Evde doğal saç boyası yapılışı

Sebzelerden faydalanarak saç boyanızı evde kendiniz yapmaya ne dersiniz? İşte kimyasal kullanmadan hazırlayabileceğiniz doğal saç boyası...


Trt1'de yayınlanan 'İyi Fkir' programına konuk olan Meltem Açıkel bitkilerin saçı boyama özelliği olduğunu söyledi ve organik saç boyası tarifi verdi.
İşte doğal saç boyası tarifi:
Malzemeler

Patlıcan kabuğu
Pancar
Kırmızı lahana
Soğan kabuğu
Çubuk tarçın
Karanfil
Karabiber
Ceviz yaprağı
Ceviz kabuğu
Zeytinyağı
Su
Not: Malzemelerin miktarını saçınızın uzunluğuna göre ayarlayabilirsiniz.
Ceviz yapraklarının boya bırakıcı karanfilin de boyayı sabitleyici özelliği vardır. Zeytinyağı ise saça parlaklık verir.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Nasıl hazırlanır

Patlıcan ve soğan kabuklarını dilimlenmiş pancarı ceviz yapraklarını bir tencereye alın. Ardından ceviz kabuklarını tarçını ve karanfili temiz bir bezin içine koyarak bohça yapın ucunu bağladığınız bohçayı da tencereye alın. Bu sert malzemeleri ayırıyorsunuz çünkü daha sonra tencereden çıkarıp kalan malzemeyi blenderdan geçireceksiniz. Saça parlaklık vermesi için zeytinyağını ilave edin. Son olarak da su ilave edin. Bu malzemeler iyice yumuşayana kadar yaklaşık 20-25 dakika kadar kaynatın. Ardından bohçayı içinden çıkarıp kalan malzemeleri blenderdan geçirin.
Karışım soğuduktan sonra saçınıza bir fırça yardımıyla uygulayın ve saçınızı streçle sarın. Arada bir sıcak fön tutmanızın boyanın saça etkileşimini sağlayacaktır. Boyayı saçınızda 2 saat beklettikten sonra ılık su ve şampuanla yıkayabilirsiniz.
Bu karışımın çok kolay sürülemeyen bir kıvamı olduğunu belirten Açıkel bunu önemsemeden bu saç boyasını denemenizi öneriyor.