Yaşlanmaya karşı savaş açan gıdalar

Özellikle kadınların büyük sorunu olan erken yaşlanmayı önlemek için sağlıklı beslenme büyük önem taşıyor.

Sağlıksız ve kötü beslenmenin tüm vücudu olumsuz etkilediği gibi cildin de hızlı yaşlanmasına neden olduğunu söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili bilgi verdi.
Tek yönlü beslenme çok yanlış ihtiyacınız olan tüm vitaminleri yeteri kadar almalısınız. Bu nedenle dengeli ve sağlıklı beslenmenizde fayda var. Sofranızda lifli gıdaların ağırlıklı olmasına özen gösterin. Şekeri ve tuzu mutlaka azaltın. Sık sık sebze ve meyve tüketin. A E ve C vitaminlerini sıklıkla tercih edin.
E vitamini erken yaşlanmayı önler

E vitamini yaşlanmaya karşı en etkili vitaminlerden biridir. Hücre yenileyicidir ve hücrelerin daha uzun yaşamasını sağlar. Ayrıca vücuttaki oksijenin en iyi şekilde kullanılmasını sağlar. E vitamini; ceviz fındık-fıstık tohumlar soya et balık yeşil yapraklı sebzeler ıspanak kuşkonmaz elma yumurta ve tahıllarda mevcuttur. C vitamini de yaşlanmaya karşı savaş açar ve kırışıklıkların oluşmasını azaltır. En çok yeşil biberturunçgiller çilek domates kivi ve maydanozda bulunur.
Yine patates mantar yumurta ayçekirdeği balık sarımsak ve ette bulunan selenyum da hücreleri korur ve güçlü bir antioksidandır.
Yaşlanma 25-30 yaşları arasında başlar. Bu nedenle beslenmenize dikkat etmeniz dışında bu yaşlardan itibaren cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçmenizde ve kullanmanızda yarar var.