Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Bayanlar İçin Genel İp Uçları.. (cilt bakımı , bebekler,makyaj vs..)
  Gözlerinizi özellikle belirginleştirmek istiyorsanız far seçerken dikkatli olun. Seçtiğiniz farın rengi göz rengini gölgede bırakmamalı.
  Bebekler yaşamın ilk birkaç ayında çe?itli nedenlerden dolayı ağlarlar. Bebek açlık ağrı ve aşırı ısınma nedeniyle ağlamıyorsa bir başka deyişle nedensiz ağlıyorsa buna kolik adı verilir. Koliğe yol açan nedenler kesin olarak bilinmemekle birlikte bu bebeklerin daha fazla kucağa alınmaya ya da uykuya dalmadan önce kuca?a gereksinimleri oldupu düşünülür. Ağlama nöbetlerini yok etmenin yolu yoktur ancak bazı önlemlerle süre kısaltılabilir. Kucağınıza alarak bir sallanma koltuğuna oturarak yavaşça sallanabilirsiniz. Bebeği beşikte sallayabilirsiniz. Arabayla kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz.


  Yeni kardeşi nasıl açıklamalı? Yeni bir kardeşin geleceğini büyük çocuğunuza anlatırken doğru kelimeleri seçmek çok önemli. Çocuğunuza onu çok sevdiğiniz bir kardeşin varlığının ona duyulan sevgiyi azaltmayacağını ifade edin. Kardeş sahibi olmanın olumlu yönlerini anlatın.

  Mazeret göstermeyin
  Bebeğin odasını hazırlarken giysilerini seçerken çocuğunuzun da fikrini alın. Onun da bu hazırlıklara katılmasını sağlayın. Diyelim ki çocuğunuz sizinle parka gitmek istedi böyle bir durumda hamileliğinizi bahane göstererek gidemeyeceğinizi söylemek yerine size de zarar vermeyecek başka bir öneride bulunun. Örneğin birlikte film seyredin. Çocuğunuza daha bebek doğmadan aşırı sorumluluklar yüklemeyin.  MAMA TARİFLERİ ..


  İSHALE KARŞI TUZ ŞEKER ERİYİĞİ

  Eczanelerde hazır olarak da satılmaktadır. Acil durumlarda evde de hazırlayabilirsiniz.

  - 5 su bardağı kaynatılmış soğutulmuş su
  - 2 çorba kaşığı şeker
  - 1 çay kaşığı tuz
  - 1 çay kaşığı yemek karbonat


  MEYVE PÜRESİ

  Ek gıdalara geçişin 2. ayında uygulanabilir. Bebek önceden tüm bu meyvelere alıştırılmış olmalıdır.

  Soyulmuş bir elma yarım muz 2 kuru incir yarım su bardağı suda kısık ateşte pişirilir. Pişince cam süzgeçten geçirilip suyu ilave edilir.


  SÜTLÜ MAYDONOZ PÜRESİ

  Ek gıdalara geçişin ikinci ayında uygulanabilir.
  2 çorba kaşığı irmik 2 çay bardağı su ile pişirilir. İyice pişince yarım çay bardağı süt ilave edilir. 1 çay kaşığı sıvı yağ ile 1 çorba kaşığı ince kıyılmış maydanoz eklenir.


  HAVUÇ PÜRESİ

  Ek gıdalara geçişin ilk ayında uygulanabilir.
  1 havuç yarım litre suda pişirildikten sonra püre haline getirilir. İçine kızarmış ekmek 1 kaşık ufalanmış peynir ve bir tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir.

  ISPANAK PÜRESİ


  Ek gıdalara geçişin 2. ayında uygulanabilir.
  Bir buçuk su bardağı sebze suyuna bir çorba kaşığı pirinç unu ilave ederek 15 dakika pişirilir. Üzerine 2 çorba kaşığı haşlanmış elde küçük parçalara ayrılmış ıspanak eklenerek 5 dakika daha pişirilir. Daha sonra rendelenmiş peynir ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir.

  YOĞURTLU SEBZE ÇORBASI


  Ek gıdalara geçişin ilk ayında uygulanabilir. - 1 kepçe yoğurt

  - 1 patates ( ve daha önce bebeğe tattırılmış çeşitli sebzeler)
  - 1 yemek kaşığı buğday veya pirinç unu
  - 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  - Az miktarda tuz
  Yoğurt su ile sulandırılır sebzeler doğranır tahıl grubundan birisi ve sıvı yağ ilave edilerek pişirilir.


  KARIŞIK SEBZE MAMASI

  Başlangıçta koyu çorba ilk haftadan sonra koyu püre şeklinde hazırlanır.
  - 3 fincan su
  - bir tutam tuz
  - 2 orta boy havuç
  - 1 orta boy patates

  50 dakika ağzı kapalı bir kapta pişirilir. Cam süzgeçten geçirilerek hiç ezmeden sebzelerin suyu bir kaba alınır. 1 çay kaşığı irmik ilave edilerek 5 dakika kaynatılır.

  Bir hafta sonra:

  Bu sefer havuçlar ve patatesler ezilerek püre şekline getirilerek cam süzgeçten geçirilir. İçine yine irmik katılarak hazırlanır.

