Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kadınlar savaştan daha çok etkileniyor

  Son dönemde gündemi meşgul eden en önemli konulardan biri olan savaşın insan ve toplum psikolojisi üzerinde yarattığı etkilerden en çok kadınlar etkileniyor.  Savaşın bireyler ve toplumlar üzerinde felaket ile eşdeğer bir algısının olduğunu ve korku endişe kaygı kaos gibi birçok olumsuz duyguyu çağrıştırdığını ifade eden Psikiyatri Uzmanı Dr. Haluk Arslan bu durumun yarattığı etkilerin ruh sağlığını doğrudan etkilediğini ifade etti.

  Psikiyatri Uzmanı Dr. Haluk Arslan’a göre savaş ve yaşanan şiddet eylemleri ölümler yaralanmalar hastalıklar açlık yer düzen değişiklikleri alışkanlıkların engellenmesi evinden işinden okulundan ikametinden uzaklaşma ve ekonomik zorlanmalar bireylerin güçsüz ve güvensiz durumlar yaşamasına yol açar. Travmatik etkiler bireylerde fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olur. Ahlaki değerler de zarar görür. Özetle insanlığın geleceğinde olumsuz sonuçlara yol açar.

  Kadınlar daha fazla etkileniyor

  Kadınların savaştan terör olgusundan ve toplumda huzursuzluk yaratan benzeri bütün olumsuz durumlardan erkeklere oranla daha fazla etkilendiğinin altını çizen Arslan erkeklerin duygusal tepkilerini daha iyi kontrol edebildiklerini bu yüzden de savaş olgusuyla daha iyi başa çıkabildiklerini söylüyor.

  Erkekler duygusal tepkilerini daha iyi kontrol ediyor

  Yapılan çalışmalarda savaşa katılan erkeklerde sıkça Savaş Sendromu adı verilen ve Travma Sonucu Stres Bozukluğuna sebep olan bir hastalığın görüldüğünü belirten Arslan erkeklerin doğal yapıları gereği daha dayanıklı olduklarını ifade ediyor: “Erkekler doğdukları andan itibaren toplum içerisinde evini eşini ve ailesini koruyan gerektiğinde vatanı için canını verebilecek bir algıyla yetiştiriliyor. Bu nedenle duygusal tepkilerini daha iyi kontrol ederek saklamayı başarabiliyorlar.”
  Uzman desteği şart

  Savaşın insan ve toplum psikolojisini doğrudan etkileyen ve kaygıyı artırarak birçok hastalığı tetikleyebilecek bir güç olduğunu açıklayan Arslan savaş coğrafyasının içerisinde ve çevresinde yer alan bireylere mutlaka bir uzman gözetiminde destek verilmesi gerektiğini vurguluyor. Başta devlet olmak üzere herkese büyük görevler düştüğünü söyleyen Arslan “Sağlıklı bir nesil yetiştirebilmek adına hem savaşla karşılaşan bireylere hem de doğrudan ya da dolaylı şekilde etkilenen herkese disipliner bir biçimde psikososyal destek verilmesi gerekiyor” dedi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Duygusal konularda kadınlar erkekler kadar güçlü olamayor malesef.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Askerlik bize de zorunlu olsa savaştan korkmazdık. En azından kendimizi ve çocuklarımızı koruyacağımızın bilincinde olurduk.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş