Gösteriş düşkünlüğü
Arizona State Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada katılımcı erkeklere hayali paralar verilmiş ve bir kısmına gündelik diğerlerine ise romantik fotoğraflar gösterilmiş. Romantik fotoğraflara bakanlar hayali parayı daha çok lüks harcamada kullanmışlar. Bu bulguya göre erkeklerin gösteriş düşkünlüğü egolarının buz dağları kadar büyük olmasından kaynaklanmıyor. Gösteriş merakının sebebi erkeklerin DNA’larını tüm dünyaya yayma istekleri.

Hayır kurumlarına bağışta bulunmak
Evrim psikologları cömertliği seksüel seleksiyon dahilinde evrimleşmiş bir davranış olarak görüyorlar.

Erkekler potansiyel eşlerine kaynaklarını paylaşabildiklerini göstermek isterler. Bu nedenle de pek çok hayır kurumunun ne derece verimli çalıştığını düşünmeden bağış yaparız. Yeter ki cömertliğimizi gösterme fırsatımız olsun. Eşimizin alışveriş çantalarının renkliliği ve hayır kurumu baloları bunu göstermek için en iyi yoldur. Dr. Geoffrey Miller ‘The Mating Mind’da aynı konuya farklı bir yaklaşım getirmiş: “Kan bağışı alan yerler bağış yapanlara üzerinde ‘Bugün Kan Verdim!’ yazan yaka iğneleri hediye ediyor. Bu iğneyi takmanın altında şu mesaj gizlidir: Ben başkalarını düşünürüm kansızlık hastalığım yok HIV virüsü taşımıyorum...” Cömertlik teorisi erkeklerin neden kadınlardan daha çok bahşiş verdiğini de açıklıyor. Ama etkilemek istediği kim kız arkadaşı mı garson kız mı?

Sporda iyi olmaya çalışmak
Müsabakalar erkeklerin çeviklik düzeylerini kadınlara gösterebilmeleri için bulunmaz bir ortamdır. O zaman hile yapmak ya da ‘fair play’ gibi kavramlar nereden çıktı? Dr. Miller’ın buna da bir cevabı var: “Spor karşılaşmalarına bakış iyi olanın kazanmasını gerektiren bir çeviklik gösterisi olarak evrimleşti. Bunu engelleyen her türlü tutum ve davranış haksız fiil olarak görülmeye başlandı. Seksüel seleksiyona göre rakibimizi yenmeyi istememizin asıl nedeni kendimizi eşimize ispat etmek.”

Büyük laflar etmek
İngiliz dili için yetişkinlerin ortalama kelime haznesi 60.000 kelime. Ama günlük hayatta sadece 4.000 kadar kelime kullanılıyor. Yani ihtiyaç duyulmayan 56.000 kelime var ve eğer bir şey ihtiyaç duyulmadığı halde varsa bu şey “seksüel seleksiyon” diye bas bas bağırıyor demektir. Dr. Miller’ın görüşü “Eğer çok kelime biliyorsanız bunun sebebi anne ve babanızın size çok kelime öğretmiş olması değil öğrenebileceğiniz genleri aktarmış olmalarıdır.

İnsanlar ekstraları potansiyel eşlere zekâlarını (genetik bir hediye) göstermek için kullanırlar. Tavus kuşlarının tüyleri bizimse “çok güzel” ile aşağı yukarı aynı anlama gelen 20 kelimeden biri olan “harikulade” gibi kelimelerimiz var.


alıntıdır.