  İki hafta sonra:
  Yukarıdakilere ek olarak 1 çay kaşığı pirinç ilave edilir. Elde edilen püreye 1 çay kaşığı irmik ilave edilerek 5 dakika daha pişirilir.

  Her gün yeni olarak maydanoz ıspanak domates enginar v.b. sebzeler eklenerek besin zenginleştirilr.

  Üç hafta sonra:

  Yukarıdaki şekilde hazırlanan püreye 1 çay kaşığı pastörize tereyağı eklenir.


  SEBZE SUYU


  6 aylık bebekler için ek gıdalara ilk geçişte sebze suyu ideal besindir.

  - 5 su bardak su

  - 1 havuç
  - 1 patates
  - 1 dilim kabak
  - birkaç yaprak marul
  - 1 elma kabuğu

  Yukarıdaki besinler kısık ateşte pişirilir. Arzu edilirse az miktarda tuz ve adaçayı eklenebilinir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Diyet yaparken nelere dikkat etmeli ?

  Sık sık azar azar beslenmek metabolizmayı hızlandırdığı gibi yavaş yemeyi de sağlar. Aç kalmak ve öğün atlamak bir sonraki öğünde hem hızlı hem de fazla yemek yenilmesine neden olur.

  Kilo fazlası olanlar genelde öğün atlayarak hiçbir şey yemeyerek sonuç almaya çalışır. Böyle bir davranış vücudu açlıktan ölme paniğine sürükler ve ‘kıtlık’ moduna geçen metabolizma yavaşlar yağ yakmak yerine tüketilen her besini yağ şeklinde depolama yoluna gider. Bu nedenle başta kahvaltı olmak üzere asla öğün atlanmaması ve 2.5 - 3 saatlik aralıklarla beslenilmesi gerekir.

  Dünya Sağlık Örgütü’nün 2000 yılı sağlık raporunda şişmanlık “vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunu” olarak tanımlanıyor. Aşırı besin alımı yetersiz fiziksel aktivite kalıtım nöroendokrin etmenler psikolojik sorunlar cinsiyet eğitim düzeyi evlilik doğum sayısı sigarayı bırakma alkol kullanımı gibi faktörlere bağlı olarak gelişen şişmanlık tek başına olduğu gibi komplikasyonları ile de yaşam süresini kısaltan ve yaşam kalitesini düşüren ciddi bir hastalık.


  Komplikasyonları arasında ilk akla gelenler: Kalp-damar hastalıkları hipertansiyon şeker hastalığı bazı kanser türleri solunum rahatsızlıkları karaciğer yağlanması safra kesesi hastalıkları eklem hastalıkları adet düzensizlikleri kısırlık... şeklinde sıralanabilir.

  Çağımızın bu önemli sağlık sorununu çözmek için ne yapmalıyız? Her gün gazete dergi televizyon internet gibi kitle iletişim araçlarında onlarca “şok diyetler” ile karşılaşıyoruz. Genel ilkeleri benzer olmakla birlikte diyet mutlaka “kişiye özel” olarak hazırlanmalı. Çünkü herkesin metabolizması farklılıklar gösterir tıpkı parmak izi gibi. Öte yandan kilo fazlası olanlar genelde aç kalarak öğün atlayarak hiçbir şey yemeyerek sonuç almaya çalışır. Böylesi bir davranış vücudu açlıktan ölme paniğine sürükler ve “kıtlık” moduna geçen metabolizma yavaşlar yağ yakmak yerine tüketilen her besini yağ şeklinde depolama yoluna gider. Buna karşılık sık sık azar azar beslenmek metabolizmayı hızlandırdığı gibi yavaş yemeyi de sağlar. Aç kalmak ve öğün atlamak bir sonraki öğünde hem hızlı hem de fazla yemek yenilmesine neden olur. O nedenle başta kahvaltı olmak üzere asla öğün atlanmamalı 2.5 - 3 saatlik aralıklarla beslenilmelidir.

  Katı margarin tereyağı kaymak krema mayonez cipsler soslar kuruyemişler gibi enerji değeri yüksek öte yandan hiçbir besleyici değeri olmayan yağlı yiyeceklerden kızartma ve kavurma işlemlerinden olabildiğince kaçınmakta yarar var. Şeker ve şeker içeren besinler (bal reçel pekmez hazır meyve suları gazlı içecekler tatlılar vs) kana tamamen ve hızla karışırlar. Pankreastan salınan insülin hormonu ile kan şekeri düşer ve tekrar tatlı yeme isteği doğar. Dolayısıyla şeker ve şeker içeren besinler kan şekerinde ani dalgalanmalara yol açarlar. Halbuki şeker tadından vazgeçemeyenler için üretilen şeker yerine kullanılabilen aynı tadı verebilen sağlık açısından sakıncası bulunmayan düşük kalorili veya kalori içermeyen yapay tatlandırıcılar ile kan şekerindeki dalgalanmaları ve tatlı isteğini ortadan kaldırmak mümkün olabilir.

