Bir erkeği tanımak için sadece söylediklerini dinlemek yetmez! Karşınızdaki erkeğin hareketleriniz izleyerek beden dilini çözerek o erkek hakkında çok daha fazla şey keşfedebilirsiniz.

Bir erkeğin sizinle ilgilendiğini sizden hoşlandığını ya da kişilik özelliklerini belli eden bazı işaretler vardır. Bu işaretleri doğru okuyabilmek o erkek hakkında karar vermek için yardımcı olur. İlk başta garip bir yol gibi gelebilir size. Ancak şundan emin olun çok küçük hareketlere bakarak karşınızdaki erkeğin genel davranışları hakkında fikir edinebilirsiniz. Tabii ki aynı işaretleri verseler de tamamıyla aynı davranış biçimine sahip iki insan yoktur hayatta. Herkesin kişiliği kendine özgüdür. Ama mutlaka genel göstergeler aşağı yukarı fikir edinmeniz için fırsat verir. Şimdi sıkı durun erkeklerin vücut dilini çözüyoruz.


Yüzündeki tepki : Yüz hareketleri vücut dilinde anahtar rolü üstlenir. Çoğu durumda insan ne hissederse bunu yüzüne yansıtır. Bir erkeğin yüzündeki utangaçlık ya da çekingenlik işareti sizden hoşlandığının belirtisidir. Size nasıl bakıyor? Gözlerinizin içine doğrudan ve kesintisiz bakabiliyorsa bu onun kendine olan güveninin belirtisidir. Yani size olan yaklaşımının başarılı olduğundan dolayı kendine güveni tamdır. Tabii bu durumun tersi de söz konusudur. Eğer sohbet sırasında başka şeylere odaklanmış gibi görünüyorsa kendine olan güveninin az olduğunu bu nedenle gergin olduğunu ama sizden hoşlandığı için gerginlik yaşadığını düşünebilirsiniz. Gözlerini gözlerinizden kaçırması her zaman sizden hoşlandığı anlamına da gelmez. Direkt göz kontağından sakınması ya da tamamıyla yüzünü başka yere çevirmesi sahtekarlığını örtme isteğinden de kaynaklanıyor olabilir. Aman dikkat!


El hareketleri : Her ne kadar vücut dilini çözmek için yüz çok önemli bir faktör olsa da elleri es geçmemek gerekir. Çünkü bazı insanlar kişiliklerini yüzlerine yansıtmaktan ustaca sakınabilirler. Yanınızdaki erkeğin yüzünden anlam veremeyeceğiniz boş bir ifade okuyorsanız ellerine odaklanın. Çeşitli el hareketleri farklı özellikleri açığa çıkarır.


Duruşu : Bir erkeğin duruşu sadece size olan ilgisini değil daha fazla şeyi açığa çıkarır. Mesela her ne kadar size karşı ilgili görünse de elleri belinde duruyorsa bu size tepeden baktığı sizi aşağı gördüğü anlamına gelir ki bu da hiç iyi bir işaret değildir.Kalabalık bir ortamda da olsa duruş şekli size karşı düşünceleri hakkında ipuçları verir. Nereye doğru dönük olduğuna dikkat edin. Eğer gövdesi size dönük bir biçimde duruyorsa ve sizinle yüz yüze ise sizden hoşlanıyor demektir. Eğer aranızda uzun bir mesafe varsa bu kendini rahat hissetmediği ya da sizden hoşlanmadığı anlamına gelir. Bir erkek konuşurken sürekli kendine dokunuyorsa bu onun konuştuğu konuyla ilgili kafasının karışık olduğu ya da rahatsız olduğu anlamına gelir. Sürekli kıpırdanmak ve rahat oturamamak da bu duruma işaret eder.


Dokunma şekli : El ele tutuştuğunuzda da onun ellerinden gerekli mesajı alabilirsiniz. Dikkat edin elinizi gevşek mi tutuyor yoksa elleriniz birbirine sıkı sıkı kenetleniyor mu? Eğer parmakları gevşekse sizinle arasındaki mesafeyi korumak istiyor gerçek bir ilişkiye girmek istemiyor demektir. Ellerin kenetlenmesi ise yakınlığın ve sizinle birlikteyken kendini rahat hissetmesinin işaretidir.


Bir erkek yan yana iken elinize omzunuza dizinize dokunuyorsa bu onun sadece sizin söylediğinizle ya da yaptığınızla ilgilenmediği aklından ‘farklı’ isteklerin geçtiği anlamına gelir. Bunu daha ilk buluşmada yapıyorsa hızlı bir çapkın olduğunu düşünmekte haklısınız.

Yazardan İpucu

· Sizden hoşlanan gergin ve heyecanlı bir erkek göz kontağından sakınmasına rağmen yine de yüzünü sizden başka yöne çevirmez. Sizden hoşlanan ve sizinle göz kontağı kurmaktan çekinmeyen kendine güvenli erkek siz konuşurken sizin ağız hareketlerinizi izler. Bu sizin ağzınızdan çıkan her kelimeye önem vermesi tek bir tanesini bile kaçırmak istememesinden kaynaklanır.

· Parmak çıtlatmak can sıkıntısı belirtisidir. Eliyle burnuna dokunmak yalan söylediğini çenesine dokunmak ise karar verme aşamasında olduğunu gösterir.


· Karşınızdaki erkeğin otururken nasıl bir pozisyonda olduğuna dikkat edin. Kamburu çıkmış şekilde oturuyor ve kollarını da kavuşturuyorsa; gergin sinirli ve üzgün olabilir. Ya da bir aktivite içindeyseniz bu aktiviteye kendini tamamıyla vermediği anlaşılır.