Aldatmanın nedenleri üzerine yapılan bir araştırmaya göre babaları sadakatsiz olan erkeklerin kendi eşlerini aldatma olasılıklarının daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre Çek Cumhuriyeti'nde insanların uzun süreli ilişkilerde aldatmaya yönelmelerinin nedenleri üzerine bir çalışma yapıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre babaları sadakatsiz olan erkeklerin kendi eşlerini aldatma olasılıkları daha yüksek çıktı.

Sonuçları "Avrupa İnsan Davranışı ve Evrimi Derneği"nin konferansında açıklanan araştırmada kız çocuklarının annelerinin sadakatsizliğinden erkek çocukları gibi etkilenmediği görüldü.

Araştırma ekibinin lideri Charles Üniversitesi'nde görevli Jan Havlicek çalışmaları sırasında 86 çiftle ilişkilerine duydukları güven cinselliğe yaklaşımları aile geçmişleri ve sadakatsizlikleri konularında tek tek görüşüldüğünü buna göre bir erkeğin aldatma olasılığında ilişkisinden memnun olup olmamasının herhangi bir etkisi olmadığını erkeklerin genellikle cinsellik arayışı ve daha fazla kişiyle cinsel ilişki yaşamak gayesiyle eşlerini aldattıklarının ortaya çıktığını bildirdi.

Öte yandan araştırmada kadınların ilişkilerinde bazı yönlerden tatmin olmamaları durumunda eşlerini aldatma olasılıklarının yükseldiği gözlendi.