  Suyun; alınan besinlerin sindiriminden metabolik atıkların dışarı atılmasına kadar her aşamada çok önemli görevleri bulunur. Bu nedenle günlük sıvı tüketimi arttırılmak gerekir. Katkısız en iyi çözücü su olduğu için günde 8-10 bardak su içilmesi tavsiye edilir. Diyet yaparken çay kahve bitki ve meyve çaylarını şekersiz ya da en azından yapay tatlandırıcılar ile gazlı içeceklerin de light olanlarını tercih edin.

  Ayrıca posalı yani lifli besinlerin tüketimi arttırın. Posalı besinler kan şekerini kan basıncını (tansiyonu) ve kan kolesterolünü istenilen seviyede tutmaya yardımcı olur. Midede su ile birlikte hacimlerinin 20 katı kadar şişerler; tokluk doygunluk hissi sağlarlar. Ayrıca dışkılama sayısını ve sıklığını arttırırlar. Kabızlık şikayeti varsa ortadan kalkar böylelikle kilo vermeye de yardımcı olurlar. Kalın bağırsak kanserinden koruyucu etkileri de mevcuttur. Bu yüzden haftada 2-3 kere kurubaklagil yemeği yenilmesi önerilir. Buğday ekmeği yerine kepek çavdar yulaf ekmeğini; pirinç yerine de bulguru tercih etmeniz önerilir. Hatta pirinç makarna erişte ve unun da kepekli olanlarını kullanmak daha sağlıklı olur. Sebze ve meyveler de posa içerir. Ancak posaları kabuk ve kabuğa yakın yerlerde bulunduğu için soyulmadan yenilebilenleri iyi bir şekilde yıkadıktan sonra kabukları ile tüketmek her zaman için daha yararlı olur.

  Diyete ilave olarak mutlaka spor da yapılması gerekir. Dünya Sağlık Örgütü en çok tempolu yürüyüşü öneriyor. Bunun dışında; çok hafif tempoda koşma bisiklete binme yüzme tenis aerobik ve jimnastik tarzı kalbi çalıştıran sporlar yapılması da uygun görülüyor. Sporu asla ödev olarak görmeyin. Unutmayın amaç; metabolizma hızını düşürmemek kilo verirken bir noktada ağırlığın sabit kalmasını önlemek verilen kiloların kalıcı olmasını sağlamak ve en önemlisi sağlıklı yaşama adım atmaktır. Sonuçta “1 saat” dediğimiz günün sadece % 4’üdür.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hangi sebze neye iyi geliyor?
  Sebze ve meyveler ne kadar çiğ ve taze yenirse faydaları da o kadar çok oluyor.

  Demir yönünden zengin olan ıspanak diğer yapraklı sebzelere nazaran daha çok protein içeriyor. Biberde bulunan bol beta karoten ve C P K vitaminleri mideyi kuvvetlendiriyor. A vitamini ve fosfor kaynağı patlıcan sinirlere iyi geliyor kalp çarpıntısını gideriyor. Sadece lahana çeşitlerinde bulunan U vitamini mide ve bağırsakların iç yüzeyini koruyor oralardaki yaraların iyileşmesini sağlıyor. Fosfat ve potasyum ihtiva eden karnabaharın içeriğinde aynı zamanda kadınları göğüs kanserine karşı koruyan ‘indol-3 karbonal’ bulunuyor. İçeriğinde bolca güçlü bir kanser savaşçısı olan beta karoten bulunduğundan brokoli yenilebilecek suyu içilebilecek en iyi besinlerden biri...


  ISPANAK

  ABD’de tüketimde ıspanak salatası başı çekiyor. Demir yönünden zengin koyu yeşil yapraklı ve güzel tadı olan ıspanak diğer yapraklı sebzelere nazaran daha çok protein içeriyor. Salatada yenilen çiğ ıspanak harika bir lif kaynağı. Ispanak suyu bol C vitamini ile soğuk algınlıklarına karşı dayanıklılık veriyor ve hemoroid rahatsızlığına iyi geliyor.

  Ispanak provitamin A C vitaminleri demir ve çeşitli enzimlerce çok zengin olup bu maddeler insanda bol kan yapıyor. Ispanak ayrıca kemiklerin ve dişlerin sağlamlığını temin ediyor. Ispanak suyu kalp adalelerini de kuvvetlendiriyor. Özel enzimi ile pekliği giderip bağırsak zehirlenmesini önlüyor. Kalp rahatsızlığı olanlara haftada 1-2 fincan taze sıkılmış ıspanak suyu içmeleri öneriliyor.


  Uzmanlar ıspanağın karaciğeri lenf bezlerini kan dolaşımını uyardığını belirterek hamilelere ‘kanlı-canlı bir bebeğe sahip olmaları için’ bol ıspanak yemelerini tavsiye ediyor.


  FASULYE

  Taze fasulyenin vücudun çalışmasını gelişmesini ve tamirini sağladığını vurgulayan uzmanlar genç-ihtiyar herkese tavsiye ediyor. Uzmanlar taze fasulyenin pankreas bezesini böbrekleri karaciğeri ve kalbi kuvvetlendirdiğini albümin ve şekerde de çok fayda verdiğini bildiriyor.

  BEZELYE

  Kansızlığı gideren ve pekliği geçiren taze bezelyenin kan kanserine karşı koruyucu etkisi olduğunu ifade eden uzmanlar gıda değeri ve insana zarar vermeme bakımından fasulyeden daha üstün olduğunu savunuyor.

