Saç beyazlaması hakkında doğru bilinen yanlışlar

New York City dermatologlarından Howard Sobel saç beyazlaması hakkındaki yanlışları ve doğruları açıkladı.
New York City dermatologlarından Howard Sobel saç beyazlaması ile ilgili doğru bilinen yanlışları açıkladı.
İşte saç beyazlaması hakkında doğru bilinen yanlışlar...
Yanlış: "Saçınızda birkaç beyaz tel görürseniz bütün saçınız beyazlamaya başlamış demektir.”
İlla öyle olmasına gerek yok. 30'lu yaşlardan itibaren insanların saçlarında beyazların gözlemlenmeye başlanması normaldir.
Bazılarında beyaz sayısı her geçen yılla beraber artış gösterse de bazıları uzun yıllar boyunca birkaç beyaz saç teli ile de idare edebilir.
Yanlış: "Beyaz saç telinizi koparırsanız yerine 2 tane çıkar.”
Beyaz saç telini koparmak beyaz saç tellerinin sayısını artırmaz. Ancak koparılan saçın yerine çıkacak saç da beyaz olacaktır.
Sobel beyaz saç telini koparmamanızı çünkü bunu yaptırdığın takdirde saç köküne zarar vereceğinizi söylüyor. Saç kökü zarar görürse aynı yerden ne beyaz ne de başka bir renkte saç teli çıkmayacaktır.
Doğru: "Annemin saçları ne zaman beyazlamaya başladıysa benim saçlarım da o yaşta beyazlamaya başlayacak.”
Sober "Genetik genel olarak saçının ne zaman beyazlamaya başlayacağına dair bir tahmin sunabilir” dedi. Ancak bu durumun kesin olduğu da söylenemez. Çünkü çevresel faktörler de saçın beyazlaması konusunda etkilidir.

Doğru: "Sigara ve güneş saç beyazlamasını hızlandırır.”
Ultraviyole ışınlar ve sigaradan kaynaklanan kimyasallar hücrelerdeki serbest radikalleri etkileyebilir ve melanosit hücrelerin tükenmesine yol açabilir. Zararlı güneş ışınlarından korunmak ve sigaradan uzak durmak beyazlamayı yavaşlatır.
Kısmen doğru: "Stres saç beyazlatır.”
Stresin saç beyazlaması konusunda etkili olduğu söylenebilir. Bu daha çok melanosit hücre miktarı ile alakalı bir durum. Sobel'in tavsiyesi kendini stres altında hissettiğin zamanlarda göbeğinizden nefes almanız ve nefesinizi yavaşça dışarı vermeniz. Bu şekilde stres kimyasallarını azaltmanız mümkün.
Yanlış: "Saçlarınızı daha sık boyarsanız saçlarınız beyazlar.”
Saç boyası ile saç beyazlaması arasında bir ilişki bulunmuyor. Ancak aşırı saç boyama sonucunda saç sağlığında olumsuz gelişmeler meydana gelebilir. O yüzden boyalı saçlara ekstra bakım uygulamak şart.
Yanlış: ”Saçlarınız erken beyazlamaya başladıysa daha hızlı yaşlanacaksınız demektir.”
Eğer saçlarınızda 30'lu yaşlarından ya da 20'li yaşlarından önce beyazlama oluşuyorsa paniğe kapılmamalısınız. Çünkü saç beyazlaması ile yaşlanma hızı arasında bir ilişki yok. Bu daha çok genetik ile alakalı bir durum.