Göz takibi teknolojisi sayesinde artık insanların fotoğraflarla olan etkileşimlerini rahatlıkla öğrenebiliyoruz. Son yıllarda bu uygulama adından sıkça söz ettirmeye başladı. Artık buy uygulama sayesinde bireylerin fotoğraflara bakarken en çok ilgi duyduğu noktaları birebir analiz etmemize yardımcı oluyor.

Uygulamayla beraber gerçekleştirilen bir çok göz takibi araştırmalarında erkek ve kadınlar üzerine de çeşitli sonuçlar elde edildi. Bunların en başında ise erkek ve kadınların reklamlarda tanıtımı yapılan ürünlerden etkilenme şekillerinin ne kadar çok farklılık gösterebildiğini de ortaya koyuyor. Özellikle reklam ajansları tarafından tüketiciler üzerine yaptıkları pazarlama tekniklerinde de elde edilen veriler ışığında değişikliğe gitmelerine sebep olmuş durumda.

Aşağıda bir çok görsel üzerinde yapılan araştırma sonuçları detaylı bir şekilde ele alınarak görsel olarak anlatılmıştır.

Kadınlar Erkeklerin En Çok Nerelerine Bakıyor?;

Bu reklam afişinde herkesin Scarlet Johansson’un yüzüne bakması markayı ise neredeyse görmezden gelmesi dikkat çekiyor.
Bu reklam örneğinde ise bir erkek ile kadının ‘bakış açısı’ arasındaki fark ortaya çıkıyor.

Bu ayakkabı reklamında ise kadınlar resimdeki kadının ayakkabılarına odaklanırken ayakkabı erkeklerin ilgisini zerre çekmiyor.
Hz. İsa’nın Son Akşam Yemeği resminde ise gözler Hz. İsa’ya ve havarilerine odaklanıyor.
Süpermarketler de bu deney için çok uygun.
Otomobil reklamından çarpıcı örnek.Neredeyse kimse otomobilin kendisiyle ilgilenmiyor daha çok reklamın metniyle ilgileniyor.
Beyzbol maçı izleyen erkeklerle kadınların ilgisi çok farklı.
Solda erkeklerin sağda ise kadınların vuruş yapılırken odaklandıkları bölgeler görülüyor.

Elektronik ürünler satan bir mağazanın girişinde orta ve sol taraftaki ürünler en çok dikkat çekenleri oluyor
New York Times’ın ana sayfası ne kadar yazı ağırlıklı olursa olsun resimler ve büyük puntolu başlıklar ilk ilgi çeken öğeler oluyor
Saç boyası reklamı reklamda güzel bir kadının yer almasının yeterli olmadığını gösteriyor.

Göz taraması teknolojisine göre sola doğru bakan kadın objektife bakan kadından daha çok ilgi çekiyor!


Reklamda güzel kadının yer alması her zaman ürünü arka planda bırakamıyor.Bir içecek firmasının reklamında içecek en az kadının yüzü kadar ilgi çekiyor.

Bu örnekte saat ve yüzükler kadın ve erkeğin gözleri ve dudaklarından neredeyse daha çok ilgi görüyor.internet sitelerinde ana yazı en çok ilgi gören yer olurken kenardaki öğeler görmezden geliniyor.Google’da arama sıralamasında ilk 5 yer almayan sitelerin işi zor!Facebook ana sayfasında en çok dikkat çeken şey ise profil fotoğrafıPeki futbol maçı seyrederken durum nasıl?
Bir taç atışı yapıldığında topun gönderileceği bölgedeki hareketlilik taç atışı yapan oyuncudan daha çok dikkat çekiyor.

Bu billboardda görüldüğü gibi reklamda büyük bir erkek fotoğrafı kullanılsa da insanlar daha çok sloganı merak ediyor.İşte bir başka kadın-erkek bakış açısı farkı.Bu resimde kadınlar daha çok yüz ve gövdeye odaklanıyor.

Aynı resme erkekler ise daha çok kasık bölgesine odaklanıyor.Las Vegas fotoğrafı gösterildiğinde ise insanlar hep uzaktaki binalarla ilgileniyor