Kadın Kokusuyla Cezbediyor

Yapılan bir araştırma kadınların her yıl karşı cinsi cezbetmek için parfüm ve losyonlara boşuna milyarlarca dolar harcadığını kadının

Yapılan bir araştırma kadınların her yıl karşı cinsi cezbetmek için parfüm ve losyonlara boşuna milyarlarca dolar harcadığını kadının doğal kokusunun erkeğin ilgisini çekmek için en iyi yol olabileceğini ortaya çıkardı.

Araştırma erkeklerdeki testosteron hormonunun kadınların yumurtlama döneminin işaretlerine karşılık verdiğini gösterdi.

Sonuçları Psychological Science dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde Florida Üniversitesinde görevli bilim adamları Paul L. Miller ve Jon K. Maner hayvanlarda bilinen bu özelliğin insanlar için de geçerli olduğunu ortaya çıkardı.

Yapılan iki ayrı çalışmada kadınlara menstrüel döngülerinin çeşitli evreleri boyunca 3 gece tişörtler giydirildi ve katılımcı erkeklere kadın katılımcıların giydiği bazı erkeklere de kimsenin giymediği tişörtler koklatıldı.

En çekici koku…


Araştırmada erkeklerden tişörtleri koklamadan önce ve kokladıktan sonra salya örnekleri alındı yumurtlama döneminde kadınların giydiği tişörtleri koklayan erkeklerdeki testosteron seviyelerinin yumurtlama döneminde olmayan ya da kimsenin giymediği tişörtleri koklayan erkeklerinkinden daha yüksek çıktığı tespit edildi.kadinca.net

Bilim adamları ayrıca erkeklerin tişörtlerdeki kokuları çekiciliğine göre sıralandırırken yumurtlama dönemindeki kadınlar tarafından giyilenleri en üst sıraya yerleştirdiklerini söyledi.

ALINTIDIR.