Amasyanın Genel Bilgileri Nelerdir?
Amasyanın Genel Bilgileri Hakkında Bilgi


Orta Karadeniz'de Yeşilırmak vadisi Harşena Dağı eteklerine kurulan Amasya 7 bin yılın üzerindeki eski tarihi boyunca krallık başkentliği yapmış bilim adamları sanatkarlar şairler yetiştirmiş şehzadelerin eğitim gördüğü bir belde olmuştur.
Kurtuluş savaşının başlangıç temelleri de Amasya'da atılmıştır. Amasya tarihi ve kültürel zenginlikleri yanı sıra özellikle Yeşilırmak kıyısına yapılmış Yalıboyu evleri ile dikkat çekmektedir.

Dünyanın en güzel Misket elması kirazı şeftalisi ve bamyasının üretildiği tarih ve doğanın birlikte bulunduğu ilginç bir antik kent görmek istiyorsanız sıcak kanlı ve misafirperver Amasya sizi bekliyor.

Amasya'da Karadeniz iklimi Kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yazları Kara İklimi kadar kurak Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman Kara iklimi kadar sert değildir.

Bu bölgede Karadeniz ardı iklimi etkili olmaktadır.

Yazları sıcak ve kurak kışları yağışlıdır. İlkbahar en çok yağış alan mevsimdir. Merzifon Suluova Gümüşhacıköy ve Hamamözü ilçeleri Bölgenin genel iklim özelliklerini yansıtmaktadır. Merkez İlçe Taşova ve Göynücek İlçeleri daha çok karasal iklim özelliği göstermektedir.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]