Parfüm notaları nelerdir

Siz de parfüm notalarının ne işe yaradığını bilirseniz parfüm seçiminizi daha sağlıklı yapabilirsiniz...


Nota parfümün kokusunu yayma aşamalarıdır. Üst orta alt olmak üzere 3 bölüme ayrılır. Parfüm sürüldükten sonra zaman içinde teninizle bütünleşmeye ve gelişmeye başlar…
Parfümün notaları buharlaşma süreçleri ve kalıcılığı düşünülerek yaratılır. Her nota farklı zamanlarda farklı hisler çağrıştırır.
Üst nota

Hemen algılanan hızlı buharlaşan hafif koku moleküllerinden oluşur. Parfümün kişide bıraktığı ilk izlenimdir yani o kokuyu satın almaya karar verdiğiniz aşamadır. Bu notadaki kokular genellikle taze iddialı veya keskin olarak tanımlanır.
Narenciye ve zencefil belirgin üst nota kokularındandır. Diğer bir ismi baş notadır.
Orta nota

Üst nota dağılır dağılmaz algılanan kokudur. Zaman içinde güzelleşen ve algımızı alt notaya hazırlayan notadır. Keskin olmayan yuvarlak kokulardır. Parfümü sürdükten 2-60 dk. sonrasında ortaya çıkar. Lavanta ve gül tipik orta notalardandır. Orta nota kalp nota olarak da adlandırılır…
Alt nota

Orta notadan sonra ortaya çıkan notadır. Orta notayla birlikte parfümün ana temasını ortaya çıkarır. Parfüme derinlik ve kalıcılık sağlar. Çok yavaş buharlaşan ağır moleküllerden oluşan bu nota parfüm sürüldükten en az 30 dk. sonra hissedilmeye başlanır etkisi geçene kadar da sürer. Bazı parfümlerin alt notasının etkisi 24 saat kalıcıdır.