Safranbolu Evleri


SAFRANBOLU
Safranbolu'da yaşamın tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar dayanıyor. Bölgede bilinen en eski uygarlık Gagaslar'dır. Hititler'den Lidyalılar'a Romalılar'dan Osmanlı'ya kadar pekçok uygarlığın gelip geçtiği kenti günümüzde önemli kılan Osmanlı Devleti'nin 18.ve 19. yy kent yaşamını günümüze taşıyan evleri ve çarşılarıdır. Safranbolu ülkemizde ve dünyada günümüz öncesi yerleşimlerinin çevresel dokusu içinde korunabilmiş en üstün örneklerinden birisidir. Bu nedenle kendisine "korumanın başkenti" ünvanı verilmiş 1994 yılında ise Unesco tarafından dünya miras listesine alınmıştır. Ülkede yaklaşık 2000 geleneksel Türk evi bulunmaktadır. Bu evler Osmanlı İmparatorluğu'nun en güçlü dönemlerinde elde edilen ekonomik zenginliğin ürünüdür. Evin ihtişamı daha kapıdan başlar. Bahçeler taş duvarlarla sokaktan ayrılmıştır. Çift kanatlı büyük kapılarla bahçeye veya doğrudan eve girilir. Kapıların üzerinde çekme halkları ve mandal düzeneği bulunur. Kapıyı çalmak için ise demir şakşaklar kullanılır.

SAFRAN
Yörenin en ilgi çekici bitkisi olan Safran kendi ağırlığının 100 bin katı sıvıyı sarıya boyayabilme özelliğine sahiptir. Kimya sanayinde kullanıldığı gibi baharat olarakta kullanılmaktadır. Safran çiçeğinin ürün olarak kullanılan kısmı yalnız tohumları olduğundan maddi değeri çok yüksektir.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Safranbolu nun geleneksel mimari dokusunu modernizasyonla buluşturaran Bağlar Saray Otel konuklarına konforu ve özenli hizmeti sunar.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Karabük Safranbolu Paşa Konagı ve Gökçüoglu Konagı Otel her biri özel tasarlanmış Toplam 18 oda ve 42 Yatak kapasitesi ile hizmet veren otelin Oda Özellikleri telefon tuş ve wc banyo saç kurutma makinası yangın alarmı minibar uyandırma servisi Tv merkezi ısıtma olarak dizayn edilmiştir.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Mirası listesine giren Safranbolu evlerin'den olan Hatice Hanım Konakları 4 ayrı konaktan oluşmakta olup Birinci Konak; 15 m yuksekliğinde 18 direk sistemi ile yapılıp %80 ahşap %20 lik bolumü kerpiç olup İkinci Konak; Birinci Konağın arka bahçesinin içerisinde iki katlı ve bahçe içinde bulunmakta Üçüncü Konak; Safranbolu Tarihi çarşısının merkezinde 10 odalı kafeteryası ve restoranı bulunmakta Dördüncü Konak; Tabakhane bolgesinde yer alıp mimari yapısı guneş ışığı ve aydınlatma duşunulerek yuksek camlı ve tavanlı inşa edilmiş tavanlar barok ve Selçuklu mimarisinde olup geniş bahçe içerisinde yer almaktadır. Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Selvili Köşk Mehmet İzzet Paşa Camisinin mütevellisi Kurubey`in oğlu Ali Bey tarafından 1883 tarihinde inşa edilmiştir.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Karabük Safranbolu Kadioğlu Şehzade Konağı Otel 250 yıllık Osmanlı mimarisinde restore edilmiş her biri özel tasarlanmış 8 tarihi konak 62 oda155 yatak kapasitesi ile hizmet veren otelin Oda Özellikleri telefon tuş ve wc banyo saç kurutma makinası yangın alarmı minibar uyandırma servisi Tv merkezi ısıtma olarak dizayn edilmiştir.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Çeşmeli Konak 1800’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen restorasyon çalışmaları sonucunda 23 nisan 2002 tarihinde konaklama hizmetine açılmıştır.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Yan yana 2 konaktan oluşmakta olan Ebrulu Konak Otel Osmanlı mimarisini yansıtmaktadır.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Şehir hayatının yorgunluğundan uzaklar'da doğanın dinginliği ile başbaşa olabileceğiniz Safranbolu ev misafirperverliği ile Çamlıca Konağı Aile işletmesi olmasının sunduğu güvenli ve sıcak ortamı misafirlerine sunmaktadır.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Asmalı konak otel Safranbolu nun tarihi mekanlarıyla iç içe olması olması ve kendinin de tarihi bir yapı olmasıyla sizleri geçmişe taşıyarak geleneksel Türk - Osmanlı hayatını birebir yaşamanızı sağlıyor.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Safranbolu; tarihi merkezinde tarihi bir konağın restoresi ile 2007 yılından beri hizmet vermektedir.