Bağlantı kurmaya çalışın. Eve geldiğinizde eşinize bir "Merhaba" demek iş toplantısında dışlanmış bir kadın çalışanın söylediklerine işaret etmek gibi.

Ortak payda araştırın. Kadınlarla iletişim kurarken derin bir nefes alıp egemen konumlardan konuşmak yerine birlikte keşif yapmaya yönelin. Eşitlik ve işbirliği kadınlar açısından "Kim kimi yenecek?" sorusundan çok daha önemlidir.

İşbirliğ yapın. Kendi yaptığınız işlere eşinizi ortak edin. Siz de onun yaptığı işlere ortak olun.

Mutabakatla karar verin. Kadınlar herkes ikna oluncaya kadar konuştuktan sonra karar alınmasından hoşlanır. Köprüler kurmanın mutabakat aramanın yararlı olacağını göreceksiniz.

Mahremiyete izin verin. Eşinizin sizi kontrol ettiğini veya sizin alanınıza müdahale ettiğini düşüne bilirsiniz.Ama bu onun mahremiyet aramasından kaynaklanıyordur. Yaşam alanınızı bir miktar açın. Duygusal olarak size daha yakın olmasına izin verin. Gerçekten yalnız kalmak istediğinizde bu mesafe ihtiyacınızı daha anlayışla karşılayacaktır.

Takdirinizi belirtin. Önemli değerli bir işi başaran bir kadını takdir edin. Çocuklarınıza bakan eşinize bir başarıya imza atan bayan çalışma arkadaşınıza veya çalışanınıza söyleyeceğiniz takdir sözcükleri çok değerlidir.

Duygularınızı açın. Bu kadınların gözünde sizi "zayıf" konumuna getirmez.Tam tersine "Nasılsın?" dendiğindeişlerinizin yoğun olması nedeniyle biraz gergin olduğunuzu ve bundan dolayı kendinizi pek iyi hissetmediğinizi söyleyebilirsiniz. Rahatladiğinizi göreceksiniz.

Sohbet edin. Evde yolda giderken veya kantinde şundan bundan konuşmak size de iyi gelecektir.

Sorunlarınızı paylaşın. Sizi üzen düşündüren veya kızdıran şeyleri kadınlara anlatmak hiç de zayıflık sayılmaz.

Kişisel konuşmalar yapın. Elbette içinizi dökmeniz gerekmez. ancak ailenizden çocuklarınızdan biraz söz ettiğinizde çalışma arkadaşlarınızın sandığınızdan çok daha iyi insanlar olduğunuu göreceksiniz.

Yardım ve öğüt talep edin. İş hayatında olsun aile yaşamında olsun sorunları hiç kimse tek başına göğüsleyemez. Kadınlar olaylara farklı açılardan bakabildikleri için bu sohbetler sayesinde ummadığınız çözümler üretebilirsiniz.

Empatiyle dinleyin. Eşiniz yada bayan bir iş arkadaşınız size bir şeyler anlatmaya başladığında hemen "anladım tamam" diye kestirip atmayın. Kendinizi onun yerine koyun ve buna göre dinleyin.

Nasihat vermek yerine anlayış gösterin. Bir iş arkadaşınız yada eşiniz size sorununu aktardığında derhal çözüm önerileri sunmaya başlamayın. Olguları sınıflandırma ve derhal nasihat verme güdüzü bir süre bastırın. Karşınızdaki belki sorunu nasıl çözeceğini bilen ancak bunu sizinle paylaşmak isteyen bir bayan olabilir.