'Saç mezoterapisi' yöntemi ile bu sorundan tamamen kurtulabilirsiniz

Dermatoloji Uzmanı Fügen Hitay Demirgil özellikle sonbahar aylarıyla birlikte artan saç dökülmelerini durdurmada en başarılı yöntemin 'saç mezoterapisi' olduğunu söyledi.

Dermatoloji Uzmanı Fügen Hitay Demirgil her iki cinste bulunan saç kılı miktarını ve kalınlığını belirleyen en önemli faktörün genetik yapı olduğunu belirterek "Bunun dışında beslenme stres hormonal sebepler saç sıklığını belirler. Sağlıklı saç kıllarının yüzde 90'ı büyüme halindedir. Yüzde 10'u ise 2-3 ay süren dinlenme(telojen evre) durumundadır. Bu süre sonunda dökülme (katajen evre) başlar.

Bu sayı genellikle normalde günde 100-150 tele kadardır. Bu sayıda artış olursa saçta azalma başlar. Bu durumun en sık rastlanan sebebi kandaki bazı mineral vitamin ve elementlerin azalmasıdır. Diğer bir sebep stres ve vücuttaki hormon dengelerinin değişmesidir. Uygun olmayan saç bakımları da saçı hırpalar.

Saç dökülmesi ile başvuran bir hastada yapılacak ilk işlem ayrıntılı bir saç dibi muayenesi kişinin aileviözellikleri ve kronik bir hastalığının olup olmadığının sorgulanmasıdır. Daha sonra bazı laboratuar tetkikleri yapılarak vücutta bir madde eksikliği veya hormonal oynamalar varsa bunların tedavisi verilmelidir. İlave olarak ise günümüzde artık sıklıkla kullandığımızsaç mezoterapileri saç PRP'si dermoroller gibi medikal kozmetik işlemlerin dökülme durumuna ve kişiye göre seçilerek uygulanmasıdır.

Bu yöntemlerin en başarılı sonuçlar vereni ise saç mezoterapileridir. Yaklaşık 6 ay süren bu tedavide saçlı deriye 15-20 gün oranlarla ince iğnelerle saç üretimini hızlandıran ve kıl kökünün beslenmesini arttıran maddeler içeren sıvılar deri altına verilir. Bu kürlerle birlikte hastalar evde uygulanan solüsyon ve vitaminleri de kullanırlar. Dökülmelerde en son tercih edilecek yöntemde saç ekimleridir. Özellikle erkek tipi dökülmenin ileri dönemlerinde kılsız alanların oluşması diğer tedavileri etkisiz kılmaktadır. Bu durumda saç ekimi tercih edilebilir" ifadelerini kullandı.

__________________