yaptırılır.Tarhana çorbası ana-kız çorbası ecevit çorbası külbastı mıklama kapatma kavurma erişte köle hamuru banduma kaygana cırık biryan kebabı mantı haluçka simit tiriti mısır çöreği baklava kaşık helvası pekmezli un helvası çekme helva hasüde yörenin sevilen yemek ve tatlılarındandır.
Yapmadan Ayrılma : Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ve Kale'yi gezmeden Hükümet Konağı Zınbıllı Tepe Nasrullah Kadı Külliyesi Yakup Ağa Külliyesi İsmail Bey Külliyesi Dokuma Atölyesi ve El Sanatları Atölyelerini görmeden Etli - Pastırmalı Ekmek Biryan Çekme Helvası yemeden Yöresel Dokuma ve Yöresel El Sanatları Ürünleri'nden almadan Ağustos ayında yapılan Şapka ve Kıyafet İnkılâbı Etkinlikleri Mayıs ayı ilk haftası yapılan "Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma Haftası" ve İlçe Panayırları etkinliklerine katılmadan dönmeyin.