Uzungöl - Çaykara - TrabzonTrabzon'a 99 km ve Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta deniz seviyesinden 1090 m yükseklikte bulunan Uzungöl dik yamaçları ve muhteşem orman örtüsü ile Alplerin güzelliğini geride bırakmaktadır. Vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuş göl “Uzungöl” olarak bilinir ve çevreye aynı ad verilmiştir.

Özellikle yakınındaki “Şerah” köyünün yöreye uygun tarzda yapılmış eski ahşap evler doğanın güzelliğini tamamlar özelliktedir. Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Uzungöl sahip olduğu turistik potansiyeli bakımından çok zengindir. Çevrede trekking kuş gözlem botanik amaçlı turların yanı sıra daha yükseklerdeki dağların arasındaki göllere veya yakınlardaki Şekersu Demirkapı Yaylaönü gibi diğer yaylalara geziler düzenleme olanağı vardır.
Yaban hayatı bakımından Uzungöl çevresindeki dağlarda ayı kurt yaban keçisi tilki kafkas dağ horozu gibi çeşitli hayvan türleri barınmaktadır. Haldizen deresi vadisinde heyelan sonucu dere yatağının tabii baraj şeklinde kapanması sonucu oluşan göl çevresindeki ladin ormanları ile çekici bir peyzaj sergiler Göl kıyısında yer alan Uzungöl yerleşmesi belediye teşkilatına sahip olup alt yapı çalışmaları devam etmektedir. Çaykara Uzungöl yol bağlantısının tamamı asfalt olup 100 km. mesafededir.

Gölün su sathı mevsiminde gelen su miktarı ile bağımlı olarak cüzi farklılıklar gösterir ise de genelde boyu 1000 metre eni 500 metre derinliği ise 15 metre civarındadır. Gölde alabalık yaşamaktadır.