Mad Men'den çıkarılan dersler

Don Draper Emmy ödüllü Mad Men dizisinin ana karakteri düzgün yakışıklı zengin ve karısını üzüyor...

Konuşmamak aldatmaya(zina) sebep olabilir: Don karısıyla hiçbir şey hakkında konuşmaz. Bunun yerine metresi Midge’yi ziyaret eder ve ona her şeyi anlatır. Ve bizde onunla daha rahat konuştuğu için daha rahat da seks yaptığı izlenimini yaratır. Herkesin güvenecek birsine ihtiyacı vardır ve eğer bu karınız olmayacaksa başka birisi olacaktır.

İyi para kazanmak iyi bir koca olmak anlamına gelmez: Don varlıklı bir erkek ve hayattaki güzel şeylerin pek çoğuna gücü yetiyor. Karısını güzel giysiler mücevher ve büyük bir ev alıyor ama ona sevgi göstermiyor ve karısı inanılmaz mutsuz.

Karınıza güvenmemek sizi zor durumda bırakabilir: Don’un patronu karısına kur yaptığında ve tam o anda Don odaya girip tuhaf bir sessizlik ile karşılaştığında karısını patronu ile flört ettiği için suçlar. Ertesi gün Don uygunsuz davrandığını söyleyen patronunun özrü ile şaşırır.

Nezaket ve umursamak ilgi ile aynı şey değildir: Don ilk bölümde Pete Campbell’i Peggy’e kaba bir domuz gibi davranmakla suçluyor. Sonra kendi evine gidiyor ve karısını görmemezlikten geliyor umursamıyor. Evliliklerinde Betty’e nadiren kaba davranmış olsa da bu mutluluk sağlamıyor çünkü ilgilendiğini göstermiyor. İlgi alaka vermiyor.

Çok fazla çalışmak sizi çocuklarınızdan uzaklaştırır: Don’un kızı kötü bir rüya görür ve ebeveynlerinin yanına yatağa gelir. Daha sonra Don Betty’e kızlarının çok fazla ağladığını düşündüğünü söyler. Betty kocasına tuhaf tuhaf bakar ve hiç de sandığı gibi olmadığını söyler.

Karınız üzerinde casusluk yapmayın: Don karısının gittiği psikoloğun masraflarını ödemekle kalmaz onu düzenli olarak arayarak seanslarla ilgili bilgi vermeye ve bunu Betty’e söylememeye zorlar. Daha sonra da bu bilgileri karısına karşı kullanmaktan çekinmez.

Aşk yoksunluğu karınızı hasta eder : Don karısına çok fazla sevgi göstermez. Hatta herhangi bir şey hakkında çok fazla konuşmaz dahi. Betty sürekli sarsılır. Fiziksel bir kusuru yoktur. Bir psikolog görmeye karar verir ama seyirci onun zaten evliliğine dair hüsran ve suçluluğunu bastırdığını bilir.

Karınızı desteklememeniz size yalan söylemesine sebep olur: Don daha büyük bir reklam ajansından teklif alınca Betty’nin gelişmekte olan modellik kariyerini öldürür. Yeni Coca Cola kampanyasının modelliğini yapması için Betty’i ajansa karşı koruyacağına önemsemez. Betty daha sonra daha fazla modellik yapmamaya karar verdiğini söyler halbuki içinde sadece son derece derin bir acı vardır bu olaydan dolayı.

Dişi müşteriler ile özel yemeklere çıkılmamalı: Don patronun ısrarı üzerine Rachel adlı bir müşteri ile baş başa yemeğe çıkar. Daha sonra bir kere ve bir kere daha. Ve kadın Don’a aşık olur Don da ona. Önce evli olduğunu bildiği için onu reddetse de Don’un sürekli ısrarı bir sonraki noktaya kadar sürer.

Karınız başvuracağınız danışacağınız ilk insan olmalı… ve son: Don patronu kalp krizi geçirdiğinde zor bir gece yaşar; patronunun yaşadığı kaçamağı da ört pas etmelidir. Ne olduğunu anlatmak için karısını arar ama karısı bir tatilde uzaktadır. Gelmesini isteyip istemediğini sorar ama Don inkar eder ve onun yapabileceği hiçbir şey olmadığını söyler. Don içer sarhoş olur ve kendisini Rachel’ın kapısında bulur.

Milliyet