ecavüz travması
Tecavüz bir kadının başına gelebilecek en sarsıcı durumlardan biridir. İstemediğiniz halde seks yapmaya zorlanmak yaşamınız boyu unutamayacağınız bir deneyimdir. Aşağılanmış olmak duygusu er­keklere güvenmenizi engelleyebilir; varsa yaşadığınız cinsel ilişkiyi yıkabilir ve psikolojik yaralara neden olabilir.

Raporlara yansıyan tecavüz sayısı diğer şiddet içeren suçlardan daha hızlı artmaktadır. Tecavüzlerin çoğu kadının tanıdığı bir erkek tarafından gerçekleştirilmekte olup yabancı kişilerce işlenen tecavüz sayısı çok azdır. Kadının arkadaşlık kurduğu kişi tarafından tecavüze uğra­ması çok tartışılan bir konudur. Ancak kadın seks yapmak istemiyorsa ve erkek tarafından seks yapmaya zorlanıyorsa bu tecavüzdür.

Bu korkunç olaydan sonra bir merkeze ya da danışmana başvur­mak size duygusal ve fiziksel destek sağlar. Polisi bilgilendirme konusunu ve bunun ne anlama gelebileceğini tartışmak isteyebilirsiniz. İlk tepki olarak duş almak isteyebilirsiniz; ancak önce bir sağlık yoklaması yaptırmanız gerekir. Bunun bir doktor tarafından ya da tecavüz mağdurlarının muayenesinde deneyimli personelin bulundu­ğu bir hastanede yapılması en iyisidir.

Tepeden tırnağa muayenenin yanı sıra cinsel yolla bulaşan hastalık testleri ve gebe kalma olasılığı varsa acil doğum kontrolü yapılmaktadır. Bu işe yaramazsa ya da tecavüzden sonra yardım istemezseniz istenmeyen bir gebelikle karşı karşıya kalabilirsiniz. Olaydan iki hafta sonra bakım için rande­vu alarak doktorunuzla görüşmelisiniz. Duygularınızı denetleyebil­meniz için sürekli yardıma gereksinim duyabilirsiniz.