Normal ciltler ; Normal ciltlerde tüm bitkilerin suda hazırlanmış toniklerini kullanabilirsiniz. Bu bitkiler yabani kekikısırgan otumaydanozpapatyaıhlamuradaçayı ve arpa suyu olabilir. Bitki özlerinden ise buğday filizi yağı veya kayısı yağı yeterli olacaktır.

Yağlı ciltler ; Yağlı ciltler için aynı bitkilerin alkol içinde bekletilmesinden elde edilen tonikleri kullanabilirsiniz. Bitki özleri olarak buğday filizi yağına eklenen limonyasemin ve bergamut yağı yeterli olur.Ancak yağlı cilde sahip olanlar bu yağları çok az miktarlarda kullanmalıdırlar.

Kuru ciltler ; Diğer bitkilere ek olarak avakado püresi veya kayısı püresi kullanmalısınız. Kuru ciltli olanların kullanacağı tüm bitki özleri susam ve fındık yağıyla karıştırılmalıdır.Susamfındıkbuğday filizi ve kayısı yağlarından karışımlar cildin nem dengesini korur ve vitamin eksikliğini giderir.

Nasıl hazırlanır..? Bir kullanımlık tonik hazırlamak için bir tutam bitki bir su bardağı dolusu soğuk su ile 15 dakika kısık ateşte kaynatılır.30 dakika kadar demlenmesi beklenir. Soğutulduktan sonra cam bir kaba konularak kullanıma hazır hale getirilir. Gece pamuk yardımıyla kullanılır. Eğer alkolle bir tonik hazırlayacaksanız yine bir tutam bitki bir su bardağı dolusu etil alkol içine konulur.Bu karışım bir hafta kadar ağzı kapalı bir kavanozda bekletilir. Bu süre sonunda toniğiniz kullanıma hazır hale gelecektir.

ALINTI