  SİVRİ BİBER

  Uzmanlar biberlerde bol beta karoten C P ve K vitaminleriyle bazı alkoloidler bulunduğunu kaydederek bunların mideyi kuvvetlendirdiğini iştah açtığını ve mide tembelliğini giderdiğini söylüyor. Özellikle acı biberin erkeklerde cinsel isteği arttırdığını belirten uzmanlar P vitamini ile damarları yumuşatıp kanamayı önlediğini K vitamini ile de kanın pıhtılaşma kabiliyetini arttırarak kanamaları durdurduğunu bildiriyor.

  PATLICAN

  Uzmanlar patlıcanın A vitamini fosfor ve kendine has bazı esanslara sahip olduğunu bunlarla sinirleri teskin ettiğini ve kalp çarpıntısını giderdiğini vurguluyor. Patlıcanın pankreas karaciğer ve böbrekleri kuvvetlendirdiğini bol idrar söktürdüğünü vücuttaki fazla suyu dışarı boşalttığını ve kilo verdirdiğini kaydeden uzmanlar şeker hastalarının patlıcan salatasından çok fayda gördüğünü kansızlığa iyi geldiğini kanı arttırdığını ve kalbe sükunet verdiğini ifade ediyor. Uzmanlara göre patlıcan en sağlıklı olarak kül veya ocakta pişirilip kabukları soyulmalı ve ince kıyılmalı.

  LAHANA

  Bol miktarda B C ve E vitamini ve potasyum içeren lahananın şeker ve romatizma hastaları için de çok faydalı olduğunu belirten uzmanlar bol arsenik kükürt ve vitaminleri ile kanı temizleyip cildi güzelleştirdiğini bol idrar söktürdüğünü vücuttaki suyu ve zehirli maddeleri idrarla dışarı attığını bildiriyor. Uzmanlar lahananın kansızlığı giderdiğini ve kansere karşı etkili olduğunu da kaydediyor.
  Uzmanlar sadece lahana çeşitlerinde bulunan U vitamininin mide ve bağırsakların iç yüzeyini koruduğunu oralardaki yaraların iyileşmesini sağladığını da vurgulayarak bu sebzenin yaşlanmayı önleyici ve kalp krizine karşı koruyan bir mineral kabul edilen selenyumun kaynağı olduğunu hatırlatıyor. Uzmanlar selenyumun ayrıca sağlıklı görünüşlü bir cilt verdiğini ve erkeğin cinsel gücünü arttırdığını da belirtiyor.

  KARNABAHAR

  Fosfat ve potasyum ihtiva eden ve içeriğinde kadınları göğüs kanserine karşı koruyan ‘indol-3 karbonal’ bulunan karnabaharın lahanadaki besin değerinin çoğuna sahip olduğunu bildiren uzmanlar “Karnabahar çiçek olduğu için bol bol fosfor ve vitaminleri cinsiyet hormonu bol E vitamini ve protein içerir. Bu maddeleri ile cinsel gücü arttırır buna bağı olarak kalp rahatsızlıklarını da giderir. Sinirleri ve beyni iyi çalıştırır onların yıpranmasını önler” diyorlar.

  BROKOLİ

  Uzmanlar brokolide havuçtakinden daha fazla beta karoten bulunduğunu söyleyerek bu sebeple yenilebilecek suyu içilebilecek en iyi besinlerden olduğunu kaydediyor. Beta karotenin güçlü bir kanser savaşçısı olduğunu vurgulayan uzmanlar yemek borusu mide bağırsak kanserleri tehlikesini azalttığını ifade ediyor.
  Brokolinin ayrıca B1 ve C vitamini ile dolu olduğunun altını çizen uzmanlar yüksek miktarda kalsiyum kükürt potasyum ve selenyum maddeleri içerdiğini belirtiyor. Mineral ve demir eksikliğini gideren brokolinin vitamin deposu olduğunu bildiren uzmanlar suyunun havuç veya elma suyu ile karıştırılarak içilmesinin de faydalı olduğunu kaydediyor.

  PIRASA

  Pırasanın bol vitaminleri mineralleri ve çeşitli nitritleri ile çok şifa verici özelliği bulunduğunu vurgulayan uzmanlar mide-bağırsak rahatsızlıkları deri hastalıkları damar sertliği için faydalı olduğunu belirtiyor. Uzmanlar pırasa yemeğinin bağırsaklara yumuşaklık verip pekliği giderdiğini hemoroidi olanlara da ferahlık sağladığını bildiriyor. Uzmanlar pırasa çorbasının böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürdüğünü ve vücutta birikmiş üre asidi ve ürat tuzlarını dışarı attığını ifade ediyor.

  ENGİNAR

  Karaciğer ve kalbin en iyi dostu olan enginarın kanı temizlediğini ve yorgunluğu giderdiğini vurgulayan uzmanlar diğer zehirli maddeleri ve yorgunluk maddelerini idrarla dışarı atarak vücuda dinçlik verip dinlendirdiğini söylüyor. Uzmanlar enginarın beyin yorgunluğunu çabucak geçirdiğini kalp adalelerini kuvvetlendirdiğini onu rahatsız eden üre ve kolesterolü düşürerek kalbin rahat çalışmasını sağladığını şeker hastaları için de çok faydalı olduğunu mide ve bağırsakları dezenfekte ederek ishalleri durdurduğunu kaydediyor.

