Saçlarınızla çekici görünmenin 3 yolu

Saçlarınıza biraz hava katmak istiyorsanız işte size saç renginizle daha çekici görünmek için birkaç ipucu...


Bir kadının alımlı ve çekici görünmesinin sırrı bakımlı saçlarından geçer. Saçlarınızın şekli yüzünüze yakışması kadar saç renginiz de oldukça önem taşır. Peki kendi saç renginizi bulurken neleri baz alabilirsiniz?
İşte birkaç ipucu...
Gözlerinizi vurgulayın

Bir numaralı kural: Eğer gözleriniz renkliyse (mavi veya açık yeşil) bu renklere uyacak baz tonlar (donuk sarı çilek sarısı veya kahverengi) seçmelisiniz. Göz renginiz daha sıcak tonlara sahipse (kahverengi ela) yine aynı kural geçerlidir: Karamel koyu çikolata ve yoğun kestane gibi gözlerinizin rengine uyacak tonları tercih etmelisiniz.
Nasıl işe yarıyor: Makyaj Uzmanı J. Anthony göze renk veren iris tabakasının içinde bulunan tonların (renk bilimciler bu renklere göz ışıkları diyor) saçta bulunan pigmentlerle birleşerek gözlerinizi daha büyük ve parlak gösterdiğini belirtiyor.
Aklınızda bulundurun: Saçınızı boyarken dibine kadar gitmemeye özen gösterin. En az yarım santimetre kadar bir boşluk bırakın. Amerika'da tanınmış kuaför salonlarının sahibi olan Kim Vo saç diplerini sonuna kadar boyamamanın gözlere derinlik katarak kişiye doğallık kazandırdığını belirtiyor.
Eğer boyanızı kendiniz yapıyorsanız saç diplerinize süreceğiniz sıradan bir saç kremi boyanın bu bölge tarafından emilmesini engelleyecektir. Gözlerinizin ışıldaması için parlaklık da çok önemli.
Cilt renginizi belirginleştirin

Bir numaralı kural: Kaşlarınızdan iki ton açık veya koyu tonları seçmeye özen gösterin.
Nasıl işe yarıyor: Doğal kaş renginiz cildinizle son derece uyum içindedir. Bu renkten uzaklaşırsanız dış görünüşünüz istediğiniz gibi olmaz. (Kaşları boyamak da bir işe yaramaz çünkü her zaman kaşların doğal rengi baz alınır). Saçınızın gerçek rengi de size rehberlik edebilir. Ancak ne renk olduğunu tam olarak hatırlamıyorsanız (veya 12 yaşınızdan kalma resimleriniz elinizin altında değilse) kaş rengini baz alarak yola çıkmak daha sağlam olacaktır.
Aklınızda bulundurun: Doğal renge uygulanan sarı röfleler her cildi ortaya çıkarır. Boya Uzmanı Jennifer J. Keep röfleleri otobronzanlara benzetiyor çünkü dore renkler cildi aydınlatıyor.
Dikkati dudaklarınıza çekin

Bir numaralı kural: Yüzünüzü çerçeveleyen tutamlarınıza kızıla kaçan röfleler uygulatın.
Nasıl işe yarıyor: Kırmızı bazlı renkler dudakların doğal tonlarını açığa çıkararak onları daha gösterişli ve belirgin hale getirir. Ancak sadelikten şaşmayın. Yanlış bir renk yüzünüze garip bir kırmızılık verebilir. Buğday ve esmer tenliyseniz kestane renklerini tercih edebilirsiniz. Kuaför salonu sahibi Rita Hazandaha açık tenlilerin ise daha altuni kırmızı renkleri tercih etmeleri gerektiğini düşünüyor.
Aklınızda bulundurun: Saçınıza kalıcı boya uygulamak istemiyorsanız dudaklarınızı ortaya çıkaran saç tutamlarınıza geçici kızıl boyalardan uygulayabilirsiniz. Birkaç şampuandan sonra bu boyalar akıp gidecek ve siz de doğal renginize geri döneceksiniz.