Dişi ceset böcekleri karmaşık ilişkilerden kaçınmak için küçük gövdeli erkekleri tercih ediyorlar

Ocak 10 2016

Exeter Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre doğada bilinenin aksine dişi ceset böceklerinin iri olmayan erkekleri tercih ediyorlar.

Evrimsel Biyoloji Dergisi’nde yayımlanan araştırmada gövde olarak küçük erkek ceset böcekleri irilerine göre göre dişilere çiftleşme açısından daha çekici geliyor ancak bu onların iyi bir baba olacakları anlamına gelmiyor.

Erkek ceset böcekleri vahşi doğada çiftleşmek ve ailesini genişletmek için ideal bir yer olan ölü bir farenin olduğu bir yere bırakıldı ve feromon salgılayarak dişileri sinyal yollaması beklendi.

Beklenmedik şekilde gövde olarak küçük olan erkekler rakibi büyük erkeklere göre dişi partnerleri çekme konusunda daha başarı oldular. Araştırmacılar küçük gövdeli erkeklerin kavga ve rekabet potansiyelinin daha az olmasına bağlıyorlar.

Phys.org sitesinde yer alan habere göre Exeter Üniversitesi’ndeki Ekoloji ve Koruma Merkezi’nden Dr Paul Hopwood araştırmanın dişilerin küçük gövdeli erkekleri seçme sebebinin kavga ve diğer dişi rekabeti içerek karmaşık ilişkilerden kaçması olarak yorumluyorlar. Gövdesi küçük erkeklerin büyük erkeklere göre daha fazla cazibesi olmasının sebebi daha sadık ve daha sık üreyen bir yapıda olması.

Doğada bir çok türde iri gövdeli erkeklerin çiftleşme açısından daha başarılı olduğu çünkü küçük rakiplerine karşı kavgalarda kazanmasından dolayı dişilerin ayakta kalanla çiftleştiği bilinir. Keza iri gövdeli erkeklerin çok daha fazla seks partneri vardır ve baba olmak için daha az kararlıdırlar.

Araştırmacılar bu vakada küçük gövdeli erkeklerin dişilerin daha çekici geldiğini ama iyi bir ebeveyn olduklarına dair bir sosyal altyapı bulgusuna ise rastlanmadığını belirtiyorlar.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]