Gençliğin sırrı denizyıldızında gizli olabilir

Bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırma bölünerek çoğalan denizyıldızlarının DNA'sının yaşlanmanın geciktirilmesine ilişkin çalışmalara ışık tutabileceğini gösterdi.


Denizyıldızının yaşlanmadan yüzyıllarca yaşayabildiği belirlendi. İsveç'teki Gothenburg Üniversitesi'nden bilim insanları eşeyli ve eşeysiz üreyebilen denizyıldızı türlerinin genetik yapılarını inceleme altına aldı. Bu araştırma eşeysiz bölünerek çoğalan denizyıldızlarının özel bir DNA'ya sahip olduğu gösterdi.
İnsanlar yaşlandıkça kromozom uçlarındaki telomer adı verilen DNA dizilerinin kısaldığını DNA'nın zarar gördüğünü bunun da hastalıklara ve erken ölüme yıl açtığını belirten bilim adamları bölünerek çoğalan denizyıldızlarında ise bu durumun çok farklı olduğunu belirledi. Araştırmaya imza atan bilim insanlarından Helen Nilsson Skold hücre bölündükçe telomerlerin boyunun kısaldığını ve insanların yaşlandığını denizyıldızlarının telomerleri klonlayabildiğini ve böylece yaşlanmalarının yüzyıllar aldığını kaydetti. Bilim adamları bölünerek çoğalan denizyıldızlarının DNA'sının yaşlanmanın geciktirilmesine ilişkin çalışmalara ışık tutabileceğini belirtti. Araştırmanın sonuçları "Genetics Society" dergisinde yayımlandı.