Genellikle erkeklerde görülen bir sebep olsa da biz bayanlar da sık sık saç dökülme problemi ile karşılaşıyoruz. Eğer sağlıklıysanız saçlarınızın yüzde 90′ı sürekli uzama halindedir. Yüzde 10′luk kısın ise dinlenme halindedir. Uzama dönemi 2ile 6 yıl arasında olurken dinlenme dönemi 2 ile 3 ay kadar sürebilir. Dökülen saçların yerine yenileri çıkar ve aynı şekilde büyümeye devam eder. Bu döngü bu şekilde hayat boyu sürer. Günde 50 ile 100 adet saç dökülmesi normal kabul edilir.

Saç dökülmesi problemi yaşayan insanların bu problemine çözüm üretmek için öncelikle problemin neden kaynaklandığı araştırılmalıdır. 30 yaşına kadar erkeklerin yüzde 50’sinin kadınların ise yüzde 20’sinin saçlarının döküldüğü gözlemlenmiştir.

Saç dökülmesinin temelinde erkeklilk hormonunun hassas saç köklerine yapmış olduğu etki yatmaktadır.Bu tip dökülmede saçlar önlerden dökülmeye başlar sonra tepe kısmında devam eder.

Diğer saç dökülme nedenleri ise düzgün beslenmeme aşırı stres vitamin eksikliği ağır hastalıklar hormonal bozukluklar ve kullanılan ilaçlar olabilir. Ancak saç dökülmesinin belli bir nedeni yoktur. Kozmetik ürünlerin kullanımı sırasında da saç dökülmeleri görülebilir. Bayanlarda saçların çok sıkı bir şekilde toplanması da saç dökülmesine neden olur.

Saç dökülmesi kişinin kendisini mutsuz hissetmesine neden olabileceği gibi sosyal hayatını da etkileyebilir. Ancak günümüz teknolojisinde saç ekimi ile çözülebilen bir problemdir.


ALINTIDIR.