  KEREVİZ

  Kerevizin yaprak ve saplarının bol vitaminleri ve çeşitli madeni maddeleriyle çok faydalı olduğunu belirten uzmanlar mideyi kuvvetlendirdiğini ve iştah açtığını bildiriyor. Uzmanlar kerevizin iç salgı bezlerini ve özellikle vücutta çok çeşitli vazifesi olan böbrek üstü bezlerini çalıştırdığını sinir yorgunluğunu da önlediğini ifade ediyor. Kanı pisliklerinden temizlediğini ve sivilcelerin geçmesine yüzün pembe bir hal almasına yaradığını vurgulayan uzmanlar kerevizin diğer faydalarını şöyle sıralıyor: “Karaciğerin şişliğini giderip onu yorgunluk maddelerinden temizliyor. Sarılığı gideriyor böbrekleri çalıştırıyor fazla suyu dışarı atıyor. Böbreklerden kumu taşı döküyor. Şişmanları zayıflatıyor ve cinsel faaliyeti çok arttırıyor.”


  SEMİZOTU

  Semizotunun kanama hastalıklarında ve peklikte çok faydalı olduğunu kaydeden uzmanlar kanı temizlediğini bol idrar söktürdüğünü kanı üre ve benzeri pisliklerinden temizlediğini sinir krizleri ve beyin yorgunluğunu geçirdiğini böbrekteki kum ve taşı döktüğünü bildiriyor.
  Semizotunun şeker hastalarının susuzluğunu azalttığını şişmanlara kilo verdirdiğini belirten uzmanlar semizotu yeşil salata olarak yenirse faydasının fazla olduğunu ifade ediyor.

  PATATES

  Avrupa ve ABD’de mutfağın baş köşesinde yer alan patatesin besleyici maddelerinin çoğunluğunun kabuğunun hemen altında veya yakınında olduğunu belirten uzmanlar bu sebeple patatesin kül veya buharda pişirildikten sonra soyulması gerektiğini vurguluyor.
  Patatesin mutlaka salata veya soğanla yenilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar patates yağda kızarmış olarak yenmezse kilo aldırmadığını şişmanlar ve şeker hastaları için iyi bir gıda olduğunu bildiriyor. Şeker hastalarının ekmek yerine bol patates yiyebileceğini söyleyen uzmanlar ancak potasyumun zayi olmaması için patateslerin külde veya çift tabanlı tencerede pişirilmesi gerektiğini kaydediyor.
  Uzmanlara göre patatesin yaklaşık yüzde 20’si karbonhidrat ve kalori değeri oldukça düşük. Bol B vitaminleri C vitamini protein kalsiyum demir ve fazla miktarda potasyum içeriyor. Orta boy bir patates günlük C vitamini miktarının 1/3’ünü temin ediyor. Sindirimi kolaylaştırıyor. Bağırsakları böbrekleri ve kanı temizliyor kabızlığı önlüyor. Kansere karşı koruyor ve yorgunluğa karşı birebir.

  DOMATES

  Bol ve çeşitli vitaminleri mineralleri ve faydalı organik asitleri ile tıbbi değeri çok yüksek bir sebze olan domatesin vücuda kükürt fosfor ve organik sodyum verdiğini vurgulayan uzmanlar bir domatesteki C vitamininin tavsiye edilen günlük miktarın yüzde 50’sinden fazla olduğunu bildiriyor.
  Uzmanlar domatesin damarları yumuşattığını kanı durulttuğunu üre miktarını düşürdüğünü vücudu gençleştirdiğini belirterek kalp karaciğer böbrek bozuklukları ve şekerliler için çok faydalı olduğunu ifade ediyor.
  Domatesin böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürdüğünü ifade eden uzmanlar vücutta biriken üre asidi ve ürat tuzlarını eriterek idrarla dışarı attığını vücutta biriken suyu boşalttığını kaydediyor. Uzmanlar kansere tutulmamak için domatesin iyi bir sebze olduğunu bildiriyor.
  Domatesin C ve E vitaminleri içerdiğini zengin bir potasyum kaynağı olduğunu ve çok az miktarda tuz bulunduğunu söyleyen uzmanlar yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu ve vücudun su tutmasını engellediğini ifade ediyor. Domatesin hazmı kolaylaştırdığını özellikle nişastalı yiyeceklerin (hamur işleri kuru erzak) kolay sindirilmesini sağladığını vurgulayan uzmanlar kabuk ve çekirdekleriyle bağırsakları harekete geçirdiğini ve pekliği giderdiğini belirtiyor.

