Güneş Kremi Çeşitleri Ve Faydaları

Güneş kremleri yalnızca 6 ay tazeliğini ve etkileyiciliğini sürdürür. Bu yüzden son kullanma tarihi geçen güneş kreminizi mutlaka atmalısınız. Eğer koruyucu güneş kreminin üstünde tarih yazmıyorsa yeni bir güneş kremi satın alın ve üstüne satın aldığınız tarihi yazarak cildinizi koruyun.

Cildin çabuk yaşlanmasını önlemek için kullanılacak güneş kremlerinde bazı özelliklere dikkat etmek gerekir. Güneş kremi alırken UVA ve UVB ışınlarına karşı mutlaka etkili olması gerekir.

UVA uzun dalga boylu güneş ışığıdır ve cildin derinlerine nüfuz edebilir. UVA ışınları güneş yanığı yapmamasına karşın uzun vadede cilt kanseri ve deri yaşlanmasına neden olabilir.

UVB kısa dalga boylu güneş ışığıdır ve bu ışınlar güneş yanıklarına ve deri kanserlerine yol açabilir. Bu nedenle güneş kreminiz hem UVA hem UVB ışınlarına karşı koruyucu olmalı.

Güneş koruyucularında en önemli kriter ‘faktör’dür ancak çok yüksek faktörlü bir güneş kremi 20 faktörlü güneş kreminden daha fazla yarar sağlamaz. Bu nedenle 20 faktörlü koruyucu yeterli olacaktır çünkü 20 faktörlü bir krem de sizi güneş ışınlarından %80-90 oranında korur.

Ancak güneş kremi 2-3 saatte bir mutlaka yenilenmeli deniz ve havuz sonrası yeniden sürülmeli.