Yüz tipinizi tanıyın

Erken yaşlanmaya karşı önlem alabilmek için yüz tipinizi tanıyın ve cilt bakım ürünlerinizi yüz tipinize uygun seçin.

Yüzde oluşacak herhangi bir deformasyon da kişiyi yıpratıp üzebiliyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Türkyılmaz"Yüz tipini biz ana olarak androjen tip ve östrojen tip olarak ikiye ayırıyoruz. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi bütün gelişimimizi etkilemekte olan cinsiyet hormonlarıyla adlandırıyoruz. Tabiî yüz tipi deyince kemik yapısına göre yuvarlak dikdörtgen köşeli kare ters üçgen kalp baklava üçgen oval gibi de sınıflandırmak veya antropometrik incelemelere göre ayırmak da mümkün. Ancak bizim bu iki tip sınıflandırmada amacımız kişinin gelişiminde yüzün yaşla birlikte nasıl bir değişime ve deformasyona uğrayacağını ve ne gibi tedavilere gereksinim duyulacağı hakkında bilgi vermek. Öncelikle belirtmeliyim ki bu şekilde bir klinik çalışma mevcut değil bu bizim gözlem ve tecrübelerimize dayalı bir ayrımdır. Kişinin bağ dokusu ve cildine yanak orta yüz ve elmacık dolgunluğuna yüz kasları aktivasyonuna kırışma durumuna ve boyun bölgesi gıdı durumuna göre belirlemekteyiz. Bunda başlıca etken genetik olmakla beraber ilerleyen yaşlarda hormonal değişikliklerin de etkili olduğunu düşünmekteyiz" dedi.
Hangi yüz tipine sahip olduğumuzu nasıl anlarız

Androjen tipler; sıkı kompakt bağ dokusuna ve kalın bir cilde sahip yanak ve elmacık kemik bölgesi dolgun kişilerdir. Bu grubun önemli problemi aşağı doğru inmedir. Yaş ve yer çekiminin etkisiyle öncelikle ortayüz bölgesinde yer değişme ve çukurlaşma çene yanlarında fazlalıkların görülmesi gıdının ortaya çıkması gözlenir. Alın ve boyun dışında bu grupta kırışıklık az görülür ancak genellikle boyundaki kırışıklıklar erken yaşta ortaya çıkmaya başlarlar.

Östrojen tipler; yumuşak gevşek bağ dokusuna ve ince bir cilde sahip cilt altı yağ ve bağ dokusu az gelişmiş genellikle çok mimikli kişilerdir. Bu grubun en önemli özelliği erken yaşta başlayan yanak bölgesinde kaz ayaklarında ağız çevreinde dudak üstünde çene kenarlarında alın ve boyun ve dekolte bölgesinde gözlenen kırışıklık problemleridir. Zaten gevşek olan bağ dokusunun yanında yaşla birlikte azalan cilt altı yağ dokusu da bunlara sebeptir. Ayrıca üst ve alt göz kapağı sarkmaları alt göz torbalanması ve deformasyonlarına da sıklıkla rastlanır.
Androjenler babaya östrojenler anneye

Öncelikle diğer gruba göre daha erken yaşlarda cildin kalitesini elastikiyetini güçlendirmeye yönelik işlemlere başlamaları gerekmektedir. Vitamin enjeksiyonları PRP veya Fibrocell gibi cilt kalitesini güçlendiren ve kırışıklıklardan koruyan uygulamalar öncelikleri olmalıdır. İlerleyen yaşlarda deformelere bağlı olarak öncelikle göz kapağı estetiği ortayüz liftingi ve facelift gibi cerrahi işlemlerle yılların etkisi geri alınabilir.