  SOĞAN

  Soğanda bol miktarda A B ve özellikle C vitamini bol fosfor iyot silis kükürt gibi vücuda çok faydalı maddeler antibiyotik vazifesi gören esanslar ve hazım arttırıcı fermentler bulunduğunu kaydeden uzmanlar kalp ve prostat bozukluğu pankreas tembelliği (şekerliler) sinir zafiyeti romatizma cilt hastalıkları cinsel iktidarsızlık mide zayıflığı gibi hastalıklarda çok fayda verdiğini bol idrar söktürdüğünü ve vücutta birikmiş su ve üreyi dışarı attığını bildiriyor. Soğanın vücuttaki fazla tuzu da dışarı attığını belirten uzmanlar pankreası çalıştırarak insülin ifrazatını arttırdığını ve kanda şeker seviyesini düşürdüğünü kaydediyor.
  Fazla soğan yenen ülkelerde kanserin nadir görüldüğünü ve o ülke halkının uzun yaşadığını ifade eden uzmanlar soğanın karaciğeri ve bağırsakları dezenfekte edip zehirlerini temizlediğini ve gıdaların orada vücudu zehirlemesini önlediğini bağırsak kurtlarını döktüğünü bildiriyor.
  Uzmanlar ağızda soğan kokusunu gidermek için yemekten sonra biraz ekmek kabuğu veya maydanoz çiğnenmesinin yeterli olduğunu söylüyor. Uzmanlar ayrıca soğanın patateslerden ayrı kuru soğuk bir yere kaldırılması gerektiğini çünkü soğan ve patatesin birbirini etkilediğini ve soğanın patateslerden salınan nemle yumuşadığını hatırlatıyor.

  SARIMSAK

  Uzmanlara göre bu keskin kokulu yumruda her türlü harika özellik mevcut. Sarmısağın tansiyon düşürdüğü kan pıhtılaşmasını azalttığı kötü LDL kolesterolünü düş dürdüğü bazı mide kanserlerini önlediği bağışıklık sistemini güçlendirdiğinin ispatlandığını söyleyen uzmanlar sarımsaktaki “allicin” denilen bir maddenin sadece kendi özgü kokusunu vermekte kalmadığını ayrıca bakteri gelişimini önlediğini vücuttaki mantarı ve maya oluşumunu tahrip ettiğini kaydediyor.
  Uzmanlar sarımsakta 2 kuvvetli antibiyotik çok tesirli esanslar bol iyot ve kükürt bulunduğunu ve insan sağlığında çok değerli vazife gördüğünü belirterek “Damar sertliğini giderir kanı durultur kalbi kuvvetlendirir bronşları dezenfekte eder cilt hastalıklarını giderir ve kansere karşı korur” diyorlar.
  Uzmanlar sarımsaklı yoğurdun zehirlenmelere karşı insanı koruduğunu ve sarımsağın en ince damarları dahi temizleyerek oralara kan gitmesini sağladığını bildiriyor. Uzmanlar sarımsağın bütün salgı bezlerini çalıştırmak ve vücudu zehirlerinden temizlemek suretiyle genç ve dinç olmayı uzun yaşamayı sağladığını kaydediyor.

  HAVUÇ

  Uzmanlar havucun süratle kan yapıcı kuvvetlendirici ishal kesici peklik giderici mide ve bağırsağın yakın dostu safra akıtıcı karaciğeri kuvvetlendirici ve yeri doldurulamayan bir sebze olduğunu söylüyor. Kansızlık halinde sabah-öğle-akşam taze çıkarılmış 1 çay bardağı havuç suyu içilmesi suyu çıkarılamazsa ince rendelenmesi ve iyice çiğnenerek yenilmesi öneriliyor.
  Mide ve bağırsak kanamalarında da havuç suyunun çok faydalı olduğunu ifade eden uzmanlar havucun özel şekeri A vitamini ve bol vitaminleri ile karaciğeri kuvvetlendirdiğini ona rahatsızlığında kendi kendini tamir imkanı verdiğini vücuttaki üre asidi ürat tuzları benzeri yorgunluk maddelerini diğer zehirleri idrarla dışarı attığını vurguluyor.
  Havucun bol A vitamini ile cilde temizlik ve pembelik verdiğini ve gözlerin sıhhatli kalmasını sağladığını belirten uzmanlar kalp rahatsızlığı ve damar sertliği olanlara havucun çok fayda verdiğini her gün yenen bir havucun da akciğer kanseri tehlikesini yarıya indirdiğini bildiriyor.
  Uzmanlar havuçtaki beta-karotenin de gözleri yaşlılığın getirdiği görme zayıflığından koruduğunu ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini vurgulayarak havuçların çiğ veya pişmiş olarak yenilirken asla soyulmaması gerektiğini sadece temiz yıkamanın kafi olduğunu kaydediyor.

  SALATALIK

  Salatalığın kanı temizlediğini karaciğeri ve böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürdüğünü ifade eden uzmanlar idrarla birlikte vücuttaki üre asidi ve ürat tuzlarını eritip dışarı attığını bildiriyor. Salatalığın içeriğindeki bol kükürdü ile kanı temizlediğini ciltteki ter bezlerini çalıştırdığını belirten uzmanlar bol vitamin ve madeni madde verdiğini böylece cildin taze ve pürüzsüz olmasına yardım ettiğini vurguluyor.
  Salatalığın kendisi veya suyunun cildi bir tonik kadar temizlediğini söyleyen uzmanlar et yemeklerinin verdiği susuzluğu kestiğini kaydediyor. Salatalığın sıcak bir havada iç ısısının dış ısıdan 20 derece daha düşük olduğu ve bu sebeple serinletici olarak yendiği bildiriliyor.

  TURP

  Uzmanlar çeşitli esansları bol C vitamini iyot ve kükürdüyle turpun karaciğeri midçalıştırdığnı böbreklerdeki kum ve taşı döktüğünü bronşlara çok iyi tesir ettiğini dalak şişliğini giderdiğini ve cildi güzelleştirdiğini ifade ediyor. Uzmanlar turpun bağırsakları dezenfekte edip pekliği giderdiğini akşam yenilen turp veya içilen bir bardak turp suyunun çok iyi uyku verdiğini söylüyor.

  MAYDANOZ

  Uzmanlara göre maydanoz dünyadaki en besleyici yiyeceklerden birisi ve bir demir deposu durumunda. Genellikle taze yenen maydanozda kalsiyum potasyum kükürt ve A vitamini bulunuyor. Bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılıyor. Böbrekleri karaciğeri ve idrar yollarını temizlemeye yardım ediyor. Kan şekerini normal seviyede tutuyor ve kansere karşı da koruyucu.

  MARUL

  Bol miktarda çeşitli mineralleri içeren marulun sinirleri teskin edip iyi uyku verdiğini ve erkeklerde cinsel arzuyu frenlediğini belirten uzmanlar yemekten önce salata şeklinde yenen marulun şeker hastalarının kandaki şeker seviyesini düşürdüğünü bildiriyor. Marulun bol idrar söktürdüğünü ve kanı pisliklerden temizlediğini vurgulayan uzmanlar karaciğer ve dalak şişliğini sarılığı giderdiğini kadınlarda adet dönemlerinin zamanında ve ağrısız olmasını sağladığını bildiriyor. Uzmanlar marul suyu yüze sürülürse ergenlik sivilcelerini giderdiğini oralara tazelik ve pembelik verdiğini kaydediyor.

  ROKA

  Çeşitli esansları P ve K vitaminleri çok faydalı mineralleri içeren rokanın karaciğerin dostu mideyi kuvvetlendirici kansızlığı gideren cinsel gücü çok arttıran bir yeşillik olduğu ifade ediliyor. Uzmanlar yeşil salata şeklinde yenen rokanın tadı ve asitleri ile mideyi çalıştırdığını hazmı arttırdığını iştahı açtığını böbrekleri çalıştırdığını idrar söktürdüğünü ve karında toplanan suyu boşalttığını bildiriyor.

  TERE

  Terenin çiğ salatalara lezzet ve canlılık kattığını ayrıca değerli bir sebze suyu olduğunu vurgulayan uzmanlar çeşitli vitaminler ve özellikle C vitamini bazı faydalı esanslar ve mineralleri ile çok tesirli ve faydalı olduğunu belirtiyor. Uzmanlar terenin karaciğer böbrek ve bronşları çalıştırdığını gribi geçirdiğini kanda şekeri düşürdüğünü kansızlığı giderdiğini acı tadı ve diğer maddeleriyle mideyi çalıştırıp hazmı arttırdığını iştahsızlık çekenlere çok fayda verdiğini bol demiri ile kanı tazelediğini kansere karşı koruduğunu bağırsaklardaki çeşitli solucanları döktüğünü kaydediyor.
  Uzmanlar terenin sinirleri dinlendirdiğini ve cinsel isteği arttırdığını belirterek çiğ olarak az miktarlarda yenilmesini tavsiye ediyor. Uzmanlar fazlasının zarar verdiği uyarısında bulunmayı da ihmal etmiyor.

  ŞALGAM

  Şalgamın taş ve kum döktüğünü bronşları boşalttığını bol idrar söktürdüğünü ve pekliği giderdiğini söyleyen uzmanlar şalgamın yaprakları ince kıyılarak salata şeklinde yenirse yukarıdaki hastalıklara iyi geldiğini bildiriyor. Uzmanlar şeker hastalarının da şalgam yiyebileceğini vurguluyor ve şalgam ne kadar çiğ yenirse o kadar faydalı olduğunu hatırlatıyor.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  GÜZELLİK
  Uzmanlar yaşlanmanın altında yatan nedenleri bulma arayışlarında cildin yaşlanmasının temel ilacının hücre yenilenmesi olduğunu buldular. Hücre yenilenmesinin temel maddesi ise protein.

  Hücrelerimizin yapıtaşları aminoasitlerden oluşmaktadır. Protein sindirilirken amino asitlere parçalanarak hücrelerin kendilerini yenilemelerinde kullanılır. Yeterince protein alınmazsa vücudumuzun yaşlanma süreci hızlanır.

  Bu basit gerçek beslenmeye bakışınızı gelecek öğünden başlayarak değiştirebilir.

  En iyi protein seçenekleri

  Tam yağlı süt ve süt ürünlerinde ve kırmızı ette (sığır kuzu dana dahil) blo miktarda asit bulunmaktadır dolayısıyla sınırlı porsiyonlarda tüketilmelidir. Onun yerine balık yumurtanın beyazı derisi soyulmuş tavuk ve hindi göğsü tercih edilmelidir.

  Size balık yeter

  Genç kalmanızı sağlayabilecek besinler arasında ilk sırayı balık alır. Her türden balık doymuşluk oranı düşük yağla yüksek kalitede ve kolayca sindirilen proteinlerin kaynağıdır. Balığı öteki protein kaynaklarından ayıran şey içinde bulunan yağ türü ve yağ asidi miktarıdır.

  ·Deniz ürünleri besin açısından yoğundur. Dolayısıyla yüksek miktarda protein ve önemli oranlarda vitamin ve mineral içerir. Doymuş yağ ve kalori oranları da yüksek değildir.

  ·Deniz ürünleri temel aminoasitlerin tümünü sunan mükemmel bir protein kaynağıdır. Deniz ürünlerinde bulunan protein kolayca sindirilir. Bu açıdan her yaştan insan için mükemmel bir besin kaynağı oluşturur.

  ·Deniz ürünleri iyi bir B vitamini kaynağıdır. Sağlıklı gelişim ve büyüme için gereken kalsiyum magnezyum potasyum fosfor kükürt florin selenyum bakır çinko iyot gibi temel mineralleri sağlar.

  ·Çoğu deniz ürünündeki kolesterol seviyesi yüksek değildir. Balıktaki kolesterol oranı genellikle düşük olsa da kabuklu deniz hayvanlarında bu oran yükselebilir. Ancak kolesterol seviyesi yüksek olan kalamar gibi besilerde bile bu oran yumurtadakinden düşüktür.

  ·Deniz ürünlerinde çok az miktarda yağ bulunur. Bunlar da 'iyi yağlar'dır. Deniz ürünlerindeki doymuş yağ oranı da diğerleriyle karşılaştırıldığında çok daha azdır.

  Yemeklerinizde kırmızı et yerine balığa yer vermekle toplam yağ ve doymuş yağ alımınızı kayda değer ölçüde azaltabilirsiniz.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Günümüzde kadınlar artık küçük göğüsü tercih etmeye başladı... Dünyada tercih edilen göğüs ölçüsü 85'ten 80'e indi. Peki kadınlar büyük göğüs isteklerinden neden vazgeçti?

  Kadınların çeşitli sıkıntılardan kurtulmak ve yaşam kalitelerini artırmak için göğüslerini küçülttüğü dünyada tercih edilen göğüs ölçüsünün de 85'ten 80'e indiği bildirildi.

  Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali Barutçu büyük göğüslerin bazı tıbbi sorunları da beraberinde getirdiğini vurgulayarak özellikle çok iri göğüslü kadınların ''sırt ve boyun ağrısı'' ''sutyen bantlarının omuzlarını kesmesi'' gibi şikayetlerle ''meme küçültmek'' için başvurduklarını söyledi.

  Prof. Dr. Barutçu ''İri memeler kadınların günlük aktivitelerini kısıtlamaktadır. Bu kısıtlama da onların sosyal yaşamlarına olumsuz yansımaktadır'' dedi.''Meme büyütme'' operasyonlarının ise daha çok sanatçılar tarafından tercih edildiğini anlatan Prof. Dr. Barutçu buna karşın bugüne kadar çalıştığı değişik merkezlerdeki plastik cerrahi birimlerinde en sık uygulanan göğüs ameliyatının ''meme küçültme'' olduğunu kaydetti.

  Bu operasyonların göğüslerin iriliği nedeniyle oluşan psikolojik problemleri de çözdüğünü dile getiren Prof. Dr. Barutçu ''Meme küçültme ameliyatları sosyal hayatın stresini azaltmakla birlikte kadının günlük yaşam kalitesi ve iş hayatındaki başarısını artırmaktadır'' şeklinde konuştu.

  Estetik-Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Ayşen Bilge Sezgin de toplumda kadının yerinin değiştiğine işaret ederek ''Günümüz kadını iş hayatında daha çok yer alıyor. Dolayısıyla aktif ve sportif. Bu nedenle artık dünyada kabul edilen ideal göğüs ölçüsü 85'ten 80'e düştü'' dedi.

  Büyük göğüslerin kadının hareketini kısıtladığını vurgulayan Dr. Sezgin ''Bununla birlikte her istediğinizi giyemezsiniz. Ayrıca büyük göğüsler sırt ağrısı meme altlarında pişik kızarıklık ve mantar enfeksiyonu yapar. Özelikle son zamanlarda silikonların çıkartılmasının sebebi eskisi kadar büyük göğüslerin sevilmemesi'' diye konuştu.

  Dr. Sezgin 10 yıl önce 90-95 bedenlik büyük protezlerin revaçta olduğunu ancak günümüzde kadınların artık büyük göğüs istemediğini belirtti.

  Küçük göğüslerin kadınların yaşını da daha küçük gösterdiğini kaydeden Dr. Sezgin kadınların göğüslerinin sarkmaması için ise ani kilo alıp vermekten kaçınmaları ve günde yarım saat süreyle göğüs kaslarını çalıştıracak şekilde spor yapmaları gerektiğini söyledi.

  Dr. Sezgin göğüs bakımı için en iyi sporun yüzme olduğunu ifade ederek bunun yanında sürekli evde bulunan kadınların da ağırlık kaldırma asılma ve çekme gibi egzersizler yapabileceklerini sözlerine ekledi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş