Bazı yörelerde damatlara yaptırılan işkence denebilecek bazı davranışlar şunlar...

Kızgın kumda çıplak ayaklar...

* Aydın’ın bazı köylerinde damadın ayakkabısı çıkarılarak kızgın toprağın üzerinde oynatılır. Ardından gelinin yakınları becerisini ölçmek için damattan karadut ister. Damat elinde çanakla koşa koşa dağa gidip karadut ağacından dut toplar. Damada daha sonra leğen içerisinde çamaşır yıkatılır. Ardından da kahve pişirtilir. Tüm köylülerin huzurunda yapılan bu sınavları başarı ile bitiren damada kız teslim edilir.

Damada araba çektiriyorlar...

* Kaynarca’ya bağlı Ömerağa köyünde de gelinin evine gitmesi için gelini taşıyan arabayı damadın iple çekmesi gerekiyor. Damat “Çekerim” diyor ama yanılıyor. Çünkü arabaya gelinin yakınları da biniyor...

Gülme işkencesi...

* Anadolu’nun bir köyünde düğünün bitiminden hemen sonra damat evinde toplanan köyün ileri gelenleri önünde bir kişi tanınmaz hale girerek damat ve sağdıçlarını kendisi hakkındaki bilgileri vermeye zorlar. Ama bunu damat ve ekibine gülme işkencesi şeklinde yapar. Bu ayak gıdıklama ya da başka şekillerde uygulanır.

Ağaçta yumurta talimi...

* Adana’da kız istenirken su içilmiyor su getirilmesi işin olmayacağı anlamına geliyor. Kına gecesine giden damat yolda durdurulup yüksek bir ağaç dalına konan yumurtaları vurması isteniyor. Vuramazsa kız evi ceza veriyor.

Kulak çekerek mezarlığa...


* Konya’da söz kesmeye ‘bitirme’ deniyor. Karaman’da bitirme adayın kulağı çekilerek duyuruluyor. Evine götürülürken de mezarlıktan geçiriliyor. Bu uygulama düğünü göreceksin ölümü de unutma anlamına geliyor.

Bunlar da dünyadaki sınavlar...

* Pakistan’ın bazı bölgelerinde damat adayı kızın aile büyükleri tarafından sınavdan geçiriliyor. Bu sınavda aile büyükleri damat adayına akla gelebilecek tüm hakaretleri ediyorlar. Damat ise tüm bunlara katlanacak soğukkanlı davranacak. Sınavdan başarıyla geçen genç evlilik iznini almış oluyor.

Kim kimin ayağını yıkar?...

* İskoç gelini damadın ailesine düğün öncesinde ayaklarını yıkatıyor. Gelin düğünden bir gece önce damadın ve aile büyüklerinin ortasına oturur ve onlara ayaklarını yıkatır. Bu gelenek çiftin mutluluk yolunda yürümelerini sembolize ettiği için bu işlem olmazsa evlilik olayı gerçekleşmez.