DOĞA TURİZMİNİN BAŞKENTİ...ARTVİN
Doğu Karadeniz Bölgesinin en uç noktasında yer alan ARTVİNengebeli arazi yapısısarp ve gecit vermeyen ama doğal güzelliklerle süslenmiş karlı dağları buzul gölleri otantik yapılı yaylalarıÇoruh nehri ve kollarının asırlardan beri sabırla işleyip oyduğu derin vadileriyaban hayatibitki çeşitliliğitarihi ve kültürel zenginlikleriyle Doğa Turizm alaninda Türkiye'nin gözbebeğidir.

İlin en büyük akarsuyu olan Çoruh nehriTürkiye içinde 335 Km lik bir uzunlukta olupTortum çayıOltu çayıBerta çayıBarhal çayı onu besleyen önemli akarsu kollarıdır.Çoruh nehri akarsu debisinin yüksek olması dolayısıyla dünyanın önemli Rafting parkurları arasındadır.

Çoruh vadisinin Doğusunda KARÇAL DAĞI (3.428 m)Batısında bir bölümü Rize il sınırları içinde yer alan KAÇKAR DAĞI (3.932 m) Artvin-Kars il sınırında yer alan Yalnızçam Dağları Altıparmak dağlarıBüyükyurt gibi önemli yükseklikte ve görülesi dağlarla çevrilidir ARTVİN...

Artvin'in toplan alanının % 37 si ormanlıktır.Özellikle Borçka-Macahel (Camili) bölgesindeki ormanlar bitki ve hayvan çeşitliliği açısından Turkiye'nin ender güzellikteki bölgelerindendir.Ormanlşarda Ladinkayın köknar kızılağaç kestanemeşe ve gürgenhayvanlardan isedağ keçisivaşak boz ayıyaban domuzukurttilki tavşançakal ve karaca en çok görünen çeşitlerdir.Ayrıcaatmacaşahinkartaldoğan gibi yırtıcılarkeklikyaban ördeğiçulluküveyiksarıasma dağ horozu ve sarısandal gibi kuş türleri Çoruh vadisi ve Kaçkar dağlarında gözlenebilen kuş türleridir.

Çoruh vadisi iklimsel özellikler açısından da Karadeniz ikliminden farklılık gosterir.Çoruh vadisinin iklim yapısı yağışlar daha aziç kesimlerde kışlar kar yağışlıyazlar serindir.

Artvin zengin folklorik özellikleri yanında her yıl yapılan yayla şenlikleriyle de bir festivaller şehri haline gelmektedir.Bunların başında da her yıl Haziran ayının son haftasında Kafkasör yaylasında yapılan boğa güreşleri gelir ve oldukca ilgi görmektedir." Kafkasör Festivali " olarak bilinen bu festivalde İlin her yanından getirilen boğalarBoyun kalınlıkları ve kilolarına göre sınıflandırılarak güreştirilirler.İspanya boğa güreşlerinin aksine kan dökülmeden gerçekleşenyerli ve yabanci izleyicilerin 4 gün boyunca heyecanla takip ettikleri farklı güzellikte bir etkinliktir.

Ardanuç "Karakucak güreşleri ve Efkari Aşıklar şenliği" Arhavi " Altın Atmaca Kültür ve sanat festivali"Şavşat ilçesininin "Şavşat Sahara Pancarcı Festivali" Artvin'in neşeyle kutlanan festivallerinden sadece birkacıdır.

Tarih boyunca bir çok uygarlığın geçiş noktasında bulunan ARTVİNdoğal güzellikleri kadar Tarihi eserleri ve mirasları açısından da oldukca zengindir.Önemli bir kavşak noktasında bulunmasından dolayı ARTVİN bir kaleler ve kiliseler şehri olma özelliği de göstermektedir.Çoruh nehri boyunca bölgeye hakim tepeler üzerinde birçoğunun yapılış tarihi dahi bilinmeyen çok sayıda karakol kalesi ve haberleşme kuleleri mevcutdur. Artvin kalesiArdanuç kalesiDemirkent kalesiTukharis kalesiSöğütlü kalesiFerhatlı kalesiprügören kalesi Civarhisar kalesiOkumuşlar kalesisarıbudak kalesi bunların en onemli olanlarıdır.
Bunun dışında bölgedeki önemli tarihi eserlerden bazıları da Kiliselerdir.Barhal kilisesiCevizli kilisesiİşhan kilisesiHamamlı kilisesiDört Kiliseprülü KilisesiBulanık Kilisesiİbrikli kilisesi ve Porta Manastırı bunların en belirgin olan ve bilinenleridir.Kiliselerin yanında Artvin yöresinde ahşap işlemeyle yapılan camiler de görülmesi gereken yerlerdir. Artvin merkezdekisalih bey camiiArdanuç ilçesindeki İskenderpaşa camiiBorçka-Muratlı köyündeki Demirkent camiiArhavi-Dikyamaç köyündeki kesme taşlardan yapılmış Dikyamaç camii bölgede görülebilecek camilerden sadece bazılarıdır. Ayrıca bölgedeki akarsular üstünde Osmanlı dönemine ait kemerli taş köprüler bölgenin dğal ve kültürel güzelliklerine renk katan diğer tarihi eserlerdir.


Ne Yenir ? Yöresel isimleriyle akılda tutmak zor olsa da siz buldugunuz her yemeğin tadına bir bakın..Özellikle de Bölgede özel bir ilgiyle korunarak yetiştirilen Kafkas arılarının BALI'nı tadmadan dönmeyin...
Çoruh vadisinin meyveleri ve zeytininin de tadına bakmayı unutmayın.
Yapmadan Ayrılma : Artvin'in Göllerini görün.Kaçkar dağlarında yürüyün.Kafkasörde boğaları seyredin.Ormanlarını ve yesil doku içindeki her güzelliğini fotoğraflayın.Atabarını seyredin.İşhan Kilisesini gezin.Artvin-Ardanuç arasındaki Cehennem deresini görün.Yaylalarını gezi...Bütün bunları yaparken de Doğayı korumayı ve bunun sizin göreviniz oldugunu unutmayın...