Erkekler aldatılma ihtimalini hiçbir zaman akıllarına getirmez. Ortada çok kesin deliller olmadığı sürece eşlerinin peşine düşüp “Acaba beni aldatıyor mu aldatmıyor mu?” diye arayış içine girmezler. Çünkü bir erkek aldatılabileceğini kendisine asla kondurmaz.

Kadınlarsa bu ihtimali her zaman göz önünde bulundurur. Bu yüzden ortada hiçbir şey olmamasına rağmen eşlerinin telefonunu karıştırmayı ceplerine bakmayı hatta eve geldikleri zaman çaktırmadan koklamayı ihmal etmezler.

Erkekler kadınların bu araştırmalarını hissetmez bile. Zaten kadın hissettiriyorsa ortada keskin bir şüphe var demektir. Bu durumda da ihaneti ortaya çıkarmamaları imkansızdır. Çünkü her kadının bu tarz bir takibi sonuç verir.

Peki ya kadın takibi kesiyorsa? Eskisi gibi eşini kontrol etmiyorsa? Telefonunu açmadığı zaman o kadar kızmıyorsa? İşte bu bir erkeğin aldatılıyor olabileceğinin en önemli işaretidir.

NTV Genel Yayın Yönetmeni Ömer Özgüner’in yazdığı “Başkasını Seviyorum” adlı romanı okuyorum. Romanın baş karakteri Yavuz eşi Hande’yi bir dizi oyuncusu olan Aylin ile aldatıyor.

Roman da işte bu aldatmayı çarpıcı bir dille anlatıyor. Yavuz önce bir kaçamak olarak gördüğü Aylin’e bir süre sonra aşık oluyor. Romanda Yavuz’un Aylin ile buluşabilmek için karısına nasıl yalanlar söylediği ne tür dolaplar çevirdiğini okuyoruz. Ben romanın sonuna henüz gelmedim. Ancak başta Yavuz’un her hareketini kontrol eden sürekli hesap soran eşi Hande bu süreçte değişiyor ve aramaz sormaz hatta umursamaz hale geliyor. Ve bu da Hande’nin Yavuz’u aldatıyor olabileceğini gösteriyor. Kitabın ilerleyen bölümlerinde benim bu düşüncemin doğru olup olmadığını anlayacağım.

Ömer Özgüner kitabın tanıtımında Erkeklerin neden aldattığını anlatmak için kitabı yazdım” dese de aslında roman erkeklerin eşleriyle ilgili nasıl bir aymazlık içinde olduğunu bütün çıplaklığıyla gösteriyor. Bu açıdan evli erkeklerin kesinlikle okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Kitabın kahramanı Yavuz ne zaman Hande’den ayrılmayı düşünse hep“Hande bensiz yaşayamaz” düşüncesiyle kendini frenliyor. Bir erkek için ne kadar zavallı bir düşünce tarzıdır bu...

Elbette yaşar hem de öyle bir yaşar ki şaşırırsınız. Kadınların her ihtimali göz önünde tutan düşünce yapıları ile erkeklerin sadece hedefe odaklı düşünce tarzları arasındak fark budur işte. Her neyse aldatan her erkeğin aldatırken aldanabileceği ihtimalini unutmaması gerektiğine inanıyorum.

Eşiniz size aldatma iznini veriyorsa bilin ki orada çifte ihanet var demektir.