Barındırdığı yaklaşık 100 tarihi evle ''Doğu Karadeniz'in Safranbolu'su'' olarak nitelendirilen Akçaabat ilçesinde bulunan Ortamahalle yemek turizminin çok geliştiği ilçe sahiline gelen turistleri çekmek istiyor.

Akçaabat Belediyesi dünyaca ünlü Akçaabat köftesinden tatmak için ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlere Ortamahalle'yi cazip kılmak amacıyla satın aldığı tarihi evleri restore ediyor.

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen AA muhabirine yaptığı açıklamada ilçenin arka kesiminde yer alan Ortamahalle'nin mahalle ölçeğinde bugüne kadar Türkiye'de korunabilen ender yerlerden olduğunu söyledi.

Barındırdığı evlerin tek tek değil de mahalle ölçeğinde korunarak bugüne ulaştığını ifade eden Türkmen ''Ortamahalle Osmanlı konut mimarisinin tipik özelliklerini taşımaktadır. Dar yolları dik merdivenleriyle küçük meydanları ve çeşmeleriyle tamamen eskiyi yansıtan Ortamahalle bugüne kadar bozulmadan gelen ender yerlerden biridir'' diye konuştu.

Mahallede 100 civarında tescilli bina bulunduğunu belirten Türkmen şunları söyledi:

''Mahallede terk edilen evlerden satın alarak bunları örnek Akçaabat evi haline dönüştürüyoruz. Böylece turizmden büyük bir pay almak istiyoruz. Devam eden bin 700 metrekarelik restorasyonumuz var. Birkaç ay içerisinde tamamlanacak. Kullanılamaz hale gelen kimsenin oturmadığı bu evi aldık ve restore ediyoruz. Burası tamamlandığında kültürel ve sosyal faaliyetlerle turizme dönük kullanılacak. Ayrıca 3 binayı daha kamulaştırarak satın aldık. Onlar da kullanılmayan kendi haline terk edilen binalardı. Onların restorasyonuna da başlayacağız.''

Ortamahalle'de ayrıca İl Özel İdaresi ile ''Sokak Sağlıklaştırma Projesi'' yürütüldüğünü ihalesinin yapıldığını kaydeden Türkmen ''Hedefimiz Orta Mahalle'nin tümünü restore ederek turizmin hizmetine sunmak. Ortamahalle'nin Beypazarı'ndan Safranbolu'dan çok farkı yok. Hatta bazı üstün tarafları da var. Karşıdan baktığınız zaman adeta bir tablo gibi görünüyor. Ama çeşitli sebeplerle bugüne kadar burası yaşayan bir yer halinde olmadı. Onu sağlamaya çalışıyoruz'' dedi.

-''BÖLGEYE GELEN HERKES AKÇAABAT'A YEMEK İÇİN UĞRUYOR''-

Türkmen Akçaabat'ın turizm açısından potansiyeli olan bir yer olduğunu belirterek şunları söyledi:

''Tertemiz yemek yerlerimiz var. Bölgeye gelen herkes Akçaabat'a yemek için uğruyor çünkü köftemiz çok meşhur. Ama istiyoruz ki bunları şehir içerisine çekelim. Buna dönük düzenlemelerimiz var. Ayrıca bu mahallede de onları ağırlayalım istiyoruz. Mahalli yemeklerimiz köftemiz balığımız tereyağımızla tanınıyoruz. Bunları Ortamahalle'de de dışarıdan gelen misafirlerimize sunabilelim istiyoruz. Örnek evlerimizin olduğu alanlara dükkan da açacağız. El sanatı ürünlerimizi burada satacağız. Özetle bölgeye gelenlerin çok az bir bölümünü bile buraya çekebilsek ilçemiz için büyük bir kazanç olur.''

-ZİYARETÇİLER HAYRAN KALIYOR-

İstanbul'da öğretim üyesi olarak görev yapan ve Ortamahalle'yi ziyaret eden Zeki Kılıçaslan ise ilk kez Ortamahalle'ye geldiğini belirterek ''Burada böyle bir yer olduğunu bilmiyordum. Burası Safranbolu kadar güzel. Buranın artıları doğası denizi ve yeşili'' dedi.

Yasemin Göksu ise İstanbul'dan geldiğini ifade ederek ''Annem Akçaabat doğumlu ama buraya ait çok az şey biliyorum. Burayı görünce şok oldum. Turizmden büyük bir dilim alınabilir'' diye konuştu.