Uzmanlar özellikle sonbaharda saç dökülmesinin artabileceğini söyledi

Kadın ve erkeklerin en önemli doğal süsü saçta özellikle sonbahar gibi mevsim dönüşlerinde dökülme sıklıkla görülüyor.

Günde 100-150 tele kadar olan saç dökülmesinin normal olduğunu söyleyen uzmanlar sonbaharda bu sayının daha da artabileceğini belirtti.

Normalde 100-150 tele kadar olan saç dökülmesi sonbaharda hava değişimi azalan nem oranı rüzgar ve düzensiz beslenme gibi etkenlerle daha da artabiliyor.

Bu durumun
mevsimsel
olduğunu belirten uzmanlar sonbaharda dökülen saçların yerine kış aylarında vücudun soğuğa adapte olmasıyla beraber yenilerinin çıkacağını söyledi.

*** FÖN ÇEKİLMESİ VE SAÇLARI ÇOK SIKI TOPLAMA DA SAÇ DÖKÜLMESİ SEBEBİ OLABİLİR
Uzmanlar saç dökülmesinin sebeplerini şu şekilde açıkladı: “Saç dökülmesinde genetik faktörlerin rolü çok önemli olmakla birlikte başka sebepler de vardır.

Bunlar; tiroid bezi hastalıkları hamilelik menopoz sonrası dönem ve diyabet hastalığı gibi endokrin hastalıklar biotin demir protein çinko eksikliği kalori kısıtlayıcı diyetler gibi beslenme bozuklukları doğum kontrol hapları bazı mantar ilaçları yüksek doz A vitamini gibi bazı ilaçlar anemi cerrahi işlemler kanser karaciğer hastalıkları enfeksiyon hastalıkları gibi sistemik hastalıklar psikolojik stres ve boya perma gibi bir takım kimyasal işlemlerdir. Bunun dışında sık fön çekilmesi kötü fırçalama saçları çok sıkı toplama da saç dökülmesinin sebebi olabilir.”

__________________