İlişki iyi giderken eşiniz sizi daima en iyi ışıkların altında canlandıracaktır hayalinde. Ama işler bozulmaya başlayınca en kötü zamanları düşünme tekrar tekrar kafada canlandırma o zamanlar üzerine kafa yorma eğilimi başgösterir. Beş yıl olsun on yıl olsun. Yirmi yıl geriye giderek günleri saatleri konuşmaları jestleri görüntüleri gayet net ayrıntılarla zihnimizde canlandırabiliriz.

Hani kadınlar kocalarının söylediği ya da yaptığı bütün pis ve berbat şeyleri akıllarında tutar ya bence erkekler de dahil olmak üzere insan doğasının bir özelliğidir bu. İlişkide sallantılar başgösterdi mi hafızanın en derin kuytuları yoklanır artık sevilmeyen eş ile ilgili özellikle olumsuz ve çirkin şeyler bulunup çıkarılır.

Böyle bir şey olursa kocamın bana benzeyen acayip mahlukun sabahları yataktan aşağı yuvarlanıp yıkanmadan ve saçını taramadan ortalıkta gezindiğine dair anılar bulmasını istemem. Ne diye beleşe cephane vereyim ona? İşte onun için her sabah kocamdan önce kalkar saçımı fırçalayıp hafif bir ruj sürerim; mahmur gözlerinin karşısına çıkacak ilk görüntü güzel olsun diye. Bu sayede kendimi iyi